Így gondozd a szobanövényeket télen
Kiskert Kárkép - 2023.12.20
A szobanövények kiváló díszitő értéket képviselnek, emellett tisztítják a levegőt és kellemesebb hangulatúvá varázsolják az otthonainkat. Ahogy csökken a napfényes órák száma és lehűl a levegő több odafigyelést igényelnek, mivel ezek a növények tőlünk délebbi vidékekről származnak.
A SZOBANÖVÉNYEK FÉNYIGÉNYE
A szobanövények többsége jól tűri a félárnyékot, de a ködös, homályos napokon még kevesebb fény jut el hozzájuk, ezért ilyenkor meg kell keresnünk a számukra megfelelő helyet. Ezt tovább nehezíti az is, hogy a fűtőtest közelségét sem kedvelik a szobanövények, az ablakok környezetében pedig a szellőztetés miatt fázhatnak meg.
Minden nap figyelni kell őket, és ha rendellenesen viselkednek, ami nem köthető vízhiányhoz, vagy többlethez, akkor mehet a további fejtörés. Sok-sok pakolgatás után, megtaláljuk azt a helyet, amelyik optimális számukra.
A SZOBANÖVÉNYEK ÖNTÖZÉSE TÉLEN
Télen a szobanövények általában kevesebb vizet igényelnek, de ekkor se hagyjuk kiszáradni a talajukat. A vízhiányt először kókadással jelzik, de ez gyors vízpótlással visszafordítható. A túlöntözésnél a növények szára, levele vízzel telítődik, így adva le a fölösleges vizet. Ezt a tünetet a fokföldi ibolyánál tapasztalom, ha nem figyelek oda a vízmennyiségre. Ezeket a leveleket mindig le szoktam vágni, hogy megszabadítsam a növényt a túlzott víznyomástól. A vízzel telített talajban a gyökér rothadásnak indulhat, amely a növény pusztulásához vezet.
Előfordulhat olyan is, hogy úgynevezett guttációs cseppeket láthatunk a növények levelein lefolyni. Este a növény párolgása leáll, ezért a magas talajnedvesség és a gyökerek alacsony víznyomása miatt felveszi a fölösleges vizet, amelyet a levél csúcsán ad le. Érdemes öntözés után egy fél órával megvizsgálni a növények víztartó tálcáját és, ha víz maradt benne, akkor azt kiönteni alóla.
A levegő páratartalma is lecsökkenhet a fűtési szezonban, amely kedvezőtlen a szobanövények számára. A legtöbbjük páradús, melegégövi növény, nincsenek hozzászokva a légköri aszályhoz. A levegő páratartalmát párologtató berendezéssel növelhetjük, vagy közvetlenül a növény levelére is porlaszthatjuk a vizet egy szórófejes flakon segítségével.
A SZOBANÖVÉNYEK TÁPANYAGIGÉNYE TÉLEN
Télen nem szükséges tápanyagot pótolni a szobanövények esetében, azt majd tavasszal kezdjük meg, amikor felélénkülnek a nappalok hosszabodásával.
A SZOBANÖVÉNYEK TISZTÁN TARTÁSA
A nagy levelű szobanövények leveleit érdemes vizes mosással megszabadítani a rátelepedő porrétegtől, mert ez fotoszintetikus felületcsökkenéssel jár. Ne sanyargassuk fölöslegesen őket, az amúgy is fényszegény időszakban. A szőrös levelű virágokra telepedett port ecsettel távolítsuk el.
Ezek természetesen általános igazságok, minden növényfaj más és más körülményt igényel. Nem lehet egy lapon emlegetni a szemölcskaktusz és a szobai futóka igényeit, ezért az újonnan vásárolt szobai növények elhelyezésének és gondozásának megkezdése előtt érdemes kisebb irodalmazást végeznünk az adott növény igényeinek feltérképezésében.
Az otthonunkban kialakított kis dzsungel sok-sok odafigyeléssel és munkával jár, de az ember alapvető igénye a természet közelsége, amelyet akár így is tudunk biztosítani magunknak.
Címkék:Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Javában tart a tavaszi vetőmag szezon – Újdonságok az RWA ...
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Vadkár jogi esetek – Amikor az igazságszolgáltatást felváltja a ...
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Árvakelés az őszi vetésekben
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...