Komplex trágyák – az erős alap
EUROFERTIL és DUOFERTIL a tudatos tápanyag-gazdálkodásért
A növények tápanyagokkal való megfelelő kiszolgálása a terméseredmények stabilan, magas szinten tartásának egyik alapfeltétele. A Timac AGRO prémiumminőségű termékeiben olyan hatóanyag-összetételt és speciális hatóanyagformákat kínál a termelők számára, ami lehetővé teszi azok legjobb hasznosulását és a növényállomány optimális fejlődését.
A tápanyag-gazdálkodás elemei közül cikkünkben az alap- és startertrágyákkal foglalkozunk. Ebben Bognár Csaba kecskeméti gazdálkodó lesz segítségünkre, aki többéves tapasztalatait osztja meg az olvasókkal az EUROFERTIL és DUOFERTIL termékek használatáról.
Csak az tápanyag, ami hasznosul
– Kérem, mutassa be röviden a gazdaságát!
Bognár Csaba
családi gazdálkodó
Kecskemét
– Kecskemét 20 kilométeres körzetében gazdálkodom 350 hektár területen, amiből 300 hektáron termesztek szántóföldi növényeket. A parcellák jellemző mérete 5-10 hektár, de van félhektáros és 30 hektáros is. A vetésszerkezetben három növény a meghatározó, amiből idén a kukorica vetésterülete 130 hektár, az őszi káposztarepcéé 100 hektár és az őszi búzáé 60 hektár. Kisebb területen borsó is van, illetve a korábbi években jelentősek voltak egyéb kalászosok (árpa, tritikálé) és a napraforgó is, de ezeket különböző okok miatt ma már kisebb területen vagy csak egyes években termesztem.
– Milyen terméseredmények jellemzők?
– Az utóbbi években elmozdultam az intenzívebb termesztés felé, aminek köszönhetően a termésátlagok is emelkedtek. A kukorica termésátlaga 7-10 t/ha között szokott alakulni, a repcéé 3-4 tonna, a búzáé 5-6,5 tonna.
– Milyen talajadottságok mellett gazdálkodik? Milyen a talajok feltöltöttsége a főbb tápelemekkel?
– A területek bő fele homokos, csernozjomjellegű talaj a jellemző. Máshol vegyes, gyengébb termőképességű, zömmel homoktalajok vannak. A kémhatás semleges vagy enyhén lúgos, a humusztartalom 1,5–2,5 százalék között változik. A talajvizsgálati eredmények arról tanúskodnak, hogy tápelemekkel jól feltöltöttek a területeim. Foszforral általában telítettek a talajok, így ennél a tápelemnél nem szoktam őszi feltöltést végezni, inkább arra törekszem, hogy starterként kisebb mennyiségben, de könnyen felvehető, jól hasznosuló formában tegyem oda a növények alá. Erre a Timac AGRO által kifejlesztett TOP-PHOS formula tökéletesen bevált számomra. A kálium visszapótlását ősszel, kálisóval szoktam megoldani.
– Mikor és hogyan talált rá a Timac AGRO termékeire?
– Az első Timac AGRO terméket hét vagy nyolc éve kezdtem el használni, ez a FERTIACTYL® STARTER volt. Egy ismerősömtől kaptam egy tízliteres kannával, hogy próbáljam ki. A kukoricámat kicsit megcsípte a fagy, arra permeteztem ki. A mellette lévő, nem kezelt állományhoz képest láthatóan jobban megindult a kukorica. Megtetszett ez a hatás, így felvettem a kapcsolatot a Timac szaktanácsadójával, és elkezdtem más termékeiket is kipróbálni. A FERTIACTYL® STARTER után következett a PHYSIOSTART mikrogranulált starter és az EUROFERTIL, DUOFERTIL komplex trágyák, majd a biostimulátor-tartalmú levéltrágyák, a FERTILEADER AXIS, GOLD és TONIC. Ezeket a termékeket azóta is használom.
EUROFERTIL és DUOFERTIL starterként
– Hogyan használja az EUROFERTIL és DUOFERTIL termékeket?
– Mint korábban mondtam, a földjeim jól feltöltöttek tápelemekkel, így nem szükséges, hogy nagy adagokkal pótoljam azokat. Azonban az, hogy a talajvizsgálati eredmény magas értéket mutat például a foszfor esetében, még nem biztosíték arra, hogy ehhez a növény könnyen hozzáfér. A Timac AGRO TOP-PHOS tartalmú trágyáival az a célom, hogy a gyökérzónában nem lekötődő, könnyen felvehető foszfort biztosítsak. Ráadásul ezekben a komplex trágyákban mezo- és mikroelemek is vannak, amelyekre szintén szüksége van a növénynek, és egyúttal a nitrogén, foszfor, kálium hasznosulását is javítják. Jelenleg a repce és az őszi kalászosok alá az EUROFERTIL TOP 45 NPS 120–150 kg/ha-os dózisát használom, magágyba dolgozva. A tavaszi vetéseknél pedig a sor mellé kerül átlagosan 120-130 kg/ha EUROFERTIL TOP 35 NP vagy EUROFERTIL TOP 38 NP. Továbbá 10-15 kg PHYSIOSTART vagy GREENSTART mikrogranulátum – amelyiket kedvezőbb feltételek mellett tudom megvásárolni. Azokon a táblákon, ahol a talaj inkább lúgos kémhatású, EUROFERTIL helyett DUOFERTIL termékeket használok.
– A tervezésben, a megfelelő termékek, dózisok kiválasztásában milyen segítséget kap a TimacAGRO szaktanácsadójától?
– Amikor elkezdtem a Timac termékek használatát, a szaktanácsadómmal nagyon alaposan átbeszéltük, hogy hova, miért és mit érdemes tenni. Ezekre az alapelvekre – és a talajvizsgálati eredményekre – támaszkodom ma is, amikor tervezem a tápanyag-gazdálkodást. Kiválasztom azokat a termékeket, amelyeket a terület nagy részére optimálisnak ítélek, és szükség esetén a dózison változtatok az egyes táblák esetében. Egy olyan táblán, amely 12 tonnás kukoricatermésre képes, kijuttatok starterként 150 kg EUROFERTIL-t és 15 kg mikrogranulátumot, ahol viszont a reális cél nem lehet több 7-8 tonnánál, ott a starter dózisa 100-120 kg, a mikrogranulátumé pedig 10-12 kg. A döntéseimnél rendszeresen egyeztetek a szaktanácsadóval, illetve a terület egy részével beléptem a YIELD SERVICE programba is, ami egy átfogó szaktanácsadási rendszer a talajvizsgálattól a konkrét kezelések megtervezéséig.
Mérhető a különbség
– Mérhető eredményt hozott a Timac AGRO technológiája?
– Igen. Három éven keresztül közös kísérleteket is végeztünk a területemen kukoricában, búzában, napraforgóban és cirokban, ahol különböző műtrágyákat, lombtrágyákat, adagolásokat és időzítéseket hasonlítottunk össze, és a végén termést is mértünk. A kivitelezés az én feladatom volt, így első kézből értesültem az eredményekről, amelyek igen meggyőzőek voltak.
Kukoricánál a Timac technológia két tonna terméstöbbletet hozott a hagyományos technológiához képest, ami a nagyobb ráfordítás mellett is többletnyereséget biztosított. Búzánál és napraforgónál is mérhető volt a Timac technológia előnye, a ciroknál ebben a vizsgálatban nem volt számottevő különbség a hagyományos technológiához képest.
– A Timac termékek üzemi alkalmazása során milyen különbségeket lehetett észrevenni?
– Sok esetben már a korai fejlődésen, a növényállomány állapotán látható a különbség. Egy idei példa: vetettem kukoricát magamnak és az ismerősömnek. Azonos fajtát, azonos elővetemény után, hasonló adottságú területre. Magamnak DUOFERTIL-t adagoltam sor mellé, és mikrogranulátumot, a másik táblán pedig magágyba kevertük az ott használt műtrágyát. Május közepén az én kukoricám két levéllel volt fejlettebb, és haragos zöld színű. Az erőteljesebb gyökérzet, a növények jobb kondíciója általában azt eredményezi, hogy a stresszhatásokra is jobban reagálnak egy bizonyos határig. De az igazsághoz hozzátartozik, hogy volt már itt olyan szárazság és légköri aszály, hogy a legnagyobb igyekezetem ellenére sem kötött a kukorica…
– A terméseredményekben következetesen jelentkezik a technológia eredménye?
– Úgy gondolom, igen. A 6-8 évvel ezelőtti eredményekhez képest – táblától függően – 15-25 százalékkal nőtt a termés. Ez persze nyilván a komplett technológia eredménye, de meggyőződésem, hogy a tápanyag-gazdálkodás szerepe meghatározó. Végzek más termelőknek is betakarítást, és amikor látom, hogy a minimalista technológiában 5 tonna kukorica termett, nekem pedig az út másik oldalán 10 tonna, akkor visszaigazolni látom technológiám eredményességét.
– A Timac AGRO termékek fizikai tulajdonságaival, kezelhetőségével mennyire elégedett?
– Az elmúlt évek során mindössze egyszer fordult elő, hogy egy EUROFERTIL tétel nem úgy folyt ki a zsákból, ahogy már megszoktam. Mint kiderült, ezt még túl melegen szerelték ki. De a kijuttatással itt sem volt gond. Egyébként gyakran előfordul, hogy pár zsák őszről megmarad tavaszra, most is volt ilyen – gond nélkül kijuttattam a vetőgéppel. A PHYSIOSTART és a GREENSTART szintén problémamentes, és levéltrágyákkal sem volt még problémám soha.
– Mik a jövőbeli tervei a tápanyag-gazdálkodás területén?
– Gondolat szintjén már felmerült a precíziós tápanyag-kijuttatás, de ez inkább távlati célként. A jelenlegi technológia hozza azt, amit elvárok. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján inkább egy öntözési beruházás élvez elsőbbséget.
Szerző: AgrárUnió
Tags: műtrágya, Timac AGRO, trágya, tápanyag-gazdálkodás, tápanyag