Integrált növényvédelem a gyakorlatban – Bevált és innovatív eljárásokat kombinálva a károsítók leküzdhetők
Növényvédelem - 2022.04.11
A növénytermesztők számára tartottak szakmai rendezvényt február utolsó napján Szadán a növényvédelem és a növénytáplálás témakörében. A rendezvényen mások mellett az UPL és a BASF szaktanácsadói is előadtak.
A különféle gazdasági, politikai és környezetvédelmi okok következtében egyre nehezebb helyzetben vannak a növénytermesztők. A szakmai nap nyitásaként Jordán László, a Nébih igazgatója ezekről az új lehetőségekről és elvárásokról tartott előadást. Szó volt arról, hogy a Green Dealnek (zöld megállapodás) vagy a termőföldtől az asztalig (Farm to Fork) stratégiának milyen hatásai lehetnek a növényvédelemre. Az igazgató szerint a jelen lehetőségei még nincsenek kiaknázva a növényvédelemben, illetve sok régi, elfeledett megoldás bukkan fel újra a jövő fejlesztéseiben. A gazdáknak arra kell készülniük, hogy a jövő növényvédelmi megoldásai hatékonyabbak lesznek, de nem lesznek könnyebbek, mint a mostaniak, illetve a jövőben még inkább megnő az integrált nö- vényvédelem fontossága. Fontosak a biostimulátorok, növénykondicionálók, egyre nagyobb szerepet kap a biológiai védekezés, és nő a nem engedélyköteles, egyszerű anyagok és fizikai módszerek szerepe. A növényorvosok szerepe nőni fog a jövőben, mert egyre több speciális szakismeretre lesz szükség a növényvédelemhez.
Új fejlesztések, kombinációk
Az innováció szükségességéről beszélt prezentációjában Lakatos Zoltán, a BASF szaktanácsadója is, aki elsőként a kalászosok növényvédelmét ismertette. A kalászosokat a kedvezőtlen körülmények, kórokozók és kártevők egész sora veszélyezteti, és csak az egész tenyészidőszak alatt egészségesen tartott növények képesek kihasználni terméspotenciáljukat.
A gabonafélék védelme a gombás megbetegedések ellen alapvető kihívás, különösen, ha több gombabetegség jelenik meg egyszerre. További problémát jelenthet, ha csak rövid időintervallumok állnak rendelkezésre a permetezésre a mostoha időjárási körülmények miatt. Stresszes körülmények között, például aszály esetén a csíranövények életképessége szintén fontos szerepet játszik.
Az előadó bemutatta a Revycare®-t. Ez a BASF új fejlesztésű, azol típusú gombaölő hatóanyagának, a Revysol®- nak és a jól ismert piraklostrobinnak a gyári kombinációja. A termék igen széles hatásspektrumú, így hatékonyan segíti a gazdálkodást azzal, hogy eltérő fertőzési helyzetekben, különböző időjárási körülmények között is megbízható védelmet nyújt a kalászosok gombabetegségei ellen. Egy szezonban kétszer használható, a két kezelés között két hétnek kell eltelnie. A jövő kihívásaira fejlesztették ki, egyedi formulációja miatt kiemelkedő a gyógyító hatása, a gyorsan bejutó hatóanyagok azonnal képesek a kórokozókat ártalmatlanítani. Nagy előnye, hogy hideg időben is használható, rendkívül esőálló, valamint a nap káros UV-sugarai nem tudják elbontani, mivel gyorsan szívódik fel és nem a viaszréteg alatt, hanem a növény belsejében tárolódik.
Az árpa két legfontosabb betegsége a ramuláriás levélfoltosság és a hálózatos levélfoltosság. A fluxapiroxadot tartalmazó Priaxor® gombaölő szer nemcsak a gombabetegségek ellen nyújt hosszan tartó védelmet, de juvenilizáló hatású is. Repcében és napraforgóban a legnépszerűbb gombaölő szer a Pictor® a BASF kínálatában: kimagasló védelmet biztosít a legfontosabb gombabetegségek (szklerotínia, botrítisz, fóma, alternária, diaporte) ellen. Gombaölő tulajdonságai mellett a Pictor® növényeket serkentő, kedvező élettani tulajdonságokkal is rendelkezik.
Az utóbbi években a fuzáriumfajok egyre gyakrabban jelennek meg a ritkábban bolygatott talajokban, a konzerváló talajművelésű területeken és az érzékenyebb növényfajtákon. Lakatos Zoltán felhívta a figyelmet az Osiris® Next csomagra: a két, azol hatóanyagú termék kombinációja kifejezetten a kalászfuzáriózis kártétele, a káros mikotoxinszint visszaszorítására került egy csomagba.
Hogyan részesedjünk a piaci optimizmusból?
Ha jó az ár, van mit fogni! Avagy ho-gyan részesedjünk a piaci optimizmusból? – ezzel a felütéssel tartotta meg előadását Visi Zoltán, az UPL területi képviselője. A termékpalettán történt változások és az új termékek ismertetése után a kalászos, a repce, a napraforgó és a kukorica technológiai ajánlataikat mutatta be a gazdálkodóknak.
A magról kelő és egyes évelő kétszikű gyomnövények ellen használható gyomirtó szer a Xanadu WG.Engedélyezett őszi és tavaszi kalászosok (tavaszi búza, tavaszi árpa, zab) esetében, tavaszi gyomirtásra. A molekula elsősorban a leveleken, másodsorban a hajtásokon és gyökérzeten keresztül jut a gyomnövényekbe,ahol a készítmény a kijuttatást követően néhány napon belül klorózist, elszíneződést, a levelek torzulását okozza. Később, a herbicid hatásához kedvező körülmények között, 10-25 nap elteltével nekrotikus tünetek jelennek meg, majd a növény elpusztul. Ez idő alatt a szerre érzékeny, irtandó gyom már nem versenyzik a termesztett növénnyel.
A Reliance is megbízható, kétféle hatóanyagot tartalmazó, posztemergens, kalászosokban ősszel kijuttatható készítmény az egy- és kétszikű gyomok ellen. A termék főbb előnyei a szinergista hatás a régóta alkalmazott, bevált hatóanyagok között, valamint az alkalmazás rugalmas időpontja. Minden őszi vetésű kalászosban (őszi búza, őszi árpa, tritikálé, rozs) alkalmazható, figyelemre méltó mennyiségű flufenacet-tartalommal az egyszikű gyomnövények ellen (nagy széltippan, perje, ecsetpázsit) is.
A gombaölő szerek közül az Emeraldot emelte ki Visi Zoltán. A termék hatóanyaga, a tetrakonazol a gombák ergoszterol-szintézisét akadályozza meg. Hatásmódja preventív és kuratív. Gyorsan felszívódik a növénybe, ott jól szállítódik és depóképződés nélkül, egyenletesen oszlik el.
A gabonaféléknél a Markate rovarölő készítményt ajánlotta előadásában az UPL szaktanácsadója. Az 50 g/l lambda-cihalotrin hatóanyag a szintetikus piretroidok csoportjába tartozik, a rovarok idegrendszerét bénítja. Kontakt és gyomorméreg, gyors, taglózó és repellens hatással. Méhekre mérsékelten kockázatos. A Deltaphar 25 EC rovarölő szer hatóanyaga taglózó és repellens kontakt piretroid, a rovarok széles köre ellen. Az idegrendszert bénítja azáltal, hogy a nátriumion-csatornák áteresztőképességének növelésével folyamatosan fennálló ingerületet hoz létre. Széles körben használható, így a kalászosok mellett például cukkini, patisszon, uborka, póréhagyma, kelbimbó, kínai kel, sárgarépa, pasztinák, gyökérpetrezselyem, retek, vöröshagyma, brokkoli, karfiol, fejes saláta, saláta, spenót, szabadföldi és hajtatott fűszernövények esetén is jó megoldást jelent.
Az UPL piaci pozíciói nagyon erősek a csávázószerek szegmensében. A szakmai napon bemutatott Signal 300 ES például a piacon lévő készítményekhez képest háromszor nagyobb hatóanyag-tartalommal rendelkezik vetőmagtonnánként. Használható őszi búza, őszi árpa talajlakó kártevői, különösen csócsárlólárva és drótféreg ellen. Megfelelő használat esetén veszélytelen a méhekre.
Az előadás során az UPL kukorica és repce technológiai ajánlatába is betekintést nyerhettek a megjelent gazdák. Kukoricában a Kaltor + Daneva csomag teljes körű posztemergens megoldást jelent főleg kétszikű, valamint egyes egyszikű egynyári és évelő gyomnövények ellen. A három hatóanyag (60 g/ha nikoszulfuron + 240 g/ha dikamba + 100 g/ha mezotrion) kiegészíti egymás hatását, és alkalmas a rezisztencia elkerülésére is. A kombináció hatásosságát kevésbé befolyásolja a talaj nedvességtartalma és az időjárási viszonyok. A Kaltor + Daneva kombináció adjuválása nem növeli a fitotoxikus hatást.
Terméstöbblet repceragasztással
Repcében az Elastiq Ultráról tudhattak meg hasznos információkat a megjelentek. A készítmény hatóanyaga nem ionos szintetikus polimeralapú ragasztóanyag, amely a kipermetezése után vízben nem oldódó, féligáteresztő latex membránburkolatot képez a kezelt növény felületén, és körülbelül 20-30 napon keresztül megvédi a közvetlen környezeti hatásoktól. Ez a védőburkolat nem gátolja a kezelt növények természetes vízleadását, de megakadályozza a nedvesség felvételét a föld feletti részein keresztül, a becők/kaszatok/hüvelyek/tányérok visszanedvesedését. Így a készítmény egyszerű fizikai hatással – a növény felületén kialakított féligáteresztő membránnal – segíti elő a természetes öregedési folyamatok mielőbbi befejeződését, anélkül hogy bármilyen negatív hatással lenne az érés folyamatára és az olajtartalom beépülésére. A független, megismételt brit vizsgálatok azt mutatták, hogy az Elastiq Ultrával nem pergő hibrideken történő kipergésvizsgálatok során átlagosan 395 kg/ha többlethozamot mértek.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: növényvédelem, növénytáplálás, növénytermesztőkA minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
Az AMAZONE Teres 200 függesztett eke
Árvakelés az őszi vetésekben
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Javában tart a tavaszi vetőmag szezon – Újdonságok az RWA ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
A mezőgépek veteránjai – Mercedes-Benz UNIMOG
LEMKEN Diamant 18 − féligfüggesztett váltvaforgató eke ...