Milyen földet igényel a citromfa? – Akár otthon is elkészíthető
Kertészet - 2023.10.02
A citrom a Földközi-tenger vidékéről származó növény. A citrusformák (Citroideae) alcsaládjába tartozó Citus nemzetség egyik növényfaja. Gyors növekedésével, látványos sötétzöld lombozatával, erős aromával csábító virágzatával és sokrétűen felhasználható termésével méltán vívott ki a népszerűséget. Déligyümölcsként jellemzően fagyérzékeny, éppen ezért gondolhatnánk, hogy lehetetlen a citromfa tartása hazai körülmények között. Valóban, a szabadföldi termesztéstől még remélhetőleg távol állunk, viszont gondos odafigyeléssel csodaszép szobanövény válhat belőle.
Talán éppen ez a kihívás motivál sokakat a citrusfélék tartására. Azt azonban nem árt tudni, hogy a citromfa milyen földet igényel és milyen egyéb szempontokra kell ügyelni a termesztés során. Aki citromot akar nevelni, annak egész évben lesz teendője a fácskákkal. Hiszen hiába akad egy napos télikert vagy terasz, azért mégsem Olaszországban élünk.
De milyen a jó citrusföld? A citromfa milyen földet igényel?
A citromfa talajának lazának és szellősnek, nagy földrögöktől mentesnek kell lennie, hiszen gyökere erősen oxigénigényes. Fontos elvárás továbbá a jó vízelvezető képesség. A rossz szellőzés és a pangó víz miatt kötött talajban nem gyökerezik a citrom. Semleges vagy enyhén savas talajban érzi igazán jól magát, az ideális pH-tartomány az 5,5–7 közötti érték. A speciális igények miatt a legegyszerűbb választás a szakáruházakban kapható, előre összeállított, citrusfélékhez szükséges virágföldkeverék, de tápanyagban gazdag homokos talajjal is próbálkozhatunk.
Íme, néhány praktika a házilag kevert citrusföldhöz
Összetevők:
- Föld: Bárhonnan összegyűjthető, azonban célszerű megtisztítani a gyomoktól, gyökerektől és egyéb törmelékektől.
- Natúr vagy semleges tőzeg: pH-értéke 5,5–7 közötti, bármilyen kertészeti áruházban beszerezhető. Használat előtt érdemes kibontani a csomagolást és 2-3 napig szellőztetni.
- Humusz: ez egy természetes talajjavító, amely komposztált növényi és kisebb állati maradványokat, például gilisztaürüléket tartalmaz, ennek köszönhetően számos nyomelemmel, enzimmel és ásványi anyaggal javítja a talaj minőségét, optimális egyensúlyt teremtve.
- Homok: durva, lehetőleg folyami homokot használjunk.
- Faszén: megvehetjük kész kiszerelésben, de akár elkészíthetjük házilag is. Ez az összetevő kiváló szolgálatot tesz majd a különböző gombás megbetegedésekkel szemben. Használjunk éger- vagy nyírfát. A kész szenet összezúzzuk, majd hozzákeverjük a többi komponenshez.
- Trágya: mivel a citromfa magas tápanyagigényű, a humusz mellett érdemes műtrágyával is dúsítani a keveréket.
Elkészítés:
- A földet és a homokot (1:1) alaposan összekeverjük, homogén anyagot kapva.
- Hozzáadjuk a tőzeget, általában 1:5 arányban.
- Jöhet a szén kb. 1:40 arányban, illetve a fent említett talajjavítók (humusz, trágya) a termékleírásnak megfelelő mennyiségben.
- Fontos, hogy ne rétegezzük az összetevőket, keverjük át gondosan. A humusz, a homok és a fekete föld vízáteresztő képessége eltérő, célunk pedig az, hogy megfelelően szellőző, laza talajt kapjunk. Érdemes ültetés előtt is átdolgozni az edényben lévő talajt.
Néhány további jó tanács!
- Házilag készített virágföld esetén érdemes ellenőrizni a savasságát (pH: 5,5–7). Ezt a következőképpen tehetjük meg: Vegyünk egy darab nedves talajt, és tegyük rá egyszerű lakmuszpapírt. Ha a papír lila színűvé válik, az semlegeshez közeli pH-szintet jelez, ha pedig piros, illetve kék színű az indikátorunk, az már a túl savas, illetve túl lúgos környezetet mutatja. Ha túl lúgos, tegyünk a keverékhez tőzeget, ha pedig túl savas, akkor homokot vagy C típusú virágföldet, majd ismételjük meg az ellenőrzést.
- Ne használjunk olyan földet még keverék gyanánt se, amibe korábban már ültettünk beltéri virágot. Minden növénynek megvan a maga betegsége és kártevője. Tekintve a citrusfélék érzékenységét nem érdemes a fertőzés veszélyét kockáztatni.
- Valóban magas a tápigénye a citromnak, viszont a túlzásba vitt mennyiségű tápoldat épp olyan káros a növényre nézve, mint a hiánya. Tehát vegyük figyelembe, hogy előre gyártott speciális szubsztráttal ültetünk, vagy a fent leírt módon készítjük el a házi keverékünket, felesleges tovább dúsítani azt, csupán öntözővízre lesz szükségünk az ültetés során.
- Mechanikus talajlazítás: ez egy nagyon fontos lépése a citrom gondozásának, a megfelelő szellőztetés fenntartása érdekében a talajfelszínt érdemes minden locsolás után kicsit fellazítani. 2-3 havonta pedig időszerűvé válik a mélylazítás is.
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Tűzifa árak idei körkép
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
Szavak után a tettek következnek? – Uniós agrárpolitikai ...
Kukoricazsizsik irtása házilag
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...