
Alma növényvédelmi kisokos 1. rész - KÉPEKKEL!!
Kiskert Kárkép - 2023.10.01
Az alma növényvédelmi szempontból igen kritikus növény. Megannyi gombás betegség és kártevő ellen kell folyamatosan megvédenünk az év folyamán. Az első részben vegyünk át a legfontosabb betegségeit.
ALMA VENTÚRIÁS VARASODÁSA
A varasodás jelentőségét az adja, hogy az almafa minden részét meg tudja támadni. Az első tüneteit a levélen észlelhetjük, ahol kezdetben világoszöld foltok jelennek meg, amelyek később elhalnak és végül a jellegzetes varas foltok alakulnak ki. A termésen is ezeket a varas pöttyöket láthatjuk, amelyek miatt féloldalasan fejlődik a gyümölcs.
Hogyan védekezzünk ellene?
- Mivel a kórokozó a fertőzött növényi részekben telel át, ezért elengedhetetlen lehet az őszi- és tavaszi rezes lemosópermetezés.
- Tavasszal zöldbimbós állapotig rézzel, majd utána rézpótló és felszívódó hatóanyagokkal védekezhetünk a kórokozó ellen, mint a difenokonazol, tebukonazol, miklobutanil, fluxapiroxad stb.
- Választhatunk olyan fajtákat, amelyek ellenállnak a varasodásnak. Ilyenek pl. a Topaz, Florina, Pinova, Freedom stb.
- A régi, jól bevált és ízletes fajták, mint a Jonatán fajtakörbe tartozók, Idared, Starking, Golden, Gála mind fogékonyak a varasodással szemben. Ezeket a kedvenceinket védhetjük a harmonikus tápanyag ellátással. Minél erősebb, egészségesebb a növényünk, annál jobban ellenáll a betegségeknek, ezért olykor lombtrágyázással, biostimulátoros kezelésekkel segíthetjük megvédeni a behatolókkal szemben.
ALMALISZTHARMAT
A Jonathan fajtakörbe tartozó almák kimondottan érzékenyek a lisztharmatra. Ez a kórokozó a meleg (22-24°C), párás időt kedveli. Elsősorban a hajtásvégek 4-6 rügye fertőződik meg. A gombafonalak szövedéke a rügyekben, rügypikkelyekben telel át, majd a fertőzött rügyekből kifejlődő levelek kanalasodnak, merevek lesznek, lisztszerű bevonat képződik rajtuk. Emiatt a fotoszintetikus felület csökken, később pedig a levelek elszáradnak és lehullanak. A fertőzött virágok deformáltak lesznek, és nem nevelnek ki termést. A később megfertőződött terméseken pedig parásodó, hálószerű mintázat alakul ki. Egyébként a lisztharmat miatt foltosodott alma szerintem mindig finomabb.
Hogyan védekezzünk ellene?
- Ültessünk kevésbé fogékony fajtákat.
- A túlzott nitrogén ellátás növeli a növény fogékonyságát.
- Metszéskor távolítsuk a fertőzött vesszőket, ágrészeket.
- Az őszi és tavaszi lemosópermetezés kénnel elengedhetetlen.
- A vegetációs időben, rügypattanástól kezdve védekezhetünk gombaölőszerekkel.
- A lisztharmat egészen őszig fertőzhet, ezért többszöri védelemre is szükség lehet. Erre a célra alkalmas hatóanyagok lehetnek a difenokonazol, tebukonazol, penkonazol, stb.
ALMA MONÍLIÁS BETEGSÉGE
Az almástermésűek moníliája /Monilia fructigena/ csak a sebzéseken tud fertőzni. A fán összeérő beteg és nem beteg gyümölcsökön sebzés nélkül is átadódhat a monília. A termés megbarnul, belül megrothad, rajta pedig a gomba termőtestjei sorakoznak. Végül pedig a felismerhetetlenségig mumifikálódik a gyümölcs és lehullik, de sokszor a fán marad. Az ilyen gyümölcs tárolásra alkalmatlan.
Hogyan védekezzünk ellene?
- Ültetéskor kerüljük a mélyfekvésű területeket.
- Metszéskor szellős koronát alakítsunk ki.
- Fertőzött vesszőket, ágakat és múmiákat távolítsuk el a fáról.
- Szüret utáni és a tél végi olajos rezes lemosó permetezés csökkenti a fertőzés esélyét.
- Sebet nyitó kártevők elleni védekezés, rajzásmegfigyeléssel összekötött rovarölő szeres kezelések.
Kémiai védekezést ciprodinil, tebukonazol, metiram hatóanyagokkal lehet megoldani.

Befejezte a termelést, a Nitrogénművek bezár?

Hírek, információk a szántóföldről - Állítások és tények a mezei ...

Veszettséget mutattak ki egy Szabolcs-Szatmár-Bereg ...

Trágyaszórók a Fliegltől: megrakva minden földi jóval

A cékla egyre népszerűbb a magyar fogyasztók körében

A pálinkakészítés művészete: képzéssel marad versenyképes a ...

Az olcsó import áruk kiszorítják a boltok polcairól a magyar ...

Traktor útmutató: a legkedveltebb traktormárkák ...

Jogi útra terelve igyekeznek megmenteni a Nitrogénműveket

Bemutatkozik az új eCerex 600 pneumatikus vetőgép