
Így kell szóját termeszteni közel 4 tonnás hektáronkénti átlaggal
Növénytermesztés - 2023.03.18
A szóját a kényes növények közé sorolják Magyarországon, amit sokan nem is tudnak igazán eredményesen termeszteni. Az Egyesült Államokban mindezt profibban végzik el.
A szója Magyarországon is egyre népszerűbb, már csak azért is, mert az Európai Unió kiemelten támogatja ennek az értékes fehérjenövénynek a termesztését. Tavaly 67 ezer hektáron vetették a hazai gazdák, az átlagtermés pedig 2 tonna körül alakult hektáronként, ami a rendkívül aszályos évet tekintve nem rossz eredmény.
De azért érdemes megnéznünk, hogy csinálják ezt az igazi profik. A lenti videóban az Egyesült Államok keleti felében, Minnesota és Indiana államokban gazdálkodó farmerektől láthatjuk, hogyan képesek folyamatosan kiemelkedő szójatermésre – országosan nagyjából évi 135 millió tonnára.
A vetést április végén–május elején végzik el, 2021-es adatok szerint összesen 91 millió hektáron. Nagyjából 130 ezer darab magot vetnek ki egy „acre” területre, ami körülbelül 0,41 hektárt jelent, így a tőszám 320 ezer növényre jön ki hektáronként, miközben Magyarországon 350–550 ezer a javasolt mennyiség.
A vetéstől a betakarításig 85 nap telik el, közben persze gondozni, permetezni, illetve öntözni kell a növényeket, ha nincs elég csapadék (ez a tenyészideje alatt 300–350 mm-t jelent). Az USA-ban nagyjából három héttel a vetés után végzik el a sorközművelést, és azzal egyidőben a műtrágya-kijuttatást. A betakarítást gyakran bérvállalkozók végzik, akik hatalmas gépkaravánokkal járják az országot, és a legmodernebb kombájnokkal aratnak. 2021-ben hektáronként 3,75 tonnás átlagtermésre voltak képesek.
Jelenleg az USA és mellette Brazília a legnagyobb szójatermesztők a világon, az amerikaiak a termés 78 százalékát takarmányozásra használják fel, elsősorban a baromfitartásban, a maradék pedig exportra megy, mintegy 45 millió tonna, ami közel 26 milliárd dollár értéket képvisel.
Címkék: szója, fehérjenövény, termesztés, 4 tonna, hektár, usa, magyarország

Mikrobiológiai készítmények alkalmazása az AÖP-ben

Európa legnagyobb borászati versenyén nyertek aranyérmet a ...

Tájékoztatás a 2024. évre vonatkozó vetésváltási szabályokról ...

Hozamapasztó gabonavírusok

A Corteva Agriscience és a Bioceres Crop Solutions ...

Műtrágya nélkül indítjuk el a kalászosokat!?

Így alakulnak a kalodás tűzifa árak 2023-ban

Hírek, információk a szántóföldről - Hozamapasztó gabona ...

Városi erdők a forróság ellen

A piaci összeomlás érezhető közelségben