Biobrikett-alapanyag, de ehető is: ez a csicsóka
Kertészet - 2023.05.27
Termelni és fogyasztani is célszerű a csicsókát, amely finom és gyakorlatilag minden egyes része alkalmas a fogyasztásra.
A csicsóka (Helianthus tuberosus) a fészkesvirágzatúak rendjébe, az őszirózsafélék családjába tartozik, így rokonságban áll a napraforgóval és az érdes napszemvirággal. Sok más társához hasonlóan Amerikából érkezett Európába, a 17. század első felében.
Nem meglepő módon, hiszen rendkívül igénytelen, sikeresen alkalmazkodott a hazai klímához, adottságokhoz is. Igénytelensége miatt, illetve mivel minden része felhasználható, igen sokáig a szegények táplálékaként tartották számon.
Amellett, hogy biztos táplálékforrásként szolgál(t), a gumókat állatok takarmányozására is használták, használják. Szára és levelei sertéseknek, juhoknak a takarmányozására alkalmas. Az elmúlt évtizedekben pedig más hasznosítását is felfedezték, immár a bioetanol- és biobrikett-gyártás alapanyaga is.
Az utóbbi években a csicsóka neves éttermek étlapjaira is felkerült, nemcsak íze, hanem jótékony hatása miatt is. Ezek pedig a következőek:
- Magas rosttartalma miatt serkenti az emésztést.
- Alacsony zsírtartalmú diétába tökéletesen illeszthető.
- Glikémiás indexe a szénhidrát-összetétele miatt feltételezhetően alacsony, így cukorbetegeknek is ajánlják fogyasztását.
- Magas kálium-, vas-, réz-, foszfor- és magnéziumtartalma miatt népszerű az egészséges étrendet követők között.
- Az összes B-vitamin megtalálható benne és kolintartalma is figyelemre méltó.
Mivel a csicsóka jellemző szénhidrátforrása az inulin, mely egy prebiotikus rostféle, így a vastagbelünkben élő bélbaktériumokat is táplálja. Ezen felül pedig előnyösen befolyásolja a koleszterinszintünket is.
Egy kis ízelítő:
Vajas csicsóka
A megtisztított csicsókát hideg vízbe dobjuk, majd onnan kivéve szeletekre vágjuk és 20 percig főzzük. A vízből kiszedve lecsepegtetjük. Vajban megpirítjuk az apróra vágott hagymát és ebbe tesszük a csicsókát. Könnyű pirulásig forgatjuk benne, sóval, borssal meghintjük és zöldpetrezselyemmel díszítve tálaljuk.
(Fotó: Silvia/Pixabay)
Címkék: csicsóka, élelmiszer, takarmány, bioetanol, biobrikett, cukorbetegségNincs számottevő változás az élelmiszertermelő állatok ...
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Tűzifa árak idei körkép
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...