Kabatiellás szemfoltosság - Kabatiella zeae - A kukorica gombabetegségei III.
Növénytermesztés - 2024.02.11
A kabatiellás szemfoltosság kórokozóját (Kabatiella zeae) korábban veszélyes kórokozóként tartották számon. Mára kártétele, így jelentősége csökkent.
A kabatiellás szemfoltosság kórokozójának leírása, életmódja
A kórokozó micélium formájában telel át a fertőzött növényi maradványokon, ahol a talajhőmérséklet emelkedésévek tömegével képzi a konídiumait. Ezek a szél, illetve a felverődés által kerülnek a kukorica levelére, ahol csíratömlőt fejlesztenek és a levélbe hatol.
A konídiumai 10 ºC felett már csíráznak, amihez kb. 7 órás összefüggő vízborítás szükséges. A betegség tünetei a fertőződést követően 4-10 nap múlva jelentkeznek.
A kicsi -1-4 mm átmérőjű- áttetsző, kör alakú foltok elsősorban a levéllemezen, de időnként a levélhüvelyen és a csuhéleveleken is megjelennek.
A foltok körül világos színű klorotikus gyűrű alakul ki. Később ezek közepe kifakul, szürkés színűvé válik és elvékonyodik, a szélükön vörösesbarna, antociános szegély alakul ki.
Jellegzetes kabatiellás tünetek a kukoricalevélen
A folt elhalt közepén másodlagos kórokozók telepedhetnek meg, amelynek révén az sötét lesz és kialakul a jellegzetes "szemfolt" tünet.
Kabataiellás foltok, közepükön már elhalt levéllemezzel
Később a foltok közepe felszakadozik, kihullik. Az erősen fertőzött levelek sárgulnak, elhalnak. A kialakult foltok még az elszáradt leveleken is láthatók. A tünetek leginkább a főér mentén, illetve a levélszélen jelennek meg, megjelenésükre jellemzően a nyár közepétől lehet számítani.
A kórokozó számára kedvező feltételek leginkább a nyár második felében, illetve az ősz elején alakulhatnak ki. Fertőzésére leginkább a meleg, csapadékos évjáratokban lehet számítani. A fertőzés tünetei először általában a kukoricatábla mélyebb fekvésű részein jelentkeznek, illetve olyan helyeken, ahol erős az éjszakai harmatképződés.
A kabatiellás szemfoltosság kártétele
A kabatiellás szemfoltosság súlyos fertőzés esetén levélvesztést, az asszimiláló levélfelület csökkenését okozza. Kártétele leginkább akkor válik jelentősebbé, ha a fertőzés a virágzást követően 3-4 héten belül megtörténik.
Címkék: kukorica, kukoricatermesztés, kukoricatermés
Szakszerű tarlóápolás előnyei
Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz- Reliance + Silwet Star + ...
Tűzifa árak 2024 - Idei körkép
Hokkaido tök: Különlegesség az őszi szezonban
Az őszi búza alaptrágyázása
A csirkemell ára 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Új versenytárs a NIR elemzők globális piacán
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...