Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Növényvédelem - 2017.06.26
A Bayer Hungária Kft. három helyszínen tartott nagyszabású szántóföldi növényvédelmi bemutatót május végén, június elején. A Bayer Farm rendezvényeknek 2017-ben Békéscsaba, Szihalom és Sárbogárd adott otthont, ahol a kalászos gabonák, a kukorica és a repce teljes Bayer technológiáját áttekinthették az érdeklődők. Emellett kiemelt figyelmet kapott a rendezvényeken a Propulse gombaölő szer felhasználási lehetősége napraforgóban és kukoricában, illetve a Bayer repcevetőmag-kínálata.
A repce hibridekben rejlő terméslehetőségeket a növény igényeinek maximális kielégítésével tudjuk kiaknázni, a veszteségeket pedig a gondos növényvédelemmel kerülhetjük el. A Bayer növényvédő szer kínálata a vetés pillanatától a tenyészidőszak végéig megoldást kínál a betegségek és a rovarkártevők ellen. A gombaölő szeres, regulátoros kezelésekhez a Tilmor és a Folicur Solo az őszi és a kora tavaszi időszakra is jó megoldást kínál: biztosítja a fiatal állomány védelmét a betegségektől, javítja a télállóságot, tavasszal pedig a szár jobb elágazódását. A virágzás idején javasolt Propulse véd a szárbetegségek (köztük a fehérpenész), a becőrontó ellen, és pozitív élettani hatása a termés növelésében, a stressz hatások mérséklésében is megmutatkozik.
A gombás betegségekhez hasonlóan a rovarkártétel kockázata is végigkíséri a repcét teljes tenyészidőszakán. A keléskor veszélyt jelentő földibolha kártétel, illetve a szintén fiatal repcét fenyegető repcedarázs ellen egy-másfél hónapos védelmet adhat a rovarölő csávázószeres kezelés. Ezzel kapcsolatban a Bayer szakemberei felhívták a figyelmet: az Ellado felhasználása jelenleg szükséghelyzeti engedéllyel lehetséges, melyet a Bayer a felhasználási időszakra kérelmez.
Az állomány további védelméhez rendelkezésre áll a taglózó hatású Decis Mega, a gyors és tartós hatást egyaránt biztosító, két hatóanyagú Proteus, továbbá a felszívódó, tartós hatású és méhekre nem jelölésköteles Biscaya.
A tavaszi rovarkártevők kártétele, ennek eredménye szembetűnő volt a bemutatók kontroll parcelláin. Ezek kapcsán az előadók kiemelték: a fénybogár ezen a tavaszon egy erős, de az időjárás szeszélye folytán rövid ideig tartó felszaporodást mutatott. E kártevő elleni védelemben már Magyarországon is általános probléma a piretroid típusú rovarölő szerekkel szembeni csökkent érzékenység. Erre kínál megoldást a Bayer Proteus készítménye, ami a gyors hatású deltametrin és egy tartós hatású neonikotionoid, a tiakloprid kombinációja.
A repce jövedelmezősége, elővetemény értéke miatt évről évre növekvő vetésterületet ér el. Az eredményesség mögött természetesen jó genetikai alapnak kell állnia, amiben nagyon látványos az előrehaladás. Az elmúlt 10-15 évben a hibridek gyakorlatilag leváltották a fajtarepcéket, és a hatékony nemesítési módszereknek köszönhetően ezek közül is egyre jobbakat választhatunk.
A Bayer repcéi élen járnak a genetikai haladásban: megtalálva az olajtartalom, termőképesség, és termésstabilitás egyensúlyát, a legjobbak között szerepelnek évek óta. A bemutató parcellák révén az érdeklődők ízelítőt kaphattak a kínálatból:
•
A Puncher homogén virágzású és érésű, ezáltal jól, kis veszteséggel aratható, magas olajtartalmú hibrid. Termesztéstechnológiáját tekintve sűrűbb vetésre alkalmas.
•
A Lexer habitusában zömökebb, intenzív elágazódásra hajlamos hibrid, mely szélesebb sortávban termesztve tudja leginkább kamatoztatni ezt a tulajdonságát. Olajtartalma igen magas, üzemi körülmények között is 45-50%. Az olajtartalom jelentőségét külön is kiemelte Szundy Péter vetőmag üzletág vezető, hiszen genetikailag erősen kötött tulajdonság, ilyen módon a környezeti hatásokra kevésbé érzékenyen reagál, mint a termésmennyiség. Ez utóbbit a csapadék hiánya a hazai klímán igen gyakran behatárolja.
•
A Safer a minőség és mennyiség tekintetében a legjobb kompromisszumot megtestesítő hibrid. Kiváló termésstabilitás, magas olajtartalom jellemzi. Kimagasló tulajdonságai miatt
a regisztrációs vizsgálatok egyik standardja lett saját éréscsoportjában.
•
A Silver a Bayer kínálatának kimagasló termésmennyiségre képes hibridje. E tulajdonságában meghatározó szerepet játszik nagy ezermagtömege.
A jelen repcekínálatán túl bemutatkozási lehetőséget kaptak a jövő repcéi is. A Bayer néhány évvel ezelőtt InVigor néven egy új brand-et indított az európai repcenemesítésben, mely rendkívüli termőképességű hibrideket ad a termelők kezébe. Az új irány első képviselője az InVigor1022, ami 2014. óta már a hazai vizsgálatokban is évről évre megmutatja értékeit. Az InVigor repcék a kimagasló termőképességen túl egy másik, a ténylegesen betakarítható termést meghatározó tulajdonságban is óriási előrelépést hoznak. A Bayer nemesítői, a becők felnyílásában meghatározó szerepet játszó gén blokkolásával, kipergés-ellenálló repcét állítottak elő. Néhány év múlva már ezek a hibridek is elérhetők lesznek a hazai termelők számára.
A Bayer széfener technológiája garantálja a kukorica biztonságát
A Bayer kukorica gyomirtó szer palettája a teljes gyomirtási időszakot, és a kukoricában előforduló valamennyi jelentős gyomot lefedi. A parcellák hosszú sorát felvonultató gyomirtási bemutatóból most csak egy kis ízelítőt adunk:
•
Az Adengo a korai gyomirtás eszköze magról kelő gyomfajok ellen, preemergensen vagy korai posztemergensen. Korai állománykezelésnél a hatásspektruma kiegészíthető Dikopur Top készítménnyel, pl. mezei acat jelenléte esetén. Fenyércirkos területen az Adengo Monsoon készítménnyel való felülkezelése szerepel a Bayer ajánlatában. A két termék technológiai csomagban is elérhető.
•
A Bayer legújabb kukorica gyomirtó szere a Capreno, amit a kukorica 3-6 leveles fejlettségére időzíthetünk.
A két hatóanyagú szer levélen és talajon keresztül is kifejti a hatását.
•
A Monsoon active széles hatásspektrumú készítmény, levélen és talajon keresztüli hatással.
•
A késői állománykezelések gyomirtó szere a Laudis, mely szükség esetén – a hatásspektrum szélesítésére – kiegészíthető Bika készítménnyel.
A Bayer teljes gyomirtási ajánlata széfener technológiát tartalmaz, garantálja a kukorica biztonságát a kezelések során.
A Bayer farmok búza parcelláin a gyomirtó, rovarölő és gombaölő szeres kezelések eredményességéről is meggyőződhettek az érdeklődők. Fenológia szerint haladva a csávázásról kell elsőként szót ejteni. A bemutató parcellák mindegyike gombaölő és rovarölő hatóanyagokat is tartalmazó Yunta Quattro csávázást kapott, de emellett gombaölő szeres csávázásra a Lamardor Red csomag is választható.
A gyomirtó szerek között a már jól ismert Sekator OD és Huszár Aktív mellett az új Atlantis OD készítmény is bemutatkozási lehetőséget kapott. Az Atlantis a gabonában előforduló egyszikűek irtására kínál megoldást, de a bemutató tanulsága szerint több kétszikű faj ellen is megbízható védelmet ad.
A gabona rovarkártevői ellen a Decis Mega, a Proteus és a Biscaya szerepel a választékban, a Bayer gombaölő szeres technológiája pedig a Falcon Pro, Zantara és Prosaro készítményekre épül. E három gombaölő szer –a termesztés intenzitásától, a kórtani helyzettől függően – többféle egy-, kettő és háromkezeléses technológiát tesz lehetővé.
A Propulse gombaölő szer évek óta szolgál a repce betegségei elleni védelemben. Felhasználási engedélyét ez év május végétől napraforgóra és kukoricára is kiterjesztették, így az idei szezonban már e két kultúrában is felhasználható. Ennek apropóján a Bayer egy külön állomást szentelt a bemutatón ennek a terméknek.
A készítmény egyik hatóanyaga a 2014-ben bevezetett fluopiram, melynek szántóföldi felhasználása éppen a Propulse-zal indult, másik hatóanyaga pedig
a protiokonazol. E hatóanyag kombináció gombaölő és zöldítő hatása is kiválóan érvényesül mind a napraforgóban, mind a kukoricában.
A napraforgó és a repce megnövekedett termőterületéből adódó feszes vetésváltás, a közös betegségek, az intenzívebbé váló technológia a kórokozók elleni tudatos és hatékony fellépésre sarkallja a gazdálkodókat. A Propulse egyaránt kiváló megoldást nyújt a fehérpenész, a diaportés és fómás szárfoltosság, valamint a szürkepenész ellen is. Felhasználása napraforgóban 6-8 levélpáros állapottól a virágzás végéig lehetséges, 0,8-1 l/ha dózisban. Egy tenyészidőszakban két alkalommal lehet kijuttatni, az élelmezési várakozási ideje 28 nap.
A kukorica levélbetegségei ellen a gombaölő szeres állománykezelés még nem általánosan elterjedt technológia. Ugyanakkor intenzív termesztésben, nagy termésszintet megcélzó gazdaságokban, illetve az egészséges termény biztosítása érdekében felhasználása mindenképp megfontolandó. Használatát a kórokozók elleni védelmen túl az is indokolja, hogy nem csak termést ment, hanem zöldítő hatása révén terméstöbbletet is eredményez, illetve élettani hatása a hő stressz mérséklésében is megnyilvánul. A rendezvényen felhívták a figyelmet a Bayer „Propulse - Mérve jó!” akciójára. Ennek keretében a a Propulse gombaölőszer engedélyokiratában szereplő kultúrákból származó termény SGS által végzett minőségi vizsgálatára nyílik lehetőség a Propulse felhasználói számára.
Szerző: AgrárUnió
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!