A szója növényvédelméről – a gyakorló növényvédős szemével
A fehérjenövények termesztése iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés, közöttük is igen nagy népszerűségnek örvend a szója. A támogatási rendszer átalakítása nagy motivációt jelentett a gazdálkodók számára, így a növény vetésterülete tavaly már meghaladta a 70 000 hektárt. A szója termesztése azonban nagy odafigyelést, szakértelmet és gondos technológiát igényel, beleértve a növényvédelmét is.
Jelen cikkünkben két növényvédő szakember szójás tapasztalatait szeretnénk közreadni, hogy rávilágítsunk a legjellemzőbb növényvédelmi problémákra, illetve azok megoldási lehetőségeire. Az egyes kártevők vagy betegségek fellépésének gyakorisága, mértéke eltérő lehet tájegységenként, ennek megfelelően a szükséges válaszok is különbözhetnek.
Megelőzés vetésváltással
– Bevezetésként kérlek, mondj néhány szót a szójatermesztésetekről!
– Az országnak ezen a vidékén nagy hagyománya van a szójatermesztésnek, és az adottságok is kedvezőek. Magam is hosszú évek óta dolgozom a szója növényvédelmében. A dél-dunántúli klíma lehetővé teszi a középérésű fajták használatát, így ilyeneket használunk. Többféle térállást kipróbáltunk a termesztés során, amelyek közül a negyvenöt centiméteres sorköz bizonyult a legszerencsésebbnek,
így ennek használatára tértünk át. Öntözés nélküli termesztést folytatunk, így előfordulnak jelentősebb terméskülönbségek az évjáratok között: hektáronként kettő-négy tonna termést szoktunk elérni.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: Dávid István