Mit tegyek, ha atkatámadás érte a növényeimet?
Kiskert Kárkép - 2023.08.04
Az atkák a növényeink láthatatlan ellenségei. Olyan picik, hogy szabad szemmel sem látjuk őket. Na, de a kártételük annál feltűnőbbek, szidjuk is őket serényen.
Mit kell tudni az kártevő atkákról? /vannak hasznosak is/
Az egyik leggyakoribb képviselője, a takácsatkák és népes társaságuk. Dísznövényektől megkezdve, a zöldségeken keresztül, a gyümölcsfákig, mindenen károsíthatnak. Csak azt vesszük észre, hogy kivilágosodó, majd bebarnuló, apró szívásnyomok láthatóak a levélen, de a virágon, termésen is megtalálhatjuk ezeket sajnos. És mindez nem elég, pókszabásúak lévén, az atkák sűrű szövésű szövedéket is hagynak maguk után.
A meleg, száraz idő igencsak kedvez a felszaporodásuknak. Szívogatásukkal csökkentik a fotoszintetikus felületet, a levelek idő előtt lehullanak, így sanyargatják a gazdanövényt, továbbá terméscsökkenést okoznak.
Mit tehetünk, ha megjelennek a kertben?
Ha felfedezzük a növényeinken az atkatámadás jeleit, akkor a fertőzött részt vágjuk vissza minél jobban, ha tudjuk. Az eltávolított darabot pedig a lehető legmélyebbre süllyesszük a pokol irányába, mert még véletlenül visszatérnek az atkák.
Mivel az atkák nem rovarok, ezért az általános rovarölőszerek nincsenek rájuk hatással, sőt ezek a hatóanyagok gyéríthetik a természetes ellenségeiket, emellett pedig megszabadítjuk a konkurenciájuktól, ezzel segítve a munkájukat közvetett módon. Speciális atkaölő hatóanyagokkal lehet ellenük érdemben fellépni. Ilyen például, a kimondhatatlan nevű fenpiroximát, etoxazol, spirodiklofen stb, de a gazdaboltosok tudni fogják, hogy mit keresünk.
Az őszi és tavaszi lemosópermetezés olajos készítménnyel, azért lehet hatékony, mert a rügypikkelyek alatt telelő atkák befulladnak alatta. Kéntartalmú készítménnyel kombinálva pedig gyéríthetjük számukat, annak gázosodó hatása miatt.
Az atkaölőszeres védekezést érdemes tavasszal megkezdeni és későbbiekben váltogassuk a hatóanyagokat, hogy ne alakuljon ki ellenük rezisztencia.
Címkék: kert, kertészkedés, veteményes, zöldség, gyümölcs, dísznövény, atka, kártevő, takácsatkaAz őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Jön a valódi áttörés a hazai ökológiai gazdálkodásban?
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis