Mérgező növények a kertben
Kiskert Kárkép - 2024.01.03
A téli időszakban kevesebb a kerti munka, így ezt a holtidőt leghasznosabban úgy tudjuk eltölteni, hogy tervezgetjük a kertet. Milyen növényeket ültessünk és hova? Mielőtt azonban kőbe vésnék a kert tervét, térjünk ki egy fontos témára. Nem is gondolnánk, hogy a dísznövények közül meglepően sokaknak bizonyos része, vagy egésze igen mérgező. Lássuk, melyek a mérgező növények a kertben!
Jogos lehet a kérdés, hogy miért szükséges a növényeknek a mérgező voltuk. Ezek az élőlények, ha veszélyben vannak, nem képesek elmenekülni - szemben az állatokkal - így más stratégiára van szükségük, annak érdekében, hogy megvédjék magukat. Rengeteg gomba, baktérium megtámadhatja őket, rovarok rágcsálják, szívogatják az értékes szöveteiket. A növények a támadókat pedig lekönnyebben mérgező, taszító anyagokkal tudják távol tartani.
A kert tervezésekor érdemes kicsit utánajárni a választott növények jellemzőinek, főleg ha olyan kertbe kerülnek, ahol gyerekek játszanak, vagy a házi kedvencek túrják fel a frissen ültetett növényeket, mert épp olyan kedvük van. A színes bogyók vonzóak lehetnek a gyerekeknek, azonban nem kell mindjárt elpusztítani minden mérgező növényt a kertben. A legjobb, ha megtanítjuk a gyermekeinknek, hogy ne egyenek bogyókat, egyéb növényi részeket felnőtt megkérdezése nélkül. A kutyákat pedig elkeríthetjük az érintett résztől, így ők is biztonságban lehetnek.
„FŰBEN FÁBAN ORVOSSÁG”
A mérgező növények olyan anyagokat tartalmaznak, melyek úgynevezett másodlagos anyagcseretermékek, ezek legtöbb esetben a növények védekezőrendszerét erősítik. Sok hatóanyagot közülük kinyernek a növényből és felhasználnak a gyógyszeriparban bizonyos betegségek gyógyítására, vagy tünetek enyhítésére.
A mérgező növények a növényvédelemet is megihlették. A dohány alkaloidját, a nikotint rovarölő hatóanyagként alkalmazták, manapság azonban a szintetikus változatai érhetők el számunkra.
A mérgező növények szerepe a gyógyászatban
A burgonyafélék családjából származó nadragulyából, valamint csattanó maszlagból kinyert atropin halálosan mérgező alkaloida, azonban az orvostudomány megfelelő körülmények és beállított dózis mellett pupillatágítóként alkalmazta korábban.
A tiszafa által termelt taxin sejtosztódásgátló hatását a kemoterápiában alkalmazzák sikerrel bizonyos rákos megbetegedések esetében.
A legismertebb hatóanyag a morfin, amelyet a mák terméséből nyernek ki. Ezt a hatóanyagot fájdalomcsillapítóként használja az orvostudomány, de mint tudjuk függőséget okozhat a belőle készített kábítószer.
A meténg (Vinca) kedves kis futónövény, amely behálózza a talajt, miközben lila virágokkal kápráztatja el a szemlélőjét. A belőle kinyert vincamin vérnyomáscsökkentő és agyértágító hatású.
A kikericsek által termelt alkaloidával pedig a köszvényt kezelik, emellett a rák gyógyításában is szerepet játszik.
Ez csak néhány példa a számtalan természeti kincsből, melyek az egészségünk tökéletesítésében segítenek. Meg kell említeni azonban, hogy a felsorolt növényekkel a betegségek kezelését CSAK orvosi felügyelet mellett ajánlott elvégezni, házilag sose kezdjünk bele öngyógyításba az alapvetően mérgező növényekkel!
Ahogy Paracelsus, híres svájci orvos polihisztor mondta: „Dosis sola facit venenum!”, vagyis „A mennyiség teszi a mérget”. Mi magyarok pedig ezt röviden úgy foglaljuk össze, hogy „kis adagban gyógyszer, nagy adagban méreg”.
MÉRGEZŐ NÖVÉNYEK A KERTBEN
Távol álljon tőlem, hogy riogassam az Olvasókat, a cikk csupán a veszélyekre való figyelem felkeltése céljából íródott.
A meglepően hosszú listát olvasva sokan elrettennek a növényektől. Ki gondolta volna, hogy a fél kert mérgező növényekkel van tele. Ne felejtsük el azonban, hogy a legtöbbjük csak az elfogyasztásuk esetén mérgez meg minket. Vannak persze olyanok is, amelyek érintkezéssel is irritációt okoznak, ezeket inkább ne is ültessük kisgyerekes, kiskutyás kertbe.
A mérgező növények a kertben nem jelentenek ugyanolyan mértékben veszélyt. Egyesek csak bizonyos részükben termelnek számunkra kockázatos anyagokat, és nem is feltétlen okoznak súlyos mérgezéseket, de persze érdemes elkerülni, hogy a salátába keveredjenek.
Virágzó kerti növények
A hagymás dísznövények zöme mérgező
Ha vanmak olyan növények, amikről nem is gondoltuk volna, hogy mérgezők, azok a tavasz hírnökei.
- Hóvirág
- Gyöngyvirág
- Nőszirom
- Nárcisz
Virágzó dísznövények
- Angyaltrombita
- Begóniafajok
- Leander
- Loncfajok
- Seprűzanót
- Gyűszűvirág
A kúszónövények sem kímélnének minket, ha megkóstolnánk őket.
- Borostyán
- Vadszőlő
- Klemátiszfajok
- Lilaakác
- Vincafajok
Fásszárú mérgező növények a kertben
Bokrok, cserjék
- Aranyeső
- Babérmeggy
- Berkenye
- Boróka (a különböző fajok különböző mértékben mérgezők)
- Cserszömörce
- Kecskerágó
- Mahónia
- Rhododendron
- Tuja
Fák
- Tiszafa
- Fehérakác
Gyomok, vadvirágok
Bizony ebben a csoportban is jószerével akad mérgező növény. Ezek közül pedig sokan be is köszönnek akár hozzánk is, érdemes tehát tudni, hogy kiket ne engedjük be a kertünkbe.
- Alkörmös
- Boglárkafajok
- Csucsor
- Foltos bürök
- Fagyöngy
- Kutyatejfélék
- Csattanó maszlag
- Nadragulya
A FELSOROLTAK KÖZÜL MELYEK A RENDKÍVÜL MÉRGEZŐ NÖVÉNYEK
A következő növények már kis mennyiségű fogyasztása esetén is komoly tüneteket okoznak, a végső esetben pedig bekövetkezhet a legrosszabb is.
- Aranyeső
- Angyaltrombita
- Foltos bürök
- Gyöngyvirág
- Gyűszűvirág
- Leander
- Csattanó maszlag
- Nadragulya
A REBARBARA IS MÉRGEZŐ?
A rebarbarát sokan kedvelik nemcsak impozáns megjelenése miatt, de sokan fogyasztják a megtermett rózsaszín szárát. Kevés gondozást igényel, emellett pedig gyorsan eléri kifejlett méretét. A fogyasztását illetően azonban viták keringenek, ugyanis a rebarbara is tartalmaz oxálsavat, mely a levelekben koncentrálódik igazán. Ugyan a kisebb adagú fogyasztása nem okoz káros hatást, azonban a szervezetben felhalmozódó sok oxálsav a vesekövek kialakulását segíti elő, szélsőséges esetben pedig veseelégtelenséghez vezet.
MILYEN TÜNETEKET OKOZHATNAK A MÉRGEZŐ NÖVÉNYEK A KERTBEN?
A növények mérgezése általában lenyeléssel történhet, esetleg pollen belégzésével, vagy közvetlen érintkezéssel. A lenyelés során bekövetkező tünetek közé tartozik a gyomorfájdalom, hányás, hasmenés, idegrendszeri tünetek, súlyos esetben légzési és szívpanaszok is előfordulhatnak. A belégzés esetében szénanáthához hasonló tünetek fordulhatnak elő. A mérgező növénnyel való érintkezés után duzzanatok, kiütések, hólyagok alakulhatnak ki.
Kerüljük el az ilyen eseteket, de ha mégis felmerülne a gyanú, hogy mérgezés történt, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni és vigyünk egy darabot a gyanúsított növényből azonosítási célból.
„A LEGMÉRGEZŐBB NÖVÉNY” CÍM GYŐZTESE
A lila virágba borult, bájos havasi sisakvirág a legmérgezőbb növények közé tartozik, amely vadon is megtalálható, de elérhetők kertészeti változatai is. A címet azzal érte el, hogy minden része halálosan mérgező, már a vele való érintkezés útján is felvehetjük a halálos dózist. A vállalkozó kedvű kertészeknek, akik szeretnek veszélyesen élni és havasi sisakvirágot akarnak ültetni, ajánlom a védőfelszerelés használatát a növény környezetében elvégzett feladatokhoz.
Az Európában is őshonos havasi sisakvirág a boglárkafélék családjába tartozik, melynek hatóanyagát a gyógyászatban, de leginkább a homeopátiában használják fájdalomcsillapításra.
A VILÁG MÉRGEZŐ NÖVÉNYEI EGY KERTBEN
Angliában Alnwick botanikus kertjében kialakítottak egy külön részleget, ahol a világ legmérgezőbb növényeivel lehet megismerkedni. Itt megtalálható a nadragulya, a ricinus és különböző ismert drogok alapanyagait termelő növények összessége. A mérgező növények bemutatása ebben a kertben többek között a drogprevenciót kívánja támogatni, ugyanakkor kiváló úti cél a növényeket kedvelőknek.
Kép forrása:
https://www.ripleys.com/weird-news/poison-garden-alnwick-castle/
Források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9rgez%C5%91_n%C3%B6v%C3%A9nyek_list%C3%A1ja
https://www.biozoom.hu/eletmod/havasi-sisakvirag-amely-akar-meg-is-olhet-teged
https://www.homesandgardens.com/gardens/poisonous-plants
file:///C:/Users/Acer/Downloads/2012_1025_Novenyi_mergezesek_Farkas.pdf
Öröklési szabályok változásai
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...
Kukoricazsizsik irtása házilag
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Gombatoxinok a kukoricában
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka