
Ígéretes jövő áll a cirok előtt
Növénytermesztés - 2021.01.30
A cirok ígéretes jövő előtt áll a Kárpát-medencében, nemhiába tartottak róla sokszínű és informatív konferenciát a közelmúltban. Összefoglalónk második része következik.
A cirok kiválóan tolerálja a Magyarországon is egyre gyakoribb szárazságokat, beltartalmi értéke a kukoricáéval vetekszik, és a modern hibrideknek immár a fehérjelebontást blokkoló tannintartalma is elenyésző. Nem ok nélkül állt tehát a középpontban azon az online konferencián, amelyet decemberben rendeztek a 2016-ban alapított Sorghum ID szakmaközi szervezet és a Magyar–Francia Kereskedelmi és Iparkamara együttműködésében. Miért értékes a cirok? Elsősorban azért, mert rendkívül széles körben felhasználható, másrészt pedig jobban alkalmazkodik a hagyományos vetésforgóban alkalmazott növényeknél az egyre gyakoribb száraz időszakokhoz, így Magyarországon is megfelelő alternatívája lehet a kukoricának, de akár a búzának is.
Charles-Antoine Courtois
A cirok globálisan az ötödik leggyakrabban termesztett gabonafélének számít, amely Afrikában (Nigéria, Szudán, Etiópia) és Észak-Amerikában számít különösen népszerűnek. 2020-ban világszerte közel 58 millió tonna termést állítottak elő a gazdálkodók – tudtuk meg a Sorghum ID szervezetet képviselő Charles-Antoine Courtois előadásából. A szemes cirok legnagyobb európai termesztőjének Franciaország és Oroszország számít (85, illetve 80 ezer hektáros területtel), de Magyarország is jelentős tényező a maga 35 ezer hektáros termőterületével. Takarmánycirkot 2020-ban 15 ezer hektáron vetettünk, amivel a franciák mögött (28 ezer hektár) a második helyen állunk Európában. A magyar export elsősorban Olaszország és Lengyelország felé irányul. Kontinensünkön 1700 hektáron folyik vetőmag-előállítás, amelyből Magyarország 575 hektárral veszi ki a részét.
A cirok felhasználási területe sokrétű, hiszen jövedelmező exporttermék, keresett állati takarmány, amelynek fehérjetartalma még a kukoricáénál is magasabb. A humán élelmezésben is megállja helyét: a világban megtermelt szemes cirok bő felét használják ilyen célokra, elsősorban Afrikában és Ázsiában lisztet, kenyeret, tésztát, kekszféléket, alkoholos italokat, sőt popcornt gyártanak ebből a magas vastartalmú, természetes módon gluténmentes alapanyagból. A cirok ipari feldolgozása is elterjedt, bioetanolt, biomasszát, cukrot, pigmentet állítanak elő a növényből. Néhány évtizede még nem volt ennyire kedvelt és sokoldalú, a régi fajtákat nem szívesen használták az állattartásban, mert a magas tannintartalom blokkolta a fehérjelebontást. Míg azonban az 1980-as években termesztett cirok 1 százalék feletti tannintartalommal rendelkezett, addig a mostani fajtáknál már 0,3 százalék alatti ez az érték.
dr. Orosz Szilvia
A korszerű silócirok tejelőszarvasmarha-takarmányként való alkalmazásáról beszélt dr. Orosz Szilvia, az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. takarmányanalitikai igazgatója. Erről akkor lehetett komolyabb tapasztalatokat szerezni, amikor a nagy szárazságot hozó 2018 ősze, 2019 tavasza után a gyenge hozamú rozst, tritikálét, olasz perjét silócirokkal igyekeztek pótolni. Az új hibridek már alkalmasak is a feladatra, de a gazdáknak szem előtt kell tartaniuk, hogy – tejelő tehenek tömegtakarmányaként – nem a hozamra, hanem a minőségre kell ügyelni. Megfelelő választást jelenthetnek a BMR cirkok, ezekben ugyanis természetesen előforduló mutáns gének gátolják a lignin felépítését irányító enzimeket, ami jobb rostemészthetőséget eredményez. A sejtfalak gyors, könnyű bomlása kedvezően hat a szarvasmarhák étvágyára, mert a bendőpasszázs sebessége dinamikusabbá válik. Az Euralis BMR Gold X nevű fajtájával végzett kísérletek során például a zöldhozam csak 35 t/ha körül alakult, viszont a szervesanyag-emészthetőség 75 százalékos, a rostemészthetőség pedig 67 százalékos eredményt mutatott (ez sokkal jobb a kukoricaszilázs 49, illetve 54 százalékos értékeinél). Mivel a cirok ma már más karakterű növény, mint akár két-három évtizede, Orosz Szilvia szerint maximum 50 százalékban a tejelő tehenek tömegtakarmányában is használható, a növendék üszőknél és a marhahizlalásnál pedig különösen ideális.
KWS: segít a gazdáknak a cirkot elfogadni
dr. Kismányoky András
„Ígéretes jövőjű” növénynek nevezte előadásában a szemes cirkot dr. Kismányoky András, a KWS Magyarország Kft. agroszerviz menedzsere. Véleménye szerint az egyre gyakoribbá váló száraz, forró nyarak miatt a hazai gazdálkodóknak nyitottnak kell lenniük arra, hogy a megszokottól eltérő növényeket illesszenek a vetésforgóba. Például a szemes cirkot, amelynek nemesítésével 2013 óta foglalkozik a KWS, azzal a céllal, hogy magas hozamú, kiváló beltartalmi értékű, jó hidegtűréssel és magas betegségtoleranciával rendelkező hibrideket hozzon létre a korai és középérésű szegmensben. Az új KWS NEMESIS a középérésű csoportba tartozó, vörös szemű, alacsony tannintartalmú hibrid, amelynek vetését 250 ezer mag/ha dózissal javasolják. A középkorai, vörös szemű KWS LUPUS zárt-félig zárt típusú, 28-30 cm-es bugával rendelkezik, és mivel a növénymagasság nagyjából 130 cm, megdőlésre nem hajlamos.
KWS NEMESIS szemes cirok
A KWS a silócirok terén három fajtát kínál a jövő évi szezonra. A középkorai KWS TARZAN 3,5-4 méter magasra megnövő, kiváló stabilitású, nyitott bugájú, rendkívüli szárazanyag-tartalommal rendelkező hibrid. A középérésű KWS TITUS még ennél is termetesebb (4-4,5 méteres), és kisparcellás kísérletekben 50 t/ha körüli zöldtermésre, valamint 40-41 százalékos szárazanyag-tartalom biztosítására volt képes. Újdonság a középérésű, zárt bugájú, 3,5-4 méteresre megnövő KWS HANNIBAL, amely normál körülmények közt 250 ezer mag/ha mennyiséggel javasolt fővetésre. Az összes felsorolt KWS termék 2021. január 31-ig előszezoni áron kapható, és a vetőmagok Concep III csávázással is rendelhetők.
RAGT: takarmány-, siló- és biomasszafajták a kínálatban
Szemerits Balázs
A francia RAGT Semences közel négy évtizede, 1983 óta foglalkozik cirokvetőmag-szaporítással és -kereskedelemmel. A cég az éves forgalma 18 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, és szemes, siló, valamint biomassza típusú hibridek egyaránt megtalálhatók a kínálatában – tudtuk meg Szemerits Balázstól, a magyar leányvállalat fejlesztőmérnökétől. Az RAGT világszerte 30-50 kísérleti helyszínnel rendelkezik, és (Mexikó és Chile révén) egy éven belül két generáció szaporítását is el tudja végezni. A szemes típusú cirkok alacsony növénymagasságúak, fehér vagy vörös szeműek, valamint 100 százalékban tanninmentes hibridek az optimális emészthetőség érdekében. Hasznosításuk az állati takarmányozás mellett madáreleségként, illetve a humán élelmezésben egyaránt lehetséges. A silócirkokat magas beltartalmi és emészthetőségi mutatók jellemzik, valamint jó keményítőtartalom a termékeny bugavirágzatának köszönhetően, így a termék a kukoricasilóval egyenrangú partner a szarvasmarha-állomány táplálása tekintetében. A biomassza típusú cirkok igen nagy zöldtömeggel rendelkeznek és korán betakaríthatóak, így fővetésű energia növényként vagy másodvetésű növényként is felhasználhatók.
A szemescirok-kínálatból most kiemelhetjük a fehér szemű RGT ICEBERGG és az új RGT ALIGGATOR hibrideket, az előbbi 1,3-as, az utóbbi 1,7-es értékű a fehérségi skálán. A vörös szemű RGT HUGGO a középkorai éréscsoportba tartozik, míg az RGT ANGGY a középérésűbe, és utóbbi 9–11 t/ha terméspotenciállal bír. Ennél a növénymagasság mindössze 1,2-1,3 méter, ezért megdőlésre nem hajlamos, és 2020-ban (három helyszínen, szegény talajon) 5,9–8,4 t/ha hozamra volt képes. A siló típusú, ugyancsak középérésű, 1,6-2,4 méter növénymagasságú RGT VEGGA az intenzív tejtermelő és extenzív (hústermelő) állattartók számára egyaránt ajánlott. Jó korai fejlődés és szárstabilitás jellemzi, így 10-16 t/ha szárazanyag-hozampotenciál rejlik benne. Rostemészthetősége 65-75, oldható cukortartalma 10-20, keményítőtartalma 10-25, fehérjetartalma 8-12 százalék.
A biomassza típusú, középkorai érésű RGT AMIGGO természetesen ezekben a paraméterekben elmarad tőle, ám 3-4,5 méteres magasságával, 15-23 t/ha szárazanyag-hozampotenciáljával gazdaságos energia-előállítást tesz lehetővé. Az RAGT cirokvetőmagok mindegyike Concep III-mal lesz kezelve. Ezenkívül némely hibridek esetében lehetőség lesz egy új, RAGT-fejlesztésű biostimuláló csávázószer kérésére is, amely Fortify névre hallgat. Ez a készítmény humin- és fulvosavak speciális keverékéből tevődik össze, amelyek a növény kelésének és fejlődésének hatékonyságát növelik. Segítségével lényeges hozamnövekedés érhető el.
Nagyítás a képre kattintva!
Gabonakutató: itthon nemesít
Dr. Palágyi Andrea
A Gabonakutató Nonprofit Kft. ciroknemesítésének újabb eredményeiről a magyar nemesítőház takarmánycirok-csoportvezetője, Palágyi Andrea, PhD számolt be. Meglátása szerint a még eredményesebb termesztéshez előttünk áll néhány megoldásra váró probléma, például a fenyércirok-fertőzés visszaszorítása, a felvásárlókkal szembeni kiszolgáltatottság csökkentése, valamint az eddiginél több takarmányfeldolgozó üzem létesítése. A Gabonakutató jelenleg a Csongrád-Csanád megyei Kiszomboron 4 hektáron folytat nemesítést, a cirokféléken belül a takarmánycirokra (szemes cirok, silócirok, szudánifű) összpontosítva. További 4 hektáron, izolációs blokkokban pedig az alapanyagokat szaporítják fel a hímsteril alapú hibridvetőmag-előállításhoz. Termékeik közül tavalyi újdonságnak számít a korai éréscsoportba tartozó, rövid tenyészidejű, fehér magvú GK ERZSÉBET, amely 8,5-9 t/ha szemtermés-potenciállal bír. Ez a szemescirok-hibrid hazánk egész területén biztonságosan, érésgyorsító használata nélkül is beérik (egyenletes érése megkönnyíti a betakarítását). Az alacsony növénymagasság növeli az állóképességét, bugái közepesek, lazák, gyors vízleadó képességűek. Az ugyancsak korai érésű, de vörös magvú GK EMESE bő termőképességű szemescirok-hibrid, amely népszerű a vásárlók körében. Kiváló alkalmazkodó- és megújulóképességének köszönhetően gyengébb talajokon is eredményesen termeszthető, ráadásul a betegségekkel szemben is toleráns. A nemesítés során a szegedi kutatók kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a szemescirok-hibridek – a piaci igények szerint – tanninmentesek legyenek, alacsony szárral és sok bugával, valamint magas keményítő- és fehérjetartalommal rendelkezzenek.
GK Erzsébet szemes cirok (új fehér magvú hibrid)
A Gabonakutató kettős hasznosítási célú (szemes és silócirokként is megfelelő) hibridje a fehér magvú, középkései érésű FARMSUGRO 180. Szemes terményként felhasználható takarmánykeverékekben és madáreleségként egyaránt, de a jövőben alighanem növekedni fog a jelentősége a gluténmentes élelmiszerek előállításánál is. A kutatók intenzíven foglalkoznak a szemes cirok élelmiszeripari termékeinek kifejlesztésével. Silóként hasznosítva jó minőségű, nagy energiaértékű szilázs készíthető belőle, amely kiválóan alkalmas biogáztermelésre, az átlagosnál jóval magasabb, 4500 m3/ha feletti metánkihozatallal. A silócirkot szilázsként főként szarvasmarhák és juhok téli tömegtakarmányozására használják. A szegedi fajták aszályos évben, gyengébb adottságú területeken többet teremnek a silókukoricánál és az intenzív termesztéstechnológiát igénylő kései silócirokhibrideknél. Kiemelhetjük közülük a középérésű, 250-310 cm magasra növő (ugyanakkor kitűnő szárszilárdságú és bokrosodású) GK ERIK hibridet, amely 80-90 t/ha zöldtermés, illetve 26-29 t/ha szárazanyagtermés elérésére képes. Jelenleg ez a legnagyobb termőképességgel rendelkező, lédús szárú silócirokhibrid a Gabonakutató kínálatában. Ugyancsak középérésű a GK BALÁZS, amely néhány nappal korábban virágzik, valamint alacsonyabb (230-270 cm) és vékonyabb szárú az előző hibridnél, viszont közel hasonló terméspotenciállal rendelkezik.
Nagyítás a képre kattintva!
Végezetül a cirokfélék közé tartozó, kiváló termőképességű szudánifűről is érdemes szót ejteni, ez ugyanis legeltetésre, zöldszecska és szenázs készítésére egyaránt alkalmas zöldtakarmány. A szegedi fajták 60 cm-es növénymagasság felett biztonsággal takarmányozhatók, és évente 2-3 alkalommal kaszálhatók. Ilyenek a korai érésű AKKLIMAT és GK CSABA is. Ez utóbbi az egyik legnagyobb termőképességű (110–130 t/ha zöldtermés, 23–26 t/ha szárazanyag-termés) szudánifűhibrid hazánkban. A Gabonakutató 10. éve végez vegyszeres gyomirtási kísérleteket cirokban, és ezen a téren a Successor TX használatát tartja különösen eredményesnek. Az FMC-Agro engedélyeztetés alatt álló szerének előnye, hogy alap- és felülkezelésben egyaránt használható Concep antidótum nélkül is, valamint egy- és kétszikű gyomok ellen egyaránt hatásos, ráadásul nincs fitotoxikus hatása a ciroknövényre. A konferencia résztvevői egyöntetűen megállapították, hogy a ciroktermesztés jövőbeni szerepe nagyobb figyelmet érdemel. A takarmánycirok és vetőmag termesztése egyre nagyobb területen van jelen Európában és különösen Magyarországon. A jövőben további vetésterület-növekedésre számíthatunk a Kárpát-medencében.
Nagyítás a képre kattintva!
Szerző: AgrárUnió
Címkék: Gabonakutató, RAGT, cirok
Januártól jönnek a kötelező visszaváltási díjas termékek

Hírek, információk a szántóföldről - A mezei pocok elleni ...

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a ...

Szója: egy lehetséges kiút – Karintia Szója Szakmai Napok

Év Magyar Mezőgépe 2023

Agritechnica múltja és jelene - programáttekintés és jegyárak

Ha elszaporodik a mezei pocok

Veszettséget mutattak ki egy Szabolcs-Szatmár-Bereg ...

Befejezte a termelést, a Nitrogénművek bezár?

Jövő év elején indulnak az új agrár- és vidékfejlesztési ...