
Érkezik a segítség a gazdáknak
Támogatások - 2023.01.23
Az Európai Unióban Magyarországon működik a legkiterjedtebb mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer - mutatott rá pénteki közleményében Nagy István agrárminiszter.
A klímaváltozás mindennapokban, de a gazdálkodásban különösen érezhető hatásai, vagy a tavalyi történelmi léptékű aszályhelyzet nyomatékosan felhívja a mezőgazdasági termelők figyelmét, hogy feltétlenül érdemes kockázatkezelési eszközöket igénybe venniük – írta.
A tárcavezető kiemelte, hogy az Európai Unióban Magyarországon működik a legkiterjedtebb mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer. Ennek egyik pilléreként a gazdák hosszú évek óta igénybe vehetik az időjárási kockázatokra kötött mezőgazdasági biztosítási szerződések díjához nyújtott támogatást, amennyiben a Magyar Államkincstárhoz benyújtott egységes támogatási kérelemben azt igénylik. A mezőgazdasági termelők öngondoskodáson alapuló felelősségének megerősítését is célzó, a biztosítások díjának egy részét fedező támogatást az Agrárminisztérium a Vidékfejlesztési Program keretéből biztosítja.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás éves keretösszege - amely 2016-ban még 4 milliárd forint volt - folyamatosan és dinamikusan növekszik, ezáltal már az elmúlt hét év alatt 100 ezer kérelem kapcsán több, mint 37 milliárd forint kifizetésére került sor.
"A mostani döntéssel a 2022. év vonatkozásában további több, mint 23 ezer kérelem kapcsán csaknem 14 milliárd forint támogatás jóváhagyására került sor, amelynek a gazdák részére történő kifizetését a Magyar Államkincstár hamarosan megkezdi" - zárta közleményét az agrárminiszter.
Ütemesen zajlik a 2022. év után járó uniós agrártámogatások kifizetése is – ezt pedig az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára jelentette be a tárca szombaton kiadott közleményében.
Összesen több mint 128 ezer gazdálkodónak – zöldítési támogatást igénylőknek, ipari zöldségnövényt és szemes fehérjenövényt termesztőknek – folyósított pénzt a Magyar Államkincstár egy napon belül – részletezte Feldman Zsolt.
A támogatottak között volt csaknem 2400 ipari zöldségnövényt termesztő gazdálkodó; nekik 3,8 milliárd forintot fizettek ki; mintegy 2400 szemes fehérjenövényt termesztő gazdálkodó 4 milliárd forint termeléshez kötött támogatást kapott.
„Ezt a támogatási formát a hagyományosan nehezebb helyzetben lévő ágazatok számára alakítottuk ki, a szójatermesztés, a csemegekukorica, vagy a zöldborsó termelése pedig ezen túlmenően nagy hozzáadott értékű, magas szakmai tudást igénylő ágazat is, fontos takarmány- vagy élelmiszer-alapanyagok” – áll a közleményben.
A múlt év utolsó harmadában folyósított 322 milliárd forint után a kifizetések a jogosult termelők számára feszített ütemben zajlanak 2023-ban, hiszen a jelenlegi gazdasági helyzetben kulcsfontosságú szerepe van ezeknek a likviditást növelő támogatásoknak – hangsúlyozta az államtitkár a szaktárca közleményében.
Forrás: MTI
Címkék:
A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás