Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Növénytermesztés - 2020.11.04
Az átlagos vagy gyengébb adottságú területeken a kukorica termesztése évről évre kockázatosabb, emiatt kitűnő alternatíva lehet a cirok. Az Európában legbővebb cirok-fajtaválasztékkal rendelkező Euralis szeptember elején Nagykőrösön tartott szakmai napot, ahol erről az újra felfedezett szántóföldi kultúráról számos új és értékes információt kaptak a megjelentek.
Az egyre szélsőségesebb, kiszámíthatatlanabb időjárás, a kevesebb vagy éppen túl sok, de rossz eloszlású csapadék, illetve az egyre forróbb nyári napok növelik a növénytermesztők kockázatát. Ezt újságíróként is megtapasztaltam, hiszen a nagykőrösi határban az autóm el is akadt a dűlőúton a lábszárközépig érő futóhomokban, amikor megpróbáltam megközelíteni a szakmai nap helyszínét. A házigazda Farsang Jánosnak ilyen körülmények között kell megtermelnie a takarmányt a tejelőállománynak. A táblaszemle során láthattunk egymás mellé vetett cirok- és kukoricatáblát is, és míg a kukorica megsínylette, hogy kevés volt a csapadék, a cirok elég jól tartotta magát, a silónak való is szépen zöldellt, ami fontos követelmény a jó siló készítésekor.
A jelentős területen vetett tavaszi kultúrák közül a kedvezőtlen időjárás leginkább a kukorica termelési biztonságát veszélyezteti. Balogh László, az Euralis Kft. junior termékmenedzsere előadásában arra a csöppet sem mellékes adatra hívta fel a figyelmet, hogy gyenge adottságú területeken, aszályos körülmények között a cirok termése legalább 15-20 százalékkal haladja meg a kukoricáét.
Ez annak köszönhető, hogy a pázsitfűfélék családjába tartozó cirok Afrikából származik és kiemelkedő stressztűréssel rendelkezik. Szárazságtűrő képességét rendkívüli módon fejlett bojtos gyökérrendszerének is köszönheti. Kétszer annyi hajszálgyökere van, mint a kukoricának, ugyanakkor a ciroklevelek feleannyi vizet párologtatnak el, mint a kukoricáé. A növény aszályos körülmények között viaszréteg kiválasztásával is csökkenti a párologtatását. A klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak az aszályos időszakok Magyarországon is, így a cirok mellett szól az a nagyon fontos érv is, hogy egységnyi szárazanyag előállításához 30-50 százalékkal kevesebb vízre van szüksége, mint a kukoricának. Balogh László előadásában arról is beszélt, hogy a cirok szerényebb igényű növény, de ez nem jelenti azt, hogy igénytelen lenne. Termesztéséhez nincs szükség speciális gépre vagy munkaeszközre. A talajra nem kényes, a szélsőséges homok- és szikes, valamint a 4,5 pH alatti savanyú talajok kivételével mindenhol termeszthető.
A cirok sokkal jobban boldogul kedvezőtlen körülmények között, mint a kukorica
A cirok melegigényes növény, tartósan legalább 11-13 Celsius-fokos talajhőmérsékletet igényel. Éppen ezért a vetésére leghamarabb április végén kerülhet sor, ami szemes cirok esetében május közepéig tarthat, silóciroknál pedig akár május végéig kitolódhat. Ez egyben azt is jelenti a gazdák számára, hogy a silócirok még az őszi takarmánykeverékek betakarítása után is vethető, így egy tábláról kétszer takarítható be teljes értékű takarmány. Az optimális kivetett tőszám a szemes cirok esetében 260-300 ezer szem/ha, silócirok esetén 180-220 ezer szem/ha. Sortávolság silócirok esetében 76 cm, szemesnél lehet 45 cm is.
A cirok tápanyagigénye némileg alacsonyabb, mint a kukoricáé, azonban a megfelelő mennyiségű és minőségű termés eléréséhez a szükséges tápanyagot biztosítani kell: nitrogénből 80-100 kg/ha, foszforból 60-70 kg/ha, káliumból 70-90 kg/ha mennyiséget. Nem szabad azonban túlzásba esni, mert a túl sok nitrogén egyrészt növeli a silócirkoknál a megdőlés veszélyét, másrészt meg nem térülő beruházásként rontja a gazdálkodás jövedelmezőségét.
A cirok gombaölő szeres kezelést nem igényel, gombás megbetegedésre nem hajlamos, kártevők jellemzően nem károsítják, gyakorlatilag toxinmentesen betakarítható a termés.
Az április végén-május elején vetett szemes cirkok betakarítása általában szeptember második dekádjára esik (időjárás függvényében szeptember 10–25.) Az időben vetett silócirkok betakarítása jellemzően augusztus közepétől szeptember közepéig tart. Ekkor a növény szárazanyag-tartalma megközelíti a jó minőségű erjedéshez szükséges 30 százalékot. A betakarítás helyes időpontjának megválasztásában segítenek hibridspecifikus külső indikátor jelek (például levélszáradás, szemek érettsége).
A következő számunkban a BMR típusú silócirokról lesz szó.
Az Euralis cirokfajtái kiváló állapotban várják a betakarítást
Szerző: AgrárUnió
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!