Gyakori hibák a vetőmagválasztásnál
Kiskert Kárkép - 2024.01.14
Minden a maggal kezdődik, a termesztés sikere is múlhat rajta, így beláthatjuk, hogy a megfelelő vetőmagok kiválasztása milyen fontos feladatunk. Ne kapkodjunk, fontoljuk meg alaposan a választást. Mi segítünk benne, hogy ne kövess el hibát.
A kert tervezése mindig izgalmas időszak. Számot vetünk a korábbi évek sikereiről és sikertelenségeiről, majd levonjuk a következtetéseket. Érdemes naplót vezetni a tapasztalatainkról. Leírhatjuk benne a veteményes tervét, a vetőmagok és a szaporítóanyagok nevét, hogy ne feledkezzünk el a korábban már beváltakról.
Ha már eldőlt, hogy milyen növényeket akarunk nevelni és hova szeretnénk ültetni a kertbe és mekkora területen, akkor jöhet a vetőmagválasztás.
Tippek:
- Mindig megbízható helyről, ellenőrzött vetőmagot vásároljunk! Ezen múlhat az idei évi termésünk, hiszen a vetőmag a kezdet.
- Figyeljük a lejárati időket! Gondosan olvassuk végig a vetőmagok csomagolását mielőtt megvásároljuk.
- Ebben az időszakban nézzük át a tavalyról megmaradt vetőmagokat. Az eltárolt vetőmagokat mindig légmentesen, hűvös helyen érdemes tárolni, hogy ne csökkenjen a csírázóképességük.
Lejárt vetőmagoktól lehetőleg váljunk meg! Ha még bízunk a szavatosságában, érdemes csírázási próbát végezni. 80%-os csírázási arány már kevésnek mondható.
Ha találunk penészes, töppedt magot, akkor azt ne vessük el!
- Egyes növények, mint a kapor, paprika, káposztafélék, pasztinák csak egy évig csírázóképesek. Ezekből mindig az adott évi vetőmagot vessük el!
- A tökfélék és a paradicsom akár több évig is csírázóképesek lehetnek.
- A magfogás remek lehetőség a szaporításra költséghatékonysága miatt. Számolnunk kell azonban azzal az esettel is, hogy az utódnövény jelentősen eltérhet az anyanövénytől, melynek az az oka, hogy a mag ivaros szaporodással jön létre, vagyis anya- és apanövények genetikai anyagai keverednek össze az utódban. Ne érjen minket csalódás, ha nem azt kapjuk, amit az anyanövénytől.
A megfelelő vetőmagon múlhat a termesztés sikere, ezért figyeljünk a kiválasztásánál!
Címkék:Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...