Fordítsuk el a kapánkat a csalántól, rosszul járunk a pusztításával
Kertészet - 2023.06.18
Fordítsuk el a kapánkat és hagyjuk, hogy növekedjen a csalán, legalábbis ezt javasolják azok, akik nap mint nap fogyasztják valamilyen formában.
Véleményük szerint ez a gyakorlatilag bárhol megtalálható növény nemhogy nem gyom, hanem igenis gyógynövény. Napjainkban elsősorban a csalánlevelek vizelethajtó hatását tartjuk számon. Egyik legjobb vértisztító, salaktalanító, méregtelenítő növény.
A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére. Egykoron a csalánt külsőleg is alkalmazták, mégpedig úgy, hogy a „csípős” levelekkel megcsapkodták a köszvénytől fájdalmas végtagokat – ennek alkalmazására azért nem bátoritanék senkit.
A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
Nemrég végzett felmérések szerint pl. egyes mediterrán országokban kiterjedten alkalmazzák magas vérnyomás vagy/és cukorbetegség tüneteinek enyhítésére is. Tudományos vizsgálatok utalnak arra is, hogy a csalán egyes komponensei lassítják a prosztata megnagyobbodását, pontosabban a hatás több komponensű, kedvezően befolyásolja a hormonanyagcserét, továbbá kimutatható bizonyos immunserkentő és gyulladáscsökkentő hatás is.
Immár a gasztronómia is újra felfedezte magának az egykor szegények ételeként ismert növényt, a csalánt. Immár mint levélzöldséggel is találkozunk vele egyes levesekben. A tavaszi, vitaminhiányos időszakban segíthet a szervezet ellátásában, ráadásul a csalánleves vagy éppen a csalánfőzelék, a párolt csalán új színnel gazdagíthatja étrendünket.
(Fotó: Silvia/Pixabay)
Címkék: csalán, gyom, gyógynövény, egészség, vesekő, vérnyomás, cukorbetegségÚj AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági ...
Aszály a természetben, aszály az agráriumban
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges? – ...
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis