Támogatási felhívás méntartásra és méncsikónevelésre
Támogatások - 2024.05.05
A Pályázat Menedzser honlap tette közzé, hogy várhatóan 2024 májusában lehet támogatási kérelmeket benyújtani őshonos fajták méntartására és méncsikónevelésére. A kérelmek benyújtásának kezdő dátuma még nem ismert, de több fontos részlet már igen.
Az igénylők számára csak egykörös lehetőség adott, második kör a beadásra nem valószínű. A kötelezettségvállalás időtartama: 2024. május 1.− 2029. április 30. A kérelem beadása elektronikusan, a Kincstár honlapjáról indítva tehető majd meg. A kérelemhez mellékelni kell a fajtatenyésztő egyesület jóváhagyó nyilatkozatát és a pontozáshoz szükséges okmányokat, az igénylőnek tagsági viszonnyal kell rendelkeznie a Kisbéri-félvér Lótenyésztő Országos Egyesületben (továbbiakban Egyesület).
A kérelem benyújtásakor a tervezett létszámot 5 évre előre meg kell adni, a támogatott időszakra kérelmezett állatokat be kell jelenteni a kérelmező tenyészetkódjára. A támogatott időszak mének esetén évente 180–365 nap, méncsikók esetén 180–330 nap.
A támogatások összege
Méntartáshoz: 8,4 euró/mén/nap, a minimális tartási idő: 180 nap
Csikóneveléshez: 4,4 euró/csikó/nap, a minimális tartási idő: 180 nap, a maximális tartási idő: 3 év
A kifizetési kérelmeket évente, az egységes kérelmekkel azonos időben, és az ELŐZŐ évre vonatkozóan lehet majd benyújtani.
Elvárások az állatokkal, tartási körülményekkel szemben
Kizárólag fajtatiszta, azaz kisbéri-félvér fajtamegjelöléssel rendelkező lovak támogathatóak. A méncsikókkal szembeni elvárás magasabb az átlagnál, mert tenyészmén-utánpótlásra nevelt állatokról van szó. További követelmény a méncsikók viszonylatában: a fajtatisztaság, a korának megfelelő fejlettség és állapot, a kezelhetőség, a korrekt testfelépítés, jó mozgás. Az Egyesületnek igazolnia kell, hogy a csikó és a helyszín megfelel a fajta tenyésztési programjának. A méncsikók kiválasztása nagyjából 6 hónapos korban, csoportosan történjen. Elvárt a legelőn tartás, csoportos formában. Az évjáratok esetében célszerű, a nemek esetében, 1–1,5 éves kortól kötelező elkülönítve tartani az állatokat. Legalább 2 azonos évjáratú méncsikót kell együtt tartani úgy, hogy csikónként 0,5 hektár bekerített legelőterületet kell bemutatni, istállóval vagy beállóval, lekötési lehetőséggel. A csikókat legalább naponta kétszer egyedi boxban vagy fedett beállóban lekötve kell abrakolni, így lehetőleg már választás előtt, de választás után (legkésőbb 8 hónapos korukig) hozzá kell szoktatni a lekötéshez, a kötőféken való vezetéshez.
A kiválasztott méncsikók takarmányozására, abrakoltatására, állategészségügyi ellátására, átmozgatására vonatkozó részletes elváráslistát az Egyesület honlapján találnak!
Méncsikóneveléshez az igénylőnek legkésőbb 2024. május 15-ig kell bejelentenie az Egyesülethez a kérelem-beadási szándékot. A tenyésztői bizottság legalább 2 tagja, egyeztetett időpontban tart helyszíni szemlét, az Egyesület a szemle alapján adja ki a szükséges igazolást (1 méncsikóra az Egyesület nem ad ki támogató nyilatkozatot!). Amennyiben a szemlére időhiány miatt nem kerül sor a támogatási kérelem beadási időszakának lezárultáig, akkor az az első kifizetési kérelem idejéig történik meg. Ebben az esetben az Egyesület akkor adja ki a jóváhagyást, ha az igénylő írásban nyilatkozik a feltételek betartásáról, és tudomásul veszi, hogy amennyiben nem nyilatkozik, úgy kizárják a támogatásból.
További aktualitásokért javasoljuk, figyeljék a Kisbéri-félvér Lótenyésztő Országos Egyesület vagy a Pályázat Menedzser honlapokat!
Címkék: támogatás, pályázat, ló
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Repülőgépről vagy helikopterről is végezhető a napraforgó ...
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Kukoricazsizsik irtása házilag
Öröklési szabályok változásai
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Gyümölcsöző innovációk
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...