Hogyan ismerjük fel a tápanyaghiány tüneteit?
Kiskert Kárkép - 2023.07.09
Gyakran előfordul, hogy a termelt növényeink rendellenes színt, formát vesznek fel, satnyulnak, vagy nem fejlődnek. Mi csak állunk kétségbeesve előttük, hogy mit csináltunk rosszul. Először a legrosszabbra gondolunk, biztos valami betolakodó okozta az elváltozást, viszont nem szükséges rögtön a betegségekre gyanakodnunk, ugyanis nem ritkán tápelemfelvételi zavarok állnak a háttérben.
A hiánytünet felismerése után könnyedén tudjuk kezelni a problémát a megfelelő eszközökkel.
Nitrogénhiány
Az egyik legfontosabb tápelem a növények számára. Kezdetben az alsóbb leveleken klorózis formájában jelentkezik a hiánya. A levelek színe halványodik, súlyosabb esetben a növény teljes elsárgulása is bekövetkezhet.
Foszforhiány
Ha a foszfor kevés a talajban, vagy valamilyen okból a növény nem tudja felvenni, akkor a hajtásnövekedés lelassul, kezdetben az idősebb levelek sötétebbek lesznek, vöröses-lilás elszíneződés is előfordulhat.
Káliumhiány
A kálium felvételének zavara esetén a növények rendellenesen fejlődnek, az idősebb levelek bepöndörödnek, a levelek szélein sárgulás, súlyos esetben barna elhalás tapasztalható.
Kalciumhiány
A kalcium nem mozog a növényen belül, ezért a hiánya mindig a fiatal leveleken fog jelentkezni. Az új levelek torzulnak, a növekedési csúcsuk elhalhat. Hiánya a hajtások és a gyökércsúcsok elhalását is okozhatja.
Magnéziumhiány
A növényen belül képes a mozgásra, így a hiánya esetén a fiatal levelekbe tud vándorolni, hogy azokat tartsa életben. A magnézium a fotoszintézist végző zöld színtestek központi eleme. A hiánya az idős levelek érközeinek sárgulásában nyilvánul meg.
Vashiány
A vas, a magnéziummal ellentétben, nem tud vándorolni a növényen belül, így enyhe hiány esetén az fiatal leveleken jelennek meg a sárga érközi színelváltozások, súlyosabb esetben az idősebb leveleken is láthatjuk a tüneteket. Többek között a hortenziák kimondottan érzékenyek a hiányára, rajtuk gyakran tapasztaljuk ezt a problémát.
Mangánhiány
A mangánhiány viszonylag ritka jelenség. Előfordulása esetén, a levelek erei között világos foltok alakulnak ki. A növény növekedése lelassul, a termések mérete pedig csökken.
Cink hiány
A cinkfelvételi zavar legszembetűnőbben a kukorica levelén jelentkezik, főleg hűvös tavaszokon. Hiánya esetén a növények erei sötétzöldek maradnak, viszont az erek között világossárga elszíneződést tapasztalunk.
Címkék: kert, kertészkedés, veteményes, zöldség, gyümölcs, tápanyag, tápanyaghiányMire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Öröklési szabályok változásai
Gyümölcsöző innovációk
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!