Hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) - A kukorica gombabetegségei II.
Növénytermesztés - 2024.02.07
A hamuszürke szárkorhadás kórokozója, a Macrophomina phaseolina széles körben elterjedt, polifág kórokozó. Kártétele leginkább a napraforgóban jelentkezik, de a kukoricát is képes megbetegíteni.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) kórokozójának leírása, életmódja
A hamuszürke szárkorhadás kórokozója mikroszkleróciumokkal telel át a fertőzött növény növényi maradványain, elsősorban a gyökér- és szármaradványokban. A talajban évekig képes megtartani csírázóképességét. Leginkább száraz és meleg talajban közvetlenül képes megfertőzni a kukoricát.
A mikroszkleróciumból fejlődő micélium az epidermisz áttörésével, vagy a gázcserenyílásokon keresztül hatol a növénybe., amelyben tovább fejlődve bejut a szállító edénynyalábokba. A kukorica gyökérnyaki részén, valamint a szár bélszövetében nagy mennyiségű, mákszem méretű, fekete mikroszkleróciumot képez, amitől az szürkés színezetet kap.
Fekete mikroszkleróciumok a bélszövetben
A bélszövet szürke elszíneződése a kórokozó fertőzésére utal
Korai fertőzése esetén már a kezdeti fejlődés időszakában képes a kukoricát károsítani. A gyökereken vizenyős, rothadó foltok képződnek, amelyek később feketén elszíneződnek. A korán megfertőzött növények elpusztulhatnak.
A későbbiekben - a címerhányástól kezdődően - egyes növények sokkszerűen elhervadnak. Késői fertőzésekor Macrophomina phaseolina, szárkorhadás lép fel, amelynek következménye szártörés lehet.
A fertőzés egyik következménye a szár gyengülése, törése
A kórokozó a szár alapi részét és a gyökereket is károsíthatja, aminek következtében az epidermisz felhasadozik, és a növény kidől. A fertőzött növények kényszerérettek lesznek.
A kórokozó melegigényes, hőoptimuma 27 ºC körül alakul. A kukorica virágzásakor bekövetkezett stresszhatás, együttesen a meleg -sőt forró-, aszályos időszakkal, növelheti a fertőzés valószínűségét.
A hamuszürke szárkorhadás kártétele kukoricában
A hamuszürke szárkorhadás kártétele kukoricában a csíranövény pusztulásában, szárkorhadásban és a fertőzött növények elhalásában jelentkezhet.
A kórokozó fertőzése nyomán bekerül a növény szállítórendszerébe, csökkentve, vagy megszüntetve a víz- és tápanyag-áramlást. Ennek következtében hervadás, pusztulás állhat be kedvezőtlen esetben, de akkor is terméscsökkenéshez vezet ha ezek a tünetek nem jelentkeznek. Késői fertőzésekor szárkorhadás is bekövetkezhet, aminek hatására a növények szára eltörik.
A megbetegített töveken a cső mérete csökken (balra egy egészséges, jobbra három, megbetegített növényekről származó kukoricacső)
Védekezés kukoricában a hamuszürke szárkorhadás, Macrophomina phaseolina ellen
A kártétel megelőzése elsősorban az ellenálló fajták termesztésével valósítható meg. A rövid tenyészidejű hibridek érzékenyebbek a fertőzésére. Mivel a kórokozó a száraz és meleg talajt kedveli leginkább, öntözéses termesztésben mérsékelni lehet a fertőzés bekövetkeztének kockázatát.
Címkék: hamuszürke szárkorhadás, kukoricaIsmét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
A mezőgépek veteránjai – Mercedes-Benz UNIMOG
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Megvannak az „Év Szaloncukra 2024” díjazottai
Nyest vagy menyét: Mi lakik a padláson, mi pusztítja a tyúkokat?
Az AMAZONE Teres 200 függesztett eke
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Mennyi a hal ára idén karácsonyra? Mutatjuk!
Ismét visszatér régi jó „barátunk” az elektronikus ...