Szeretik a gombák a napraforgót! 2. rész
Növényvédelem - 2021.07.21
A tányért márpedig védeni kell! Fontos növényünk a napraforgó, stabil termése, többnyire jó piaci helyzete, az általa biztosított jövedelem sokat jelent termesztői számára. Ezért megérdemli, hogy a növényvédelme kellő figyelmet kapjon, így a szárat megbetegítő gombabetegségek tárgyalása után ezt a cikkünket a legfontosabb tányérbetegségek rövid bemutatásának szenteljük.
Melyek a legfontosabb tányérbetegségek?
A napraforgótányért több kórokozó is megbetegítheti, de az okozott kár alapján ezek közül kettő emelkedik ki, a szürkepenészes (Botrytis cinerea), valamint a fehérpenészes (Sclerotinia sclerotiorum) tányérrothadás.
A két kórokozó közül a szürkepenészes tányérrothadás fertőzi meg a legtöbb évjáratban az állományunkat. Olyan sok tápnövénye van ennek a kórokozónak, hogy fertőzőképletei (aszkospórák, konídiumok) mindig jelen vannak a levegőben, és csak a környezeti körülmények határozzák meg, mennyire erős fertőzése alakul ki. Bár a növény minden részét képes megbetegíteni, a legnagyobb problémát a tányér megfertőzésével okozza. Ez megtörténhet a virágzás időszakában is, amit nagyban segít, hogy a napraforgó virágporának vizes oldata kifejezetten stimulálja a kórokozó konídiumainak csírázását (pollenstimuláció), ami hazai viszonyaink között általában a „nagy” járványt okozza. A fertőzés megtörténtét a tányér hátoldali részén megjelenő barnás, szürkés, vizenyős foltok mutatják, ezeken nedves körülmények között szürke penészgyep is megjelenik (1. kép),
1. kép: Szürkepenész a napraforgótányéron
amelyet a tányér belső szövetei (2. kép)
2. kép: Szürkepenész gombaszövedéke a tányér belsejében
és a kaszatok között (3. kép) is megtalálhatunk.
3. kép: Szürkepenész gombaszövedéke a kaszatok között
A szürkepenész kórokozója nagyon gyakran sebzéseken keresztül fertőzi meg gazdanövényét, így minden, a növényen sérülést okozó behatás, viharkár, jégverés, sőt rovarkártétel elősegíti a betegség fellépését. Az okozott kár, a terméskiesés a fertőződő, ezért léha vagy csökkent értékű bélszövetet nevelő kaszatok vagy a nedves időben széteső, földre hulló tányérrészek miatt alakul ki.
Az előbbiekben tárgyalt kórokozónak méltó párja a fehérpenészes tányérrothadás, amely ugyan ritkábban lép fel járványszerűen, azonban ha ez megtörténik, az általa okozott kár jelentős mértékű lehet. A tányér megfertőzése sokszor ennél a kórokozónál is sebzéseken keresztül történik, amelyek származhatnak jégverésből, viharkárból vagy rovarkártételből. A beteg részeken, a tányérok hátoldali részén barnás színű, vizenyős foltok alakulnak ki, ezeken ritkán, kifejezetten nedves körülmények között fehér gombaszövedék is megjelenhet. A beteg tányérok szövetei közül végül csak az erősebb rostok maradnak meg (4. kép),
4. kép: Fehérpenészes fertőzés végeredménye
közöttük találhatók a kórokozó kitartóképletei, a változatos méretű és formájú, fekete színű szkleróciumok (5. kép).
5. kép Fehérpenész szkleróciumai a tányér maradványán
Egyes esetekben ezek a kaszatok között is kialakulhatnak, szkleróciumrácsot (6. kép) alkotva.
6. kép: Szkleróciumrács a kaszatok között
A kártétel közvetlenül a léha kaszatok, valamint a fertőzés miatt széthasadozó, földre hulló tányérok (7. kép) miatti terméskiesésből származik.
7. kép: Fehérpenészes fertőzés miatt széteső tányér
A kórokozókat segítő körülmények és kivédésük
A két kórokozó környezeti igényei hasonlóak, igazán komoly kárt nedves, párás, mérsékelten meleg évjáratokban képesek okozni. Minden olyan körülmény, amely páratelt körülményeket biztosít a növényállományban, elősegíti terjedésüket, károkozásukat. Ezért kerülni kell a túlzottan magas tőszámmal vetett, sűrű állományokat. Megfelelő gyomirtási technológia alkalmazásával meg kell akadályozni, hogy erősen felgyomosodott, zárt növényzet alakuljon ki a területen. Szintén a növényvédelem feladata, hogy megakadályozza a rovarrágás miatti sebzések kialakulását, amelyek sajnos egyre nagyobb számban jelennek meg az elmúlt években. A kukoricában sokak által már jól ismert gyapottokbagolylepke-hernyó ugyanis egyre többször jelenik meg a tányérokon (8. kép), kártételével utat nyitva mindkét kórokozó számára.
8. kép: A rovarkártétel kaput nyit a tányérfertőzéseknek
Sokszor jégverés által okozott sérülések segítik a fertőzést, amit időjárási viszonyaink változásával egyre többször tapasztalhatunk. Ennek bekövetkezte esetén érdemes a lehető legrövidebb időn belül beavatkoznunk egy egyszerű, nem túl nagy költséget jelentő, kontakt hatású gombaölő készítmény kipermetezésével, elősegítve a sebgyógyulást.
A fent leírtak valóban sokat tudnak segíteni abban, hogy mérsékeljük a szürke- és fehérpenész miatti terméskiesést. Ezek a lépések azonban nem helyettesítik a csillagbimbós állapotban elvégzett tányérvédelmi kezelést, amihez napjainkban a megfelelő készítmények is és a hidas permetezőknek köszönhetően a technikai feltételek is adottak. Ezek olyan ziccert biztosítanak számunkra, amit nem hagyhatunk ki, amivel csupán élnünk kell.
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Szerző: AgrárUnió
Címkék: napraforgó, napraforgó termesztés, tányérbetegségek, fehérpenészes szárrothadás, szürkepenészIsterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...