Hogyan javítsuk a kertünk talajának kémhatását?
Kiskert Kárkép - 2023.12.01
Hiába a jó vetőmag és a tökéletesen megtervezett termesztéstechnológia, ha a talaj kémhatása nem megfelelő a termeszteni kívánt növényeknek. A túl savas és a túl lúgos talaj is sanyargathatja a zöldségeket és a gyümölcsöket. Mindkét esetben fontos, hogy javítsuk a talaj kémhatását.
Manapság hazánkban inkább a talajsavanyodás jellemző, amit a túlzott nitrogén használattal és az öntözéssel lehet kapcsolatba hozni.
A TALAJ KÉMHATÁSÁNAK MEGÁLLAPÍTÁSA
Fontos, hogy a speciális talajjavító készítmények használata előtt végezzünk talajvizsgálatot, mert egy rosszul megválasztott anyaggal, vagy dózissal rombolhatjuk a talaj állapotát, és átesünk a ló túloldalára.
Töltsük fel a talajunkat mindig elegendő komposzttal, vagy szervestrágyával a megfelelő szerkezet, tápanyagszolgáltató képesség és talajélet fenntartása érdekében. Az eltolódott kémhatást azonban ezekkel az anyagokkal is csak nagyon lassan lehet javítani.
MILYEN TALAJJAVÍTÓKAT HASZNÁLHATUNK A KERTBEN?
Szerencsére egyszerű és természetes talajjavítók állnak a rendelkezésünkre.
A savas pH-jú talajt a legegyszerűbben mésszel tudjuk javítani. Kaphatunk granulált meszező anyagokat, melyeket könnyen ki tudunk juttatni, majd bedolgozni. Mindezt ősszel érdemes elvégezni, mivel számos növény érzékeny lehet a friss meszezésre.
A mész nemcsak a kémhatás javításában segít, de értékes tápanyagot szolgáltat a kalciumigényes növényeknek, mint a paradicsomnak, a gyümölcsöknek és a káposztaféléknek.
Mindig a talajtípus alapján és a talaj pH értéke alapján kell meghatározni a dózist. A homoktalajon kevesebbet (50-60g/m2), vályogtalajon kicsit többet (90-120g/m2), míg agyagtalajon érdemes a legtöbbet (120-200g/m2) kijuttatni.
A kevesebb néha több, mivel a talaj kémhatását nem egy év alatt fogjuk tudni beállítani a semlegesre, hanem sok év kitartó munkájával. A túldozírozás pedig a talajélet és a szerkezet rombolását idézheti elő, ami végül a termésmennyiség csökkenésével jár.
A hosszas munkánk eredményeképpen pedig fel fog pezsdülni a talajban zajló élet, jobb lesz a talaj tápanyagszolgáltató képessége, a szerkezete, így a növényeink életerősen fognak növekedni és termést hozni.
Címkék:Javában tart a tavaszi vetőmag szezon – Újdonságok az RWA ...
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
A kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
KRONE-SHOW 2024 – Ismét látványos gépbemutatókkal és színes ...
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
Nyest vagy menyét: Mi lakik a padláson, mi pusztítja a tyúkokat?