Traktorgumit vízzel feltölteni? Régi ötlet, de ma már egyáltalán nem működik
Gépesítés - 2023.04.17
Ha a traktor tömegét, kapaszkodását vízzel feltöltött gumiabroncsokkal próbáljuk növelni, azzal szinte kizárólag csak kárt okozunk. Régi praktika, de ma már nem működik.
A közösségi fórumokon is gyakran visszatérő kérdés, hogy a traktorok gumiabroncsait fel lehet-e tölteni vízzel. Az első hallásra szokatlan megoldásnak lehetnének előnyei, hiszen a folyadék tömegnövelőként szolgál, ezáltal javíthatja a tapadást, nyomatékátadást, ám azért könnyen vannak hátulütői is.
A német Agrarheute című mezőgazdasági szaklap is körbejárta a témát, és rámutatott néhány érdekes dologra. Például arra, hogy a modern traktorgumik esetében a víz ballasztként való alkalmazása kifejezetten káros, ugyanis rontja a vezethetőséget, de az abroncs rugalmasságát (és ezáltal tapadóképességét) is csökkenti.
Az eljárás ugyanakkor régen valóban mindennaposnak számított a mezőgazdasági erőgépek esetében, így növelték meg a hátsó tengelyre eső terhelést, ami részben javítani tudta a vonóerőátadást. De hangsúlyozzuk, hogy azok még más, egyszerűbb szerkezetű abroncsok voltak. Fagyállót is tettek a vízbe, így télire is a gumiban maradhatott.
Az új generációs abroncsok viszont már egészen speciális karakterisztikával rendelkeznek, és a kifejlesztett tulajdonságaik csak akkor érvényesülnek, ha levegővel, nem pedig folyadékkal vannak feltöltve.
A VF (Very High Flexion) abroncsok például akár 40 százalékkal kisebb légnyomással is vezethetők, vagyis működés közben laposabbá válnak, hogy nagyobb legyen az érintkezési felület, és ezáltal jobb legyen a nyomáseloszlás a talajon, és mindez a teherbíró képesség csökkenése nélkül valósítható meg.
Vízzel való feltöltés előtt érdemes észben tartani, hogy az abroncsokat kizárólag levegővel töltve tesztelik, tehát minden „alternatív” megoldás fokozott kockázatot jelent, amire a gyártó nem is vállal garanciát.
(Fotó: zdenekmusil6300/Pixabay)
Címkék: traktor, gumiabroncs, trükk, víz, feltöltés, károkozás, tapadás, vezethetőség, veszélyA mezőgépek veteránjai – Mercedes-Benz UNIMOG
Klímastabil kukoricák a kiemelkedő termésért
Ilyen még nem volt – megadóztatják a tehenek szellentését
Megvannak az „Év Szaloncukra 2024” díjazottai
Az AMAZONE Teres 200 függesztett eke
Megjelent a biogazdálkodás új alapkönyve
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását