Akadozhat a paradicsom kereskedelme, Marokkóban váratlanul kemény lett a tél vége
Kertészet - 2023.03.19
Szokatlan hideg köszöntött be Marokkóban a tél végén, ami alaposan megviselte a paradicsomtermesztést. Még talán maradt idő a helyzet korrigálására.
A paradicsom azon zöldségek közé tartozik Magyarországon, amit igen sokszínűen, változatosan használunk fel, és egész évben szívesen fogyasztunk. A drágulás persze ezt sem kerülte el, ezért most különösen fontos kérdés, hogyan alakul az ára az előttünk álló hetekben-hónapokban.
A piacra komoly csapást mért, hogy a marokkói hajtatólétesítményekben jelentősen csökkentették a hozamokat az 1–6 fok közötti minimumhőmérsékletek. A korábbi állapot a jelenlegi kalkuláció szerint áprilisra állhat helyre – olvashatjuk a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elemzésében.
A Marokkói Zöldség- és Gyümölcstermelők és -Exportőrök Egyesülete szerint a szokatlanul rossz idő 80 százalékkal vágta vissza a paradicsomhajtatók hozamait. Mindez azt jelenti, hogy a hektáronként naponta leszedett átlagosan 2 tonnás termés szintje februárban mindössze 250–300 kg/ha/nap volt.
De aztán március közepére a minimumhőmérsékletek 13–18, a maximumok pedig 17–27 fok közé emelkedtek a Souss Massa termesztőkörzetben, 70 százalékos páratartalom mellett. Ebből bátran következtethetünk arra, hogy Marokkóban véget ért a tél, ezáltal pedig a paradicsomszezon még menthető.
A termelők most azon küzdenek, hogy a talajok revitalizálásával új életet leheljenek a növényekbe. Kisebb-nagyobb hátráltató tényezők még előfordulhatnak, ilyenek például a Marokkóban szokásos porviharok, és a fertőző betegségek is veszélyt jelenthetnek, de összességében a termelés egy hónap múlva helyreállhat. Az exportőröknek a szezon végéig még 2-3 hónap áll rendelkezésükre ahhoz, hogy behozzák az előző hetek kieső tételeit.
Mitől lehet édesebb a paradicsom? Itt a titok nyitja:
(Fotó: KarinKarin/Pixabay)
Címkék: paradicsom, termesztés, világpiac, drágulás, marokkó, tél, lemaradás, exportA sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
Öröklési szabályok változásai
Kukoricazsizsik irtása házilag
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Gombatoxinok a kukoricában