Így szaporítsd könnyedén a szobanövényeidet
Kiskert Kárkép - 2023.12.29
A legtöbb szobanövényt könnyedén tudjuk szaporítani. Szerencsés dolog, hiszen azokat a fajokat, amik már bizonyítottak nálunk és jól érzik magukat az otthonunkban, abból több egyedet is tudunk nevelni. Egyébként kiváló ajándék is lehet egy életerős, saját nevelésű szobanövény. A különböző szobanövényeket különböző módon lehet szaporítani, melynek ismertetése következik. Csapjunk is bele!
SZOBANÖVÉNYEK SZAPORÍTÁSA TŐOSZTÁSSAL
Ez egy igazán egyszerű módszer. A bokrosan növekedő szobanövényeket tudjuk tőosztással szaporítani. Amikor egy növényünk láthatóan kinőtte a cserepét, akkor érdemes a különálló töveket szétültetni több cserépbe. Azoknak a töveknek, amelyeken legalább két ép levél és egészséges gyökerek láthatóak, sok esélyük van a sikerre. Mivel a tőosztásnál a növény eleve rendelkezik gyökérzettel, ezért a gyökereztető földet félretehetjük és egyből ültethetjük a jó minőségű, tápanyagdús virágföldbe.
Tőosztással szaporítható szobanövények például:
- anyósnyelv
- pajzslevelű begónia
- lándzsalevél
- szobapáfrány
- kukoricalevél
- vitorlavirág
SZOBANÖVÉNYEK SZAPORÍTÁSA LEVÉLDUGVÁNNYAL
Egyes szobanövényeket egyszerű levéldugvánnyal is lehet szaporítani. Ilyenkor válasszunk ki egy egészséges levelet a növényről és egy éles késsel vágjuk le azt. A levél nyelét óvatosan dugjuk le a talajba, majd helyezzük meleg, közvetlen napfénytől mentes helyre. A talaját mindig tartsuk nedvesen. Ha jó gazdái voltunk az új növénynek, akkor pár hónap múlva meg is jelennek az új levelek.
Levéldugvánnyal szaporítható szobanövények például:
- fokföldi ibolya
- agglegény pálma
- márványlevél
- királybegónia
SZOBANÖVÉNYEK SZAPORÍTÁSA HAJTÁSDUGVÁNYRÓL
Az olyan növények, amelyek hosszú hajtásokat nevelnek, könnyen szaporíthatók hajtásdugvánnyal. Egy éles kés segítségével vágjunk le az anyanövényről egy 4-6 leveles részt, majd az alsó leveleket távolítsuk el. Ekkor két lehetőségünk van. A leválasztott hajtáscsúcsot rakjuk vízbe és várjuk, hogy kigyökerezzen, vagy tehetjük laza szerkezetű talajba, amelyet folyamatosan nedvesen tartva, napfényes, de tűző naptól távoli, párás környezetbe helyezve gyökeresedésre késztetünk. Az utóbbi esetben az új hajtások megjelenésekor át kell ültetnünk a növényt jó minőségű virágföldbe. Ezzel a módszerrel rengeteg utódot tudunk létrehozni.
Hajtásdugvánnyal szaporítható szobanövények például:
- buzogányvirág (Dieffenbachia)
- sugárarália
- borostyán
- nyíllevelű szingónium
- szobai futóka
- pletyka
- könnyezőpálma
- ámpolna gyertyavirág
BUJTÁSOS SZAPORÍTÁS
A hosszú hajtásokat nevelő, apró léggyökérrel rendelkező növényeket bujtással is tudjuk szaporítani. Ekkor a rugalmas szárat meghajlítva helyezzük egy másik cserépbe úgy, hogy az utódnövénynek szánt rész csúcsa lógjon ki az edényből. Gyorsabban gyökeresedik a növény, ha már eleve van néhány léggyökér a behajlított résznél, vagy egy késsel meghasítjuk a szár felületét. Az utód cserepét töltsük fel laza szerkezetű talajjal és tartsuk nedvesen azt. Amikor megfelelően meggyökeresedett a kis növény, leválaszthatjuk az anyáról és kész is az új utód.
Bujtással szaporítható szobanövények például:
- könnyezőpálma
- szobai futóka
- ámpolna gyertyavirág
- kúszóka
- borostyán
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Sztárkutatók Szegeden – elkezdődött az mRNS-konferencia
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...
Javában tart a tavaszi vetőmag szezon – Újdonságok az RWA ...
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...