Hírek, információk a szántóföldről
Növénytermesztés - 2023.07.04
Országszerte zajlanak a betakarítási munkák, a növényvédelem ilyenkor sokszor szorul kissé a háttérbe.
Pedig megkezdődött a napraforgó virágzása, ami jó alkalmat teremt arra, hogy megfelelő eszközök -hidas permetező- megléte esetén hatékony tányérvédelmi kezelést hajthassunk végre. Az ilyen időszakban elvégzett gombaölő szeres permetezés, hiába nevezzük tányérvédelmi kezelésnek, hatással van a napraforgó egyéb gombabetegségeire is, így a szárat megbetegítő kórokozókra is. Ezért ebben az évben, amikor a megszokotthoz képest csapadékosabb és párásabb körülmények a jellemzők, kiemelten fontos lehet elvégeznünk a beavatkozást és megvédenünk növényeinket a kórokozók fertőzésétől.
Ebben az időszakban a kukoricában is van teendőnk, különösen akkor, ha meg szeretnénk előzni, hogy a termés gombatoxinokkal szennyeződjön. Ehhez a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke lárváinak kártételét kell visszaszorítanunk, amelynek első védekezési ideje rövidesen elérkezik. Az, aki kizárólag a már júniusban rajzó kukoricamoly ellen, annak a rajzásának alakulásának megfelelően védekezett, remélhetőleg már túl is van az első permetezésen. Azoknak a kukoricatermesztőknek azonban, akik egyidejűleg szeretnének védekezni a két említett kártevővel szemben, megfelelő szerválasztás esetén (klorantraniliprol hatóanyagú készítmény) július első felében kell elvégezniük a permetezést. Érdemes erre rákészülni, mert a jelenlegi körülmények nagyban segítik a kukoricamoly felszaporodását, ezért nem zárható ki e kártevő erős kártétele az idei évben.
Ez történt a szántókon egy évvel ezelőtt
NapiKép 2022.06.26.
Valószínűleg a 2022-es évjárat sokszor fog még szóba kerülni a következő években, ugyanis régen tapasztalhattunk olyan súlyos csapadékhiányt, mint az előző évben. Ezért sem kerülhető el, hogy a visszatekintésekben megemlékezzünk erről. Az alföldi térségben ebben az időszakban már megmutatkoztak a vízhiány tünetei a szántóföldi növényeken, különösen a kukoricatáblákon. A levelek már azokon a szerencsés területeken is „furulyáztak”, amelyeken a tavasz során lehulló kisebb nagyobb esőknek köszönhetően viszonylag jól fejlett állományok alakultak ki. Azonban sok helyen már korábban is megmutatkozott a vízhiány hatása, a növények szenvedtek, fejlődésük elmaradt a kívánatostól.
NapiKép 2022.06.27.
A kukoricamolyról, annak kártételéről e hírlevél keretében is rendszeresen megemlékezünk. E kártevő egyedszáma és kártétele tendenciájában egyre erősödő, ami még akkor is igaz, ha egyes extrém száraz évjáratokban esetleg alacsonyabb fertőzésével találkozunk. Mivel a kukoricában mennyiségi és minőségi károkozásra egyaránt képes, ezért a magas színvonalú kukoricatermesztés nem képzelhető el az ellene történő védekezés nélkül. Ez az idei évben talán még inkább igaz lehet, nem zárható ki ugyanis, hogy a kukorica lesz az egyetlen olyan szántóföldi növényünk, amely érdemi árbevételt hoz számunkra.
NapiKép 2022.07.02.
A tavalyi év csapadékhiánya a napraforgóban is szokatlan hozamcsökkenést eredményezett. Nem voltak ritkák az olyan táblák, amelyekről csak minimális termés volt betakarítható, ami a virágzat és a tányérkezdemények tömeges elhalásának volt a következménye. Az azonban mindenképpen figyelmet érdemel, hogy az egyes hibridek között milyen komoly különbségek alakultak ki ezen a téren. Ez felvetette a „bract necrosis” kérdését, hogy mely hibrid milyen mértékben tolerálta az adott környezeti körülményeket, és milyen mértékben lépett fel benne ez az élettani jelenség.
Mit találunk most a földeken
NapiKép 2023.06.26.
Egyes állományban felhasználható egyszikűirtó készítmények esetében ismert, hogy a gyártói ajánlástól eltérő kijuttatásukkor kisebb nagyobb mértékben megjelenő fitotoxikus tüneteket okozhatnak a kezelt állományban. Ennek abban az esetben nő meg a valószínűsége, ha többszörös túldozírozás alakul ki, vagy ha a tribenuron-metil toleráns gyomirtási rendszerben tankkeverékben, együttesen kerül kijuttatásra az egy- és kétszikűirtó készítmény. Még ennél is súlyosabb következményei lehetnek, ha a másik gyakran vetett, imazamox gyomirtószer-toleráns állományban túlságosan közel kerül egymáshoz az egy- és kétszikűirtó készítmény kijuttatása. Az ilyen hatóanyagú gyomirtó és az egyszikűirtó szer együttes, tankkeverékben történő kijuttatása viszont katasztrofális következményekkel járna, ezért kerülendő.
NapiKép 2023.06.27.
Bár egyáltalán nem mondható ritkának, ha egy gabona-, különösen pedig egy árpaállomány megdől, az idei évben azonban mintha a megszokottnál is több „fekvő” táblát látnánk. A kedvező őszi, téli, sőt tavaszi körülmények miatt az árpaállományok robusztusak, magasak voltak, nagy zöld tömeget neveltek, ami miatt az elvégzett szárszilárdító kezelések nem mindig érték el a kívánt eredményt, miközben azok megfelelő időzítése sem volt egyszerű. Ebben a helyzetben az időjárás alakulása tovább nehezítette az árpatermesztők dolgát, nem egy táblát közvetlenül a betakarítás előtt „döngölt le” egy-egy zivatar.
NapiKép 2023.07.01.
A szántóföldön megjelenő kártevők sokszor maguk is mutatják az adott évjárat sajátosságát. Ilyen pl. a kukoricában jelenleg tüneteket okozó kukoricalevél-aknázólégy megjelenése is. Ez a kártevő a nedvesebb évjáratokat kedveli, ezért kiterjedt foltaknáival a leggyakrabban ilyen körülmények között találkozhatunk. Gazdasági jelentősége nincs a kártételének, annak általában csupán minimális lombfelület esik áldozatul.
A szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi szezon során igyekszünk minden nap friss, aktuális, szakmai tartalmú képeket mutatni az érdeklődők számára az ott történtekről. Kérjük, ezekért látogasson el a www.agrarunió.hu weboldalra és keresse őket a NapiKép menüpont alatt.
Az elmúlt hét legnépszerűbb Facebook bejegyzése
Az elmúlt hét legnépszerűbb, legnagyobb olvasottságot elért bejegyzése a napraforgóban jelentkező, mezei kisrágcsálók okozta kártételről szólt. A bejegyzés IDE kattintva olvasható.
Heti cikk
Ezen a héten az AgrárUnió Magazin júniusi-júliusi lapszámában megjelent írásunkat ajánljuk figyelmébe, amelynek témája a kukorica lepkekártevői, a kukoricamoly, valamint a gyapottok-bagolylepke. A cikk IDE kattintva olvasható.
A szántóföldi növénytermesztésben és növényvédelemben történtekről, érdekességekről, tanulságokról rendszeresen jelennek meg bejegyzéseink Facebook- és Instagram-fiókjainkban is. Csatlakozzon a KárKép követőihez ezeken a felületeken is!
Címkék: kukorica, napraforgó, őszi árpa, kukoricamoly, furulyázó kukorica, aszálykár, kukoricalevél-aknázólégy
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!
Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen
Pánikkeltésből elég a toxin kapcsán, ezzel a felvásárlók cégek ...
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén – Mindenkinek használni ...
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz- Reliance + Silwet Star + ...
Szakszerű tarlóápolás előnyei
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
A csirkemell ára 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy éve
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi ...