Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Növényvédelem - 2019.03.15
A károsító rezisztens a korábbi hatóanyagra, de van megoldás Az őszi káposztarepce, az olajretek, a mustár és a keresztes virágú zöldítés vetésterületének növekedése a repce-fénybogár jelentőségének és az általa okozott terméskiesés mértékének növekedését, ugyanakkor az ellene való hatékony védekezés nehézkesebbé válását hozta magával.
A repce-fénybogár tartósan 9 °C felett kezdi meg a betelepülését, a repce rejtett vagy zöldbimbós fenológiai állapotának időszakában.
A repce-fénybogár elleni védekezés közkedvelt eszköze a piretroid hatóanyagcsoportba tartozó taglózó hatású termékek valamelyike. Azok gyors és olcsó voltuknak köszönhetően alapkészítményeivé váltak a védekezésnek. Túlhasználatuk miatt az utóbbi években több esetben figyelték meg csökkent hatékonyságukat, jelentős termésveszteség kialakulását.
Ezen októl vezérelve a IRAC szabadalmaztatott piretroidrezisztencia-vizsgálati módszerével öt éve kezdődtek meg az egész ország területére kiterjedő felvételezések. A Nébih növényvédelmi zoológusainak segítségével végzett vizsgálatok beigazolták a hatóanyagcsoporttal szembeni, termelői szinten tapasztalt hatékonyságromlást, a piretroidtolerancia erősödését, szélsőséges esetben a rezisztencia kialakulását (1. ábra).
Az Avaunt® 150 EC rovarölő szerrel is Európa-szerte folyt rezisztenciavizsgálat, ám ebben az esetben kizárólag érzékeny fénybogár-populációkat figyeltek meg, és ez a tény az ellenük való védekezés alapkészítményévé emelte ezt a rovarölő szert. Magyarországon 2018-ban több helyszínen ismétlődött meg a teszt. Ez alkalommal is bebizonyosodott, hogy az Avaunt® 150 EC továbbra is hatékony a repce-fénybogár ellen.
Az FMC saját és a termelői tapasztalatok alapján a fénybogáregyedek betelepedésének időszakában, a repce rejtett vagy zöldbimbós fenológiájában kijuttatott Avaunt® 150 EC 170 ml/ha dózisában az időjárástól függetlenül 8-(10) napos tartamhatásával megvédi a repcét a jelentősebb fénybogárkártételtől.
Normál évjáratban a zöldbimbós állapottól a virágzás kezdetéig eltelt időt „lefedi” az Avaunt® 150 EC tartamhatása. (A virágbimbók felnyílásával a fénybogáregyedek pollenhez jutnak, így nem károsítják tovább a repcét.)
Az Avaunt® 150 EC kontakt és gyomorméreg, a vele történő hatékony védekezés feltétele a fénybogár betelepüléskori, legkésőbb a repce zöldbimbós állapotában történő permetezés elvégzése. Ilyenkor a virágzatot károsítani igyekvő egyedek az első harapásukat követőn 2-4 órán belül teljesen lebénulnak, károsításuk megszűnik, majd tartalék tápanyagaik függvényében néhány napon belül elpusztulnak. A védekezés eredményeként a virágzati tengely nem kopaszodik fel.
Baloldalt Avaunt®-kezelés hatása, jobb oldalt kezeletlen (Bélmegyer, 2018. április 24.)
Az Avaunt® 150 EC főbb tulajdonságai
• érzékenyek rá a fénybogár-populációk;
• tartamhatása van, 8-(10) nap;
• gyors a károsítás blokkoló hatása;
•
bimbós állapotban történt permetezés után a kinyíló virágot látogató méhek nem károsodnak;
•
keverhető más készítményekkel, például Komlex Kénesbór lombtrágyával;
engedélyezett: őszi káposztarepcében, olajretekben és mustárban.
www.fmcagro.hu
FMC-Agro Hungary Kft.
A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!