A siló- és szemeskukorica-termesztés vizsgálata
Növénytermesztés - 2023.01.10
A precíziós technológia előnyei a heterogén adottságok mellett mutatkoztak meg igazán
2018-ban a Discovery Center Kft. által elképzelt projekt megvalósításához talált partnerekre a DC-BAU Kft., LIGHT-BUY Kft., Bihari Ferenc István, Szabó Nándor, Baloghné Újvári Andrea és dr. Kovács Krisztián képviseletében. Az általuk létrehozott konzorcium a „Silókukorica precíziós termesztés technológiájának fejlesztése helyspecifikus technológiák alkalmazásával” címmel nyújtott be pályázatot a Vidékfejlesztési Program keretében megjelent VP3-16.1.1-4.1.5-4.2.1-4.2.2-8.1.1-8.2.1-8.3.1-8.5.1-8.5.2-8.6.1-17 – Innovációs operatív csoportok létrehozása és az innovatív projekt megvalósításához szükséges beruházás támogatása című pályázati felhívásra.
A pályázati projekt megvalósításának kezdetén beszerzésre kerültek a növénytermesztés-technológia fejlesztése szempontjából szükséges erő- és munkagépek. Ezen eszközök segítségével a gyors, hatékony munkavégzés mellett a táblán belüli folyamatos dokumentálás kérdését is meg tudtuk oldani. Külön említést igényel a nagy értékű önjáró silózó, mely a benne található minilabor segítségével nagyszámú adat- és ráépülő információ átadására alkalmas az állattenyésztési ágazatoknak valós időben.
A projekt végrehajtása során a kísérletek mind az öt partnernél zajlottak. Görbeházán (Bagota) szemes kukorica, Nádudvaron és Tiszavasváriban pedig szemes- és silókukorica-kísérlet folyt. 2020-ban a szemes kukorica hozama átlagosan 10,6 t/ha volt. A görbeházi területen 7,2 t/ha, Tiszavasváriban 11,4 t/ha. 2021-ben Görbeházán 5,5 t/ha, Nádudvaron és Tiszavasváriban egyaránt 9,3 t/ha volt a betakarított mennyiség szemes kukoricából. 2021-ben átlagosan 8,9 t/ha volt a kukorica hozama. Silókukorica esetében 2020-ban átlagosan 24,9 t/ha került betakarításra. Nádudvaron 26,3 t/ha, Tiszavasváriban 15,1 t/ha hozam került aratásra. 2021-ben a silókukorica hozama átlagosan 17,43 t/ha volt. Nádudvaron 14,7 t/ha, Tiszavasváriban pedig 19,9 t/ha terméseredmény realizálódott.
Differenciált tápanyagpótlás és vetés
A három termelési körzetben összesen 5 táblán folyt a kísérlet mind a két évben. A görbeházi területen 2020-ban 6,2 t/ha, 2021-ben 8,6 t/ha volt a szemes kukorica hozama. A Tiszavasváriban beállított kísérletekben az egyes táblákon beállított kísérletek hozamai 2020-ban 10,19, 10,76 és 12 t/ha volt, míg 2021-ben 9,1, 9,4 és 11,6 t/ha. Nádudvaron silókukorica-kísérlet került beállításra. 2020-ban 26,3 t/ha, 2021-ben 31,9 t/ha hozam került betakarításra.
A szemes és silókukorica termesztéstechnológiájának fejlesztése során munkánkba bevontuk a precíziós gazdálkodás vívmányait. Differenciált tápanyag-visszapótlási és vetési műveleteket alkalmaztunk amellett, hogy a betakarítás is mind a két hasznosítási irány mellett dokumentáltan történt. Az alaptrágyák mellett a fejtrágyák kijuttatása is differenciáltan és pozicionáltan történt több menetben, amennyiben szükséges volt a virágzás előtti fenofázisban beinjektálásos módszerrel történő harmadik fejtrágyázás alkalmazásával is mind a két kísérleti évben.
Eredmények
2020-ban mind szemes, mind a silókukorica esetében nagyobbak voltak az üzemi termésátlagok, ami az időjárás (csapadékeloszlás) kedvezőbb voltára vezethető vissza. A kísérleteket vizsgálva megállapítható, hogy szemes kukorica esetében a Tiszavasváriban található termelési körzetben 2020-ban voltak nagyobbak a hozamok. A görbeházi körzetben 2021-ben realizáltunk nagyobb hozamot, míg a nádudvari kísérletben a silókukorica esetében is a hozam 2021-ben volt nagyobb. Ennek oka, hogy Tiszavasváriban jó termőképességű területeken a hagyományos és a differenciált vetés és tápanyag-gazdálkodás alkalmazása mellett is jó terméseredményeket realizáltunk (2020: 10,1-12 t/ha, 2021: 9,1-11,6 t/ha), a legnagyobb befolyásoló tényező ebben az esetben a rendelkezésre álló felvehető talajnedvesség-tartalom volt. A görbeházi és nádudvari területeken viszont a heterogénebb talajadottságok is szerepet játszottak abban, hogy a differenciált termesztéstechnológiának köszönhetően a kisebb csapadékkal rendelkező évben is többlethozamot mértünk.
A 2022-es évben – Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye többi termőterületéhez hasonlóan – értékelhetetlen (1-2 t/ha) a kísérletekből is értékelhetetlen termésmennyiséget takarítottunk be. Ezek a kedvezőtlen hozamok egyértelműen a tenyészidőszakban, illetve az azt megelőző téli fél évben kialakult csapadék-, ezen keresztül talajnedvesség-hiányra vezethető vissza. A szélsőséges időjárás országosan, a vizsgált termelési körzetekben és a kísérleti táblákon egyaránt az öntözés fontosságára világít rá!
Szerző: Dr. Kovács Krisztián – Dr. Sulyok Dénes – Lapis Miklós – Czakó Iván
Címkék: kukorica, szemeskukorica, silókukoricaA Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Aszály a természetben, aszály az agráriumban
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...