Gyomirtás mellékhatások nélkül
Növényvédelem - 2021.02.25
Mindenki látott már kifehéredő kukoricát, sárguló, hólyagosan torzuló napraforgót. Sajnos a gyomok ellen használt herbicidek – bármennyire is szelektívek – kedvezőtlen körülmények között fitotoxikus tüneteket tudnak okozni a kultúrnövényeken.
Ez nem a herbicidek gyengesége, hiszen nélkülük a termesztés sokkal drágább és kevésbé hatékony lenne. A gyomirtó kezelések sokszor olyan állapotban érik a növényt, amikor egyébként is küzd valamivel, s emiatt gyengébb az ellenálló képessége. Az aszály, a túl sok csapadék, a hideg, a túlzott meleg, a mechanikai sérülések, a megcsúszott kezelés mind-mind hatnak a növény általános kondíciójára és ozmotikus, illetve oxidatív stresszt okoznak. Ebben a kedvezőtlen állapotban egy újabb külső hatás könnyen problémát okozhat. Hiszen egy legyengült növény nem képes például elég gyorsan hatástalanítani egy olyan szelektív gyomirtó szert, melynek működése pont a közömbösítés gyorsaságán alapul, így megjelennek rajta a fitotoxikus tünetek.
Jobb oldalon imidazolinon típusú gyomirtó negatív hatása napraforgón, bal oldalon (ugyanaz az állomány) gyomirtó szerrel egy menetben 1 l/ha Megafollal is kezelve
Ezeket a tüneteket látva bosszankodunk ugyan, de elintézzük annyival, hogy „megtörtént, majd kinövi”. Persze hogy kinövi, mert az élet megy tovább, és a cél a termésképzés, ezért mindent megtesz a növény. Amíg kinövi, addig azonban ki kell javítania azokat a sérüléseket, amelyek a leveleken keletkeztek és közömbösítenie kell a problémát okozó anyagot annak érdekében, hogy a továbbiakban az már ne tegyen kárt. Erre energiát pazarol a növény, de nem tehet mást, mert levél nélkül nincs fotoszintézis, nem lesz termés. Ezt az energiát viszont valahonnan elő kell teremtenie, el kell vonnia máshonnan.
A jó hír azonban, hogy segíthetünk neki, mert van rá lehetőségünk. Létezik erre szolgáló stresszkezelő, enyhítő készítmény, amely helyreállítja a növény vízállapotát, vagyis ozmotikus egyensúlyát és az oxidatív stressz okozta káros, úgynevezett reaktív oxigénformákat – ezek miatt száradnak, perzselődnek a levelek – semlegesíti. Ennek eredményeként a javításokhoz szükséges energia megmarad és termésképzésre fordítható.
Lehet úgynevezett „általános biostimulátorral” etetni – többen úgy hiszik, „jó az, olyan, mint a vitamin” –, és lehet, hogy még működni is fog, de ez csak szerencse kérdése. És lehet valódi stresszkezelő készítményt, speciálisan erre kifejlesztett biostimulátort bevetni (fejfájásra sem jó a multivitamin). Ez nem mindenre jó, de erre a célra nagyon. Nem tápanyagot, aminosavat, vitamint, algát és ezek végtelen mennyiségét, hanem ezek olyan megfelelő kombinációját tartalmazza, ami miatt ez lesz maga a hatóanyag. Arra szolgál, hogy a növényt kihozzuk a stresszből, illetve megelőzzük a stresszállapotot.
A Megafol tankkeverékben kijuttatva már a herbicidstressz kialakulása előtt fokozza a semlegesítéshez szükséges anyagok (glutation, peroxidázok, ozmoregulátorok) termelését és plusz energiát szolgáltat, így a kezelt kultúra jellemzően tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel szabadul a stresszből. A megtakarított termésmennyiség pedig önmagáért beszél.
Nagyítás a képre kattintva!
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Címkék: gyomirtás, herbicidek, Malagrow, Megafol
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
Mi történik télen a gabonatáblákon? – Állandó kártevők, ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel