Nem tűnnek ígéretesnek a gabonaárak, az európai gazdák egyre feszültebbek
Növénytermesztés - 2023.04.12
Alig három hónap múlva kezdődik a szezon, és egyre nyilvánvalóbb, hogy a betakarított gabonát jóval kevesebbért lehet majd értékesíteni, mint amennyibe maga a termelés kerül, állítják a romániai gazdák, képviselve kelet-európai gazdálkodó társaik véleményét is. Nyugat- Európában sincs ebben eltérés – jelentették ki az Agritel elemzői.
Az elmúlt hetekben a gabonaárak folyamatosan estek. Húsvét után egy kisebb emelkedés indult: a búza tonnánként 252 euróba került, egy euróval többe, mint korábban, ugyanez a tendencia figyelhető meg a kukoricánál is: 249 euróért lehet tonnáját megvásárolni, egy eurót emelkedett itt is az ára.
Az Agritel elemzői nem túl bizakodók a francia gabonaárakat illetően, szerintük nem lesz nyereséges az idei szezon, sőt, és ez vonatkozik a német és más európai gazdákra is. Hasonló eredményre jutottak Romániában is, az olcsó ukrán gabona behozatala miatt tüntetve. Országszerte traktorokkal, teherautókkal és egyéb nehézgépekkel zárták el a határokat és utakat, hogy kifejezzék tiltakozásukat.
„Azon az áron kellene értékesíteni, amely visszahozza legalább a termelési költségeket. Az idei betakarításnál nagy a veszélye annak, hogy jóval kevesebbért lehet csak eladni a terményeket”
– mondta a bukaresti tiltakozáson Liliana Piron, a Román Mezőgazdasági Termelők Szövetségének (LAPAR) ügyvezető igazgatója.
Az európai gazdálkodóknak az európai nyomott export árakkal is szembe kell nézniük, ugyanis Marokkó elhatározta, hogy a Fekete-tengeren keresztül érkező behozatali vámokat kiegyensúlyozza az európaiimport vámokkal, így növelve az előbbi versenyképességét. Ez pedig újabb csökkentett árakhoz vezet. Fokozza a helyzetet az Ausztrália és Kína közötti egyezség: a kínai kormány a korábbi gyakorlattal szemben újra engedélyezte az ausztrál importot, amely az árpa árak csökkenéséhez fog vezetni Franciaországban, és valószínűleg a többi európai országban is.
„A lengyel kormány az ukrán gabona importjának leállítása mellett döntött, de a tranzitnak továbbra is szabad utat engednek”
– nyilatkozta Robert Telus mezőgazdasági miniszter. A lengyel, román, magyar, bolgár és szlovák gazdák nagyjából 417 millió euró veszteséget könyvelhetnek el az olcsóbb ukrán gabona behozatala miatt.
Tisztességtelen versenynek nevezte az ukrán gabonaárak miatt kialakult helyzetet európai szinten Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének elnöke, hozzátéve, hogy tisztában vannak vele, miszerint az ukrán gazdáknak is értékesíteniük kell. A saját termelési költségeikről is beszámolt, többek között arról, hogy a búza előállítási költsége 6000 lejjel, közel 1330 dollárral nőtt hektáronként, amely 70 százalékos emelkedés ez előző évekhez képest.
(Fotó: Robin/Pixabay)
Címkék: gabona, értékesítés, csökkenés, gazdálkodók, európai unió, aggodalom, veszteség, Ukrajna, tiltakozásA szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
KRONE-SHOW 2024 – Ismét látványos gépbemutatókkal és színes ...
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...
Árvakelés az őszi vetésekben
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára