Műtrágyázási tervet dolgozott ki a mesterséges intelligencia, most izgatottan várják az eredményt
Növénytermesztés - 2023.04.17
A mesterséges intelligencia (AI) egyre több területen lesz képes átvenni az ember szerepét a mezőgazdaságban is. Nemrég tápanyag-utánpótlási tervet dolgoztattak ki vele Németországban, és még idén eldől, hogy mennyire volt benne tehetséges.
A tápanyag-utánpótlás egyike a legkényesebb mezőgazdasági műveleteknek. Nem helyes ugyanis „teleszórni” műtrágyával a területet, hanem pontosan annyit és oda kell juttatni belőle, amennyi és ahová szükséges, és ebben a kijuttatási térképek ma már rengeteget segítenek a gazdáknak. Az okszerű felhasználás védi a környezet, ugyanakkor spórol a termelőnek, hiszen elvileg nem kerül a talajba hasznosulatlan műtrágya.
A közelmúltban egy német mezőgazdasági professzor, Peter Breunig érdekes kísérletbe fogott. A még tesztüzemmódban létező, de máris világszenzációnak számít ChatGPT-t, vagyis a mesterséges intelligencia (AI) által működő chatbotot kérte meg arra, hogy önállóan állítson össze egy tápanyag-utánpótlási tervet. Az eredmény a szakember meglátása szerint meglepő, de érdemes a kipróbálásra.
A professzor egy búzatáblát szemelt ki a kísérlet céljából, amelynek pár paraméterét természetesen megadta a chatbot számára kapaszkodóként. A feladat meglehetősen komplex, és a szakembereknek is nagy fejtörést szokott okozni. Peter Breunig 9 t/ha termésmennyiség elérését tűzte ki célul a mesterséges intelligencia számára, 13 százalékos fehérjetartalommal.
A műtrágyázáshoz kalcium-ammónium-nitrátot (pétisót) kell használni, feltételezve, hogy az Nmin érték (a talaj ásványi nitrogéntartalma) 60 kg/ha. A kiszórást három dózisban kell elvégezni.
Ezekkel a megkötésekkel a ChatGPT egészen konkrét tervet állított össze, március elejére 200 kg/ha mészammonsalétrom (KAS) kijuttatását írva elő, aztán március-április fordulójára 296 kg/ha mennyiséget, végül pedig április-május fordulójára újabb 296 kg/ha mennyiséget. A kísérlet elindult, a professzor megfelelőnek ítélte a tervet, és most izgatottan várja a végeredményt.
(Fotó: Franz W./Pixabay)
Címkék: búza, növénytermesztés, műtrágya, tápanyag-utánpótlás, kísérlet, kijuttatás, chatgpt, mesterséges intelligenciaA vetőmagkezelés jelentősége az egészséges termés biztosítása ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Már véleményezhető a „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási ...
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása