7+1 ügyes trükk, hogy tényleg édesebb legyen a paradicsomunk
Kertészet - 2023.06.05
A sokak által kedvelt, télen-nyáron szívesen fogyasztott paradicsommal jó ideje már csak egy gondja van a vásárlóknak: igaz, hogy szépek, formásak és nagyok, de kiábrándítóan íztelenek. Mitől lehet édesebb ez a zöldség? Van néhány tippünk.
Az otthon (kiskertben vagy akár erkélyládában) termesztett paradicsom sem mindig jóízű, de van megoldás rá, hogy visszacsempésszük bele a gyerekkorunkban megismert édeskés zamatot. Igazából nem a termőhellyel, vagy a termesztéstechnológiával van a baj szakértők szerint, hanem a hűtés során tűnik el belőlük az összes íz- és aromaanyag.
Magyarország nagy termelőnek számít, ennek ellenére még nyáron is importra szorulunk paradicsomból, akkor nagyjából a piros zöldség harmada érkezik külföldről, természetesen hűtve, és ezáltal ízében „károsodva”. Nincs tehát más megoldás, mint magunknak megtermelni a szükséges mennyiséget. Íme, néhány bevált trükk az édesebb, lédúsabb paradicsomért a Balkongaz nevű blogról és a Nosalty oldalról:
- Akkor lesz igazán édes a termés, ha a növény töve mellé egy kevés szódabikarbónát szórunk. Az ugyanis lúgosít, csökkenti a talaj savasságát, ez pedig automatikusan azzal jár, hogy a paradicsom íze sokkal élvezhetőbb lesz. A trágyánk legyen káliummal és magnéziummal dúsított.
- Az összetört tojáshéj is képes csodát tenni, megszárítva kell az ültetőföldbe rakni. A paradicsom ugyanis igényli a kalciumot, a hiánya okozza a csúcsrothadás nevű betegséget, ráadásul a tojás szaga bizonyos kártevőket is távol tart.
- Érdemes egyszerre több fajtát ültetni, mert így könnyebben kiderül, hogy melyik szereti igazán az adott környezetet.
- Jól válasszunk palántát vagy magot, erkélyen, cserépben nevelve érdemesebb a koktél-, cseresznye- vagy datolyaparadicsomnál maradni.
- A cserép megfelelő nagyságú legyen. Ha túl kicsi, akkor nyáron túl sokszor kell öntöznünk, könnyen kiszáradhat, ha viszont nagy, akkor berohadhatnak a gyökerek. Viszont a megfelelő mennyiségű víztől lesz lédús a bogyó.
- Meghökkentő, de a burgonyavész is veszélyes lehet a növényünkre. A legjellemzőbb paradicsombetegség egy gombás, fitoftórás fertőzés, amitől kevesebb lehet a termésünk, a levelek pedig szintén jelezhetik a kórokozót.
- A paradicsom a félárnyékos helyet kedveli, oda kell tehát tenni, ahol nincs közvetlen napon, de meleg van. Ideális, ha napi 5 órát éri a napfény.
- Plusz egy tipp a Nosalty oldaláról: állítólag azok az olasz cseresznyeparadicsomok, amelyeknek öntözővizébe 12 százaléknyi tengervizet adtak, kisebbek, de ízesebbek lettek, több antioxidánssal. Keverjünk 1 liter vízhez 1 gramm tengeri sót, de ne többet!
(Fotó: congerdesign/Pixabay)
Címkék: paradicsom, édesebb, trükk, tipp, magyarország, kert, erkély, öntözés, tápanyag, napfény, hűtésMiért lesznek egyre „gyengébbek” a talajaink? – Miért termelünk ...
Hokkaido tök: Különlegesség az őszi szezonban
A mezőgazdasági hatékonyságot szolgáló innovatív megoldások ...
Lépjen szintet egy új Monosem vetőgéppel
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...
Szakszerű tarlóápolás előnyei
A vörös hús a betegségek okozója. Vagy mégsem?
Hidegtűrő hibridkukoricákkal készülünk a még szárazabb időkre
Tűzifa árak 2024 - Idei körkép
Az őszi búza alaptrágyázása