TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 72.552,94 Ft (tonna)
Napraforgómag: 161.553,82 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 71.058,71 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 59.155,25 Ft (tonna)
Repcemag: 176.300,71 Ft (tonna)
Full-fat szója: 216.756,42 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 600 Ft
Benzin ára: 594 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 394,88
USD: 357,42
CHF: 421,29
GBP: 467,83
Hirdetés
Mit ültessünk a mezővédő erdősávokba?

Mit ültessünk a mezővédő erdősávokba?

Hírek - 2022.10.26

Szuda Zoltán szaktanácsadó az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet közelmúltban megrendezett szakmai napján a mezővédő erdősávokról szerzett saját tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal. Ebből kiderült, hogy milyen fafajokat érdemes az erdősávokba telepíteni.

De mi is az az erdősáv? A mezőgazdasági kultúrákat a szél- és vízerózió káros hatásaitól védő és az élővilág számára menedéket adó erdő, melynek jelentősége újra nő napjainkban.

A szakember először a mezővédő erdősávok múltjáról beszélt előadásában, majd azt mutatta be, hogyan alkalmazkodott gyümölcsös ültetvénye a terület adta tulajdonságokhoz, ahol a szélviharok okozták a legnagyobb kihívást. A mezővédő sávok telepítésének célja is leginkább a szélvédelem volt, továbbá az ökoterület elválasztása a szomszédtól, a hasznos élő szervezetek támogatása és a mikroklíma javítása. Mint rámutatott, természetesen, valamennyi nedvességet elvesznek a fák a termesztett növényektől, de ugyanannyi esővizet és a levegő páratartalmából lecsapódó vizet képesek visszaadni, így alakítva a mikroklímát. Zoltán tapasztalatai szerint a turkesztáni szilfa (vagy más néven csodasövény) volt a legsikeresebb faj a telepített erdősávban, mert a betegségeknek, az extrém időjárási jelenségeknek és az alföldi klíma szélsőségeinek jól ellenálló növény, habár invazív jellegére oda kell figyelni. A vadak a frissen telepített jegenye és törökmogyoró csemetéket megették, így jó következtetés, hogy csak az állomány megerősödése után hagyjuk a vadaknak birtokba venni az erdősávokat. A sávokban élő madárállomány hatalmas segítség a növényvédelemben. A 3 szintű erdősávba a következő fajok kerültek még: vadrózsa, fagyal, orgona, mogyoró, veresgyűrűs és húsos som, akác, tölgy, dió, szil, nyár és vadkörte. A védőfásítást támogatással, vagy önerőből, akár saját magunk által létrehozott erdészeti facsemetekertből is meg lehet valósítani, e tevékenységet azonban a NÉBIH-nél kell bejelenteni - mondta. 

 




Forrás: ÖMKI

Címkék: mezővédő erdősáv, ÖMKI
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Korábban kezdődött a szüret a hazai almaültetvényeken

A korán jött tavasznak köszönhetően az idén minden eddiginél korábban indulhat a szüret a hazai almaültetvényeken. ...