Így védd meg a növényeidet a téli hidegben!
Kiskert Kárkép - 2023.11.19
A lombhullató növények biztonságos telelésének biztostásáról nekünk kell gondoskodni. A növények nyugalmi állapotban is végeznek élettevékenységet, ezért a fagyvédelemmel kell felvérteznünk őket.
FONTOS A NÖVÉNYEK HELYÉNEK HELYES MEGVÁLASZTÁSA
A fagyérzékenyebb növények számára a szeles, fagyzugos kertrészekre ültetés szinte egyenlő a halálos ítélettel. Az ültetés előtt legyünk körültekintők és válasszuk meg a legmegfelelőbb helyet az adott faj számára, hogy elkerüljük a kipusztulását.
A NÖVÉNYTAKARÁSRÓL
Növénytakarással óvjuk meg a kemény mínuszokat nem kedvelő növényeket. Ehhez választhatunk jó légáteresztésű zsákokat, melyek biztosítják a levegő és a nedvesség átjárást, azonban kellemesebb, egyedi mikroklímát alakítanak ki a növény számára. Ez a takarási módszer alkalmas a hirtelen tavaszi felmelegedés és visszahűlés közötti ingadozás átvészelésére is. A műanyag, zárt fóliát kerüljük, mert bepállhatnak alatta a növények.
Növénytakarás mulccsal
A fagyérzékeny növények tövét takarjuk lehullott lombbal, fűnyesedékkel, vagy akár szalmával. Ennek a mulcsnak az az előnye, hogy megtartja a levegőt a rétegei között, ami a legjobb a hőszigetelő. A mulcs az alatta lévő talajt védi a fagytól és közben megtartja annak a hőjét. Tavaszra a felhalmozott anyag lebomlik, így még tápanyagforrást is jelent a növénynek. Fontos, hogy beteg lombot sose használjunk erre a célra, mert innen könnyedén tudnak fertőzni a betegségek a következő évben.
DÍSZFÜVEK VÉDELME
A pampafüvek a kertünk ékei. Ha szeretnénk, hogy így is maradjon, akkor meg kell védeni őket is a tél viszontagságaitól. A hideg beállta előtt kössük össze a leveleiket, hogy a tövükhöz ne tudjon eljutni a hideg csapadék és a hólé, amely miatt kirothadhat a gyökerük. Ezzel a módszerrel a hó terhelését is ki tudjuk küszöbölni.
A fatörzs meszezésével megóvhatjuk a fákat a fagylécek kialakulásától.
AZ ÖRÖKZÖLDEKRŐL SE FELEDKEZZÜNK MEG.
A hótakaró alatt szenvedhetnek ezek a növények, és közben eldeformálódhatnak. Óvatosan verjük le egy seprű segítségével az örökzöldek hóterhét. Aszályosabb, fagymentes napokon öntözzük őket, hiszen ezek a növények télen is folyamatosan végzik az élettevékenységeiket.
Ezen munkálatok elvégzésével, tavasszal a kert új pompájában tud felébredni a hosszú téli szürkeség után.
Címkék:Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...