TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 72.552,94 Ft (tonna)
Napraforgómag: 161.553,82 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 71.058,71 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 59.155,25 Ft (tonna)
Repcemag: 176.300,71 Ft (tonna)
Full-fat szója: 216.756,42 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 600 Ft
Benzin ára: 594 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 394,88
USD: 357,42
CHF: 421,29
GBP: 467,83
Hirdetés
Alma növényvédelmi kisokos 2. rész - KÉPEKKEL!!

Alma növényvédelmi kisokos 2. rész - KÉPEKKEL!!

Kiskert Kárkép - 2023.10.05

Az alma növényvédelmi szempontból igen kritikus növény. Megannyi gombás betegség és kártevő ellen kell folyamatosan megvédenünk az év folyamán. A folytatásban az alma fontosabb kártevőit vesszük sorba.

ALMAMOLY

Az alma növényvédelmi szempontból legfontosabb kártevője az almamoly. Felszaporodása esetén igen nagy terméskiesésre számíthatunk. A lárva befúr az alma termésébe egészen a magházig, ahol felfalja a számára legértékesebb részt, a magot. Közben az ürülékével folyamatosan szennyezi a gyümölcsöt, amely a kártétel miatt leáll a fejlődésben, így idejekorán le is hullik a fáról. Ha befejezte az egyik termés károsítását, de még nem lakott jól, akkor az érintkező almába átmászik és ott folytatja a munkálatait.

Hogyan védekezzünk ellene?

  • Helyezzünk ki hernyófogó öveket az almafa törzsére, mivel itt telelnek át a hernyók a kéregrepedésekben.
  • Távolítsuk el a fertőzött terméseket és vigyük jó messzire a fától.
  • A molyok rajzását feromoncsapdákkal, vagy ragacslapokkal jelezhetjük előre, amellyel a számukat is gyéríthetjük.
  • A védekezést a rajzás csúcsán érdemes elvégezni, lambda-cihalotrin, acetamiprid, klorantraniliprol, tau-fluvanilát, vagy spinozad (bio-ban is engedélyezett) hatóanyaggal. A kezeléseket többször is meg kell ismételni nagyobb rajzás esetén.
  •  Az őszi és a tavaszi lemosó permetezés a kéregrepedésekben telelők ellen lehet hatásos.

Alma növényvédelmi kisokos 2. rész - KÉPEKKEL!!

LEVÉLPIROSÍTÓ ALMA-LEVÉLTETŰ

Szinte az egész vegetációs idő alatt károsít, amely sok levéltetű fajjal szemben egygazdás, vagyis nem hagyja el az almát, más táplálékforrás után nézve. A leveleken jellegzetes tünetek alakulnak ki. A károsításuk során a levelek fonákuk felé sodródnak, sárgulnak, pirosodnak, amelynek védelmében szívogatják a leveleket. Súlyos esetben ezek a levelek elszáradnak és lombhullást idéznek elő. A peték a kéregrepedések védelmében telelnek át, majd a kikelő egyedek szűznemzéssel lerakják a petéiket és nemzedékeken keresztül szívogatják a leveleket. Később az ivaros alakok is megjelennek, akik lerakják a petéket kéregrepedésekbe.

Hogyan védekezzünk ellene?

  • Védekezést a frissen kikelt lárvák ellen kell elvégezni, ekkor még eredményes lehet kontakt hatóanyagokkal védekezni, viszont később a besodródott levelek védelme alatt már kevésnek bizonyulnak.
  • Ekkor a felszívódó társaikkal, például acetamiprid, pirimikarb hatóanyagú rovarölő készítményekkel tehetjük őket ártalmatlanná.
  • Távolítsuk el a fertőzött ágrészeket, hogy csökkentsük a következő évi számukat. Hajlamosító tényező lehet a sűrű lombozat és a túlzott nitrogénellátás.

Alma növényvédelmi kisokos 2. rész - KÉPEKKEL!!

LOMBOSFA-FEHÉRMOLY

A kerek, körkörös mintázatú foltaknát a lombosfa-fehérmoly okozza. Ezt a csigamintát az aknában fejlődő lárvának ürüléke alkotja. A kifejlett lepke rendkívül kicsi, csak pár mm-es, nehezen észrevehető.  Almában, meggyben okozhat nagyobb kárt. A kártevő báb alakban telel a lehullott levelekben, vagy a fatörzs kéregrepedéseiben.

Hogyan védekezzünk ellene?

  • Védekezés első lehetősége a lehullott lomb eltávolítása a fák alól, majd azok megsemmisítése.
  • Az őszi és a tavaszi lemosó permetezés a kéregrepedésekben telelők ellen lehet hatásos.
  • A rovarölőszeres kezeléseket érdemes tavasszal korán megkezdeni a kifejlett lepkék ellen, mivel a levelenkénti 4-5 akna már okozhat komoly problémát.
  • Bevethetjük ellenük a klórantraniliprol, acetamiprid, spinozad (bioban is használható), tau-fluvanilát hatóanyagokat, de piretroidokkal is kombinálhatjuk azokat.
  • Ha több permetezést is tervezünk a molykártevők ellen, akkor váltogassuk a hatóanyagokat, hogy eredményesebbek legyünk és ne alakuljon ki ellenük rezisztencia.
  • A molyok rajzását feromoncsapdákkal, vagy ragacslapokkal jelezhetjük előre, amellyel a számukat is gyéríthetjük.

Alma növényvédelmi kisokos 2. rész - KÉPEKKEL!!

ALMALEVÉL-SÁTOROSMOLY

A hosszúkás, világos pöttyös tünetet az almalevél-sátorosmoly kártétele. Az aknája miatt a levél deformálódik, amelynek védelmében él a lárva és itt is bábozódik be. Egy évben akár 3-5 nemzedéke is kialakulhat és több gyümölcsfajt is károsíthat, bár én egyelőre még csak almán találkoztam vele.

A védekezés ugyanaz, mint a lombosfa-fehérmoly ellen.

Alma növényvédelmi kisokos 2. rész - KÉPEKKEL!!

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Szavak után a tettek következnek? – Uniós agrárpolitikai ...

Az európai uniós, így a magyar mezőgazdaság irányait is alapvetően meghatározza, hogy mit gondolnak az agrárium ...