Február 1-től indulhat a fejtrágyázás!
Növényvédelem - 2022.02.02
Módosult a „nitráttörvényként” ismert 59/2008 (IV.29.) FVM rendelet, amely így lehetővé teszi, hogy február 1. után megkezdődhessen az őszi vetésű kalászos állományok fejtrágyázása. Ugyanezzel a lehetőséggel a repcetermesztők még nem élhetnek, számukra kizárólag február 15-két követően nyílik meg a lehetőség a fejtrágya kiszórására.
Bár a jogszabályi keretek máris lehetővé tennék a munka megkezdését, azonban egyes körülmények között annak megkezdése továbbra is tiltott. Így a fagyott, vízzel telített, összefüggő hótakaróval borított talajra trágya nem juttatható ki, ilyen körülmények között a fejtrágyázás nem végezhető el.
A korlátozások szigorú betartása mellett minden gabona- és repcetermesztőnek érdemes elgondolkodnia a korai nitrogénpótláson, a fejtrágyázás mielőbbi elvégzésén. Ennek egyik oka, hogy a gabonaállományok nagy része gyengén fejlett, bokrosodásában elmarad a megszokottól. Ezek optimális fejlődéséhez elengedhetetlen a kellő mennyiségben rendelkezésre álló tápanyag, amelynek már a tavaszi vegetáció kezdetén hozzáférhetőnek kell lenni a növények számára. A repcevetések is vegyes képet mutatnak, nagy részük gyengén fejlett, hiányos tőállományú. Ezért ezeken a területeken is mielőbb, a jogszabály által biztosított legkorábbi időpontban érdemes elkezdeni a növénytáplálást. Ezzel hozzásegíthetjük növényeinket a gyors tavaszi regenerációhoz és intenzív fejlődéshez, ami a becőt hozó oldalhajtások számának növelésén keresztül részben mérsékelheti a rosszabb tőállomány termésre gyakorolt negatív hatását.
A fejtrágyázás korai elvégzése mellett szól az időjárási körülmények jelenlegi és várható alakulása, amely - az előrejelzések szerint – csapadékmentesnek ígérkezik. Az utóbbi időszakban lehullott hó elolvadása után a talaj felső rétegeiben még rendelkezésre állhat elegendő nedvesség a granulált műtrágyák beoldódásához, így jobb hasznosulásához. Később, a talajok esetleges kiszáradását követően már lényegesen rosszabb hatékonysággal és nagyobb veszteség mellett végezhetjük el szilárd műtrágyákkal a fejtrágyázást.
Növényeink igénylik a fokozott törődést, ám a műtrágyázás költsége óriásira növekedett, jól kell tehát döntenünk, a rutinszerűen meghozott döntések az idén megbosszulhatják magukat!
Címkék: fejtrágyázásA „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
A vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre