Még lehet pályázni öntözésfejlesztésre
Támogatások - 2023.02.06
Húszmilliárd forint maradt az öntözésfejlesztési pályázatok most kifutó konstrukciójában, így a pályázati határidőt június végéig kitolták.
A két éve indított programból eddig 40-50 milliárdot hívtak és kötöttek le az agrárium szereplői, ez évtől újabb több tízmilliárd forint segítheti az öntözésfejlesztést. A tavalyi aszálysokk rávilágított arra, hogy a termelési kockázatok csökkentése egy-egy gazdaság elemi érdeke. Ebbe az is beletartozik, hogy az eddigieknél komolyabban kell foglalkozni az öntözéssel. Az országnak legalább azt a szintet kellene elérnie, amit már a ’80-as években felmutatott. Akkoriban elméletileg 400 ezer hektáron alakították ki az öntözés feltételeit – ma a gazdák összesen 200 ezer hektárra rendelkeznek érvényes vízjogi engedéllyel, ténylegesen azonban 100-120 ezret öntöznek. Így az öntözött földek az 5 millió hektár körüli teljes mezőgazdasági terület legfeljebb 2-3 százalékát teszik ki.
Európában 8 százalék körüli az átlagos arány, és ha elérjük a 400 ezer hektárt, akkor mi is ehhez a szinthez tartozunk majd. Ez utóbbi számot tartalmazzák a kidolgozott hivatalos öntözésfejlesztési tervek is: a kormányzati elképzelések szerint a ténylegesen öntözött mezőgazdasági területeket 2024-re meg kellene duplázni, vagyis 200 ezer hektárra bővíteni, 2030-ra pedig legalább a 350 ezer hektárt elérni.
E cél elérését szolgálja az is, hogy az Agrárminisztérium a főműfejlesztések érdekében 136 tételből álló listát állított össze. Ez a rész foglalkozik a fő- és mellékcsatornák, tározók, átereszek, átemelők, zsilipek, gátak rendszerének korszerűsítésével.
A többi már a gazdákon múlik. Most éppen azon, hogy élnek-e, tudnak-e élni a pályázat adta lehetőséggel.
Forrás: Szabad Föld, Fotó: Pixabay
Címkék: öntözés, pályázat, agrárminisztérium, támogatásKlímastabil kukoricák a kiemelkedő termésért
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
A mezőgépek veteránjai – Mercedes-Benz UNIMOG
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Az AMAZONE Teres 200 függesztett eke
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Megvannak az „Év Szaloncukra 2024” díjazottai
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...