Sűrű sorú neveli, ritka sorú szenvedi – A talajlakó kártevők ellen nehezebbé vált a védekezés
Növényvédelem - 2021.04.21
Talán sokak számára ismerős lehet ez a régről eredeztethető mondás! Hogy mire is utal? A drótféregre, amely az egyik legveszélyesebb következő összeállításunk témái, a kapás növények talajlakó kártevői közül.
Drótférgek (Agriotes-fajok)
A bevezetőből is kiderült, hogy a drótférgek (1. kép) az egyik, ha nem a legveszélyesebb képviselői a talajlakó kártevőknek. Tápnövényei köre olyan széles, hogy szinte minden növénykultúránkat károsíthatja. A beszűkülő vetésforgó, a mind kisebb bolygatással járó talajművelési rendszerek terjedése, a zöldítések térhódítása, az egyszikű gyomnövények mind intenzívebb terjedése egyaránt elősegíti egyedszámának, így kártételének növekedését.
1. kép: Drótférgek és az általuk károsított napraforgónövény
Ezt a folyamatot sajnos erősíti az a tendencia, amely a vele szemben valóban hatékony rovarölő hatóanyagok felhasználását korlátozza, tiltja. Bár a drótférgek kártétele a kalászosokban is megmutatkozhat, azokban felszaporodva igazán látványossá a kapás kultúrákban válik. Erre a sorhiányok (2. kép), a foltszerűen jelentkező növénypusztulás, táblaszélről befelé haladó állományritkulás utalnak. Talán vannak, akik rálegyintenek erre a problémára, mondván, tavaly sem okoztak különösebb bajt, az idén miért lenne ez másképpen. A tavalyi év rendhagyó volt, ebben talán egyetértünk, a kora tavaszi csapadékhiány – sok más mellett – hatással volt a drótféreg kártételének alakulására is. A kártevő ugyanis érzékeny a talaj nedvességtartalmára, a száraz talajrétegekből a mélyebb, számára kellően nedves részekbe vándorol, ilyenkor elhagyja a gyökérzónát, így károsítása megszűnik vagy mérséklődik.
2. kép: Drótféregkártétel miatt sorhiány kukoricában
Érdemes tehát a legveszélyesebb talajlakó kártevőként számon tartanunk a drótférgeket, amelyek ellen kizárólag komplex szemlélettel lehet eredményesen védekezni. A lárvák fejlődése több – akár 3-4 – évig is eltarthat, ezért ha egy területen egyszer tapasztaltuk már kártételüket, a következő évben mindenképpen készüljünk az ellenük való védekezésre.
Amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera)
A kártevő kizárólag a kukoricára veszélyes, lárvái (3. kép) talajlakóként annak gyökérzetét károsítják (4. kép).
3. kép: Kukoricabogár lárvái a kukorica talajjal érintkező szárrészén
Kártétele nyomán a gyengülő megtartású növények akár önmaguktól is megdőlnek, kialakul a kártételre jellemző „hattyúnyak” vagy „lúdnyak” tünet. A megdőlés mértékét tovább fokozhatják az egyes időjárási tényezők, így a hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék vagy a viharos erejű szél.
4. kép: Kukoricabogár lárváinak erős kártétele
Ezek együttes hatására a kukoricaállomány akár „össze is dőlhet”, ami komolyan megnehezíti a betakarítást, és szinte biztosan megnöveli a betakarítási veszteség mértékét. A kártevő ellen viszonylag egyszerűen védekezhetünk, már az elegendő lehet, ha elkerüljük a kukorica önmaga utáni termesztését. Amennyiben ez nem megoldható, a kártétel megelőzése érdekében érdemes talajfertőtlenítést alkalmaznunk az érintett területen.
Mocskospajor (Agrotis segetum)
A mocskospajor a vetési bagolylepke hernyója, amelynek kártétele szinte minden szántóföldön termesztett növényünket érintheti, így a kapásnövényeket is. Az idősebb lárvák gyökereket (5. kép), föld alatti szárrészt (6. kép) érintő kártétele nyomán a fejlődő, még fiatal növények foltokban hervadnak, sárgulnak, pusztulnak.
5. kép: Mocskospajor és az általa elpusztított cukorrépa
A mocskospajor esetében mindenképpen érdemes növekvő kártétellel számolni a jövőben! Az egyre terjedő zöldítések közül azok, amelyek nem kerülnek bedolgozásra a bevirágzásuk előtt, ideális táplálkozási és tojásrakási helyet biztosítanak a nőstény lepkéknek, így azok tömegesen keresik fel ezeket a területeket. A felgyomosodott táblákon virágzó gyomnövények ugyancsak kedvező körülményeket teremtenek a tojásrakáshoz.
6. kép: Mocskospajor jellegzetes, a szárban felfelé haladó kártétele kukoricán
Védekezési lehetőségeink igen szűkösek, szinte egyetlen módon lehet a mocskospajor kártételét csökkenteni: ha rovarölő szeres állománykezelést végzünk a kártevő aktív időszakában, az éjszakai órákban, amikor nagyobb valószínűséggel érjük el a talajfelszínen.
Cserebogárpajorok (Melolonthidae-fajok)
A cserebogárpajorok megjelenésére elsősorban erdősült területek közelében, erdőzugokban kell számítani. Bár helyenként komolyabb mértékű, foltszerű kártétellel jelentkezhetnek, a legkevésbé veszélyesnek tekinthetők a talajlakó kártevők közül.
7. kép: Cserebogárpajor és kártétele kukoricán
Rágásukkal a növények föld alatti szárrészét (7. kép), gyökérzetét (8. kép) károsítva az érintett növények lankadnak, sárgulnak, fejlődésükben lemaradnak, esetenként el is pusztulnak.
8. kép: A cserebogárpajor a cukorrépát sem kíméli
A talajlakó kártevők a hatóanyag-kivonások, a hatékony védekezési lehetőségek beszűkülésének igazi nyertesei, ezért minden növényvédelmi és agrotechnikai lehetőséget meg kell ragadniuk a gazdálkodóknak az általuk okozott kár mérséklésére!
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Szerző: AgrárUnió
Címkék: kukoricabogár, drótféreg, talajlakó kártevők, mocskospajor, cserebogárpajorMi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...