TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.871,84 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.529,28 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.673,12 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 77.181,38 Ft (tonna)
Repcemag: 197.911,28 Ft (tonna)
Full-fat szója: 205.273,00 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 632 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 412,7
USD: 391,97
CHF: 442,95
GBP: 498,66
Hirdetés
Újabb rovarölő hatóanyagot veszítenek el a repce- és kukoricatermesztők!

Újabb rovarölő hatóanyagot veszítenek el a repce- és kukoricatermesztők!

Növényvédelem - 2022.02.03

Talán egyetlen szántóföldi növény sincs olyan mostoha helyzetben, mint az őszi káposztarepce, amely most ismételten érintett egy rovarölő készítmény forgalomból való kivonásában, de kukoricatermesztő gazdálkodóknak is meg kell válniuk egy régóta kedvelt, jó eredménnyel használt szertől.

A repcefénybogár a repce egyik jól ismert, jelentős károkozásra képes kártevője. Az ellene való védekezés nem minden esetben könnyű, a változékony, hektikusan alakuló tavaszi időjárási körülmények a több hullámban való betelepedés miatt ezt sokszor megnehezítik. Az eredményes védekezés lehetőségét tovább rontja az elmúlt években egyre fokozottabban tapasztalható jelenség is, amely a kártevő állományában tapasztalható piretroid-rezisztencia. A csoportba tartozó készítmények túlzott és egyoldalú használata miatt egész Európában növekszik a repcefénybogarak ellenállása az ilyen típusú hatóanyagok hatásával szemben, mára már Magyarország teljes területén számíthatunk rezisztens egyedekre. Ebben a helyzetben nyújtott segítséget a repcetermesztők számára az indoxakarb hatóanyagú Avaunt® 150 EC készítmény, amely eltérő hatásmechanizmusa révén hatékonyan volt alkalmazható a repcefénybogarak elleni védekezésre. A készítmény más növénykultúrákban is rendelkezik felhasználási engedéllyel, így pl. almában, szőlőben molykártevők ellen, kukoricában gyapottok-bagolylepke, kukoricamoly és a kukoricabogár kifejlett egyedei elleni védekezésre.

A kukoricatermesztők a múltban nehezen tudtak hatékonyan védekezni a kultúra molykártevői ellen, nem állt ugyanis rendelkezésükre olyan hatóanyag, amellyel ezt meg tudták volna tenni. Ebben hozott változást a Steward® 30 DF készítmény, amelynek hatóanyaga ugyancsak az indoxakarb. Ez a szilárd formulációjú rovarölő szer az elsők között volt, amely lehetővé tette a kukorica molykártevői elleni valóban hatékony védekezést, különös tekintettel a gyapottok-bagolylepkére. Ezen túl a készítmény számos más kultúrában rendelkezik még felhasználási engedéllyel, elsősorban lombrágó hernyók és molykártevők elleni védekezésre.

Az Európai Uniós szinten zajló növényvédő hatóanyagok felülvizsgálata során a közelmúltban az indoxakarb hatóanyag forgalomból történő visszavonásáról született döntés (EU 2021/2081.* (2021. november 26.) rendelete), amely mindkét, fentiekben említett készítményt érinti.

A forgalomból való visszavonás hazai menetrendje, a NÉBIH 6300/253-1/2022 (Avaunt® 150 EC) és 6300/254-1/2022 (Steward® 30 DF) határozatai alapján a következők szerint alakul:

- a forgalmazni kívánt mennyiségnek legkésőbb 2022. március 19-ig be kell érkeznie Magyarország területére.

- beérkezett termékeket és a készleten lévő tételeket a gyártó cég és annak kereskedelmi partnerei 2022. július 1-ig hozhatják forgalomba.

- a gazdálkodók, végfelhasználók a megvásárolt termékeket 2022. szeptember 19-ig használhatják fel.

A fentiekben részletezett határozatok alapján mind az Avaunt® 150 EC, mind a Steward® 30 DF készítmény felhasználható az idei évi növényvédelmi szezonban.

Az FMC, amely a készítmények gyártója és forgalmazója, a hosszú távon történő felhasználás biztosítása érdekében kezdeményezi az indoxakarb hatóanyag Európai Uniós újraengedélyezését. Ez reményt ad arra, hogy a hatóanyag - egy várhatóan hosszadalmas eljárást követően - a jövőben újra elérhető lesz a gazdálkodók számára.




Szerző: AgrárUnió

Címkék: repce, kukorica, rovarölő szer, őszi káposztarepce, Avaunt® 150 EC, indoxakarb
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A napraforgótermés támogatása megbízható hibridekkel

Az elmúlt évek időjárási viszonyai egyre nagyobb szélsőségeket mutatnak. A magyarországi napraforgó ...