A muskátli gondozása
Kertészet - 2022.04.19
Az egyik legkedveltebb dísznövényünk a pompás virágbombákat nevelő muskátli. Akármerre járunk, szinte minden balkonon, erkélyen és kertben láthatunk terebélyes, színesen virágzó muskátlit, mivel nem túl igényes, ellenben egy hálás dísznövény.
A tavasz vége felé közeledve, amikor már biztosak lehetünk benne, hogy elkerülnek minket a fagyok, akkor lassan ki is tehetjük őket a szabadba. Ahhoz, hogy ezt a változást megkönnyítsük a növényünknek, először szoktatnunk kell őket a kinti környezethez, amelyet már biztosan sokan megtettek.
Hogyan gondozzuk a muskátlit, hogy egész nyáron virágozzon?
A nagy szerencsénk ezzel a növényekkel, hogy viszonylag keveset kell velük foglalkozni, ahhoz, hogy jól érezzék magukat, viszont azt a keveset meg kell adnunk számukra.
Fényigénye
Mivel egy Dél-Afrikából származó dísznövényről van szó, ezért értjük is miért kedveli annyira a napsütést. A legjobb, ha délkeleti, délnyugati, vagy déli fekvésű területre, balkonra helyezzük a muskátlit. A félárnyékot is elviseli, de nehezebben fog virágot hozni. Szépek a kerekded levelei is, de mi inkább a virágait kedveljük.
Talajigénye
A muskátli a boltokban kapható speciális virágföldekben fejlődik a legjobban, de anélkül is onthatja a virágokat. A jó szerkezetű, jó vízáteresztésű, tápanyaggal jól ellátott talajt kedveli.
Vízigénye
Kimondottan szereti a gyakori öntözést, ezért nem szabad megfeledkeznünk róla. Ha pár napra magára kell hagynunk a muskátlit, akkor helyezzük árnyékosabb helyre, hogy ne száradjon ki hamar a talaj alatta. A pangó víz miatt ödéma alakulhat ki a leveleken, ezért kerüljük a túlöntözést.
A muskátli kártevői
A muskátlit sajnos megtalálják a károsítók. Leggyakrabban a levéltetvekkel, az atkákkal és a bagolylepkék hernyóival találkozhatunk rajta. A levéltetvek a szívogatásukkal sanyargatják a növényt, majd ragacsos mézharmatot ürítenek a levelekre. A takácsatkákat a pókhálószerű szövedékükről ismerhetjük fel könnyen, míg a hernyók belerágnak a levelekbe, majd a bimbókat is megrágják. Az egyedszámukat és a kártételüket langyos, szappanos vízzel való lemosással tudjuk csökkenteni. Ha nagyon nem bírunk velük, akkor viszont növényvédőszeres kezeléssel erősíthetjük az ellenük való védekezést.
A muskátli betegségei
Egyik legjelentősebb betegsége a Xanthomonas. A baktérium vizenyős foltokat hoz létre a leveleken és a száron. Ha ezeket a foltokat felismerjük, távolítsuk el az egész növényt, a betegség terjedésének megelőzése céljából.
A másik súlyos betegsége a szürkepenészes rothadás. A gomba fertőzésének megelőzése céljából alakítsunk ki szellős bokrot, kerüljük a túlöntözést, és távolítsuk el az elhalt növényi részeket.
Fontos még!
- A lombtrágyázást meghálálja, viszont ezzel is óvatosan bánjunk, mert könnyen kiégethetjük a túlzott tápanyagmennyiséggel. Kaphatók virágzást segítő speciális muskátli tápoldatok, használatukkor tartsuk be a kijuttatási mennyiséget és periódusokat.
- Az elszáradt leveleket és virágokat távolítsuk el a muskátliról, így serkenthetjük, hogy további virágokat hozzon.
- Nyáron dugványokról könnyedén szaporítható a muskátli, így az utánpótlásukat mi magunk is meg tudjuk oldani.
Szerző: Agrárunió, Fotó: Pixabay
Címkék: dísznövény, muskátliAz őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Árvakelés az őszi vetésekben
Ismét a legjobbak között: Az RWA elnyerte a Business Superbrands ...
Vadkár jogi esetek – Amikor az igazságszolgáltatást felváltja a ...
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...