Frissítette és okosította takarmányrendező robotját a DeLaval
Gépesítés - 2022.09.18
A négy éve bemutatott, automatikusan működő gép még több adatot képes a telepirányítás rendelkezésére bocsátani, miközben akár napi 3 literrel is növelheti a tejtermelést egyedenként.
A svéd DeLaval története másfél évszázadra nyúlik vissza, az alapító Gustaf de Laval ugyanis az 1870-ben években kezdett gépeket készíteni a tehenészetek számára. A ma már a Tetra Laval csoporthoz tartozó cég az eszközeivel a tejtermelés emelését, az előállított termék minőségének javítását, valamint az állatok jólétének növelését célozza meg.
A DeLaval 2018-ban mutatta be OptiDuo takarmányrendező robotját, amely a közelmúltban máris kisebb ráncfelvarráson esett keresztül. Nemcsak a külseje változott meg, hanem több funkciót is kapott, például a korábbinál sokkal több adat összegyűjtésére képes munkavégzés közben, és ezzel jelentősen megkönnyíti a telepirányítók munkáját.
Az OptiDuo előnye, hogy nemcsak visszatolja a takarmányt a jószágok elé, de előtte újrakeveri, így mindig friss eleség jut a teheneknek. Eddig mintegy 1500 darabot értékesítettek az önműködő gépekből, amelyeknek köszönhetően akár 3 literrel is nőhet a napi tejtermelés egyedenként. Az állatok szívesen fogyasztják az újrakevert tömegtakarmányt, miután a robot elhaladt előttük, az etetőkorlát újra benépesedik.
Az OptiDuo immár abrakszóróval is ellátható, és könnyen feltölthető abrakkal, miközben a berendezés a töltőállomáson van. A viszonylag kis méretű (1,65 méter hosszú, 1,2 méter széles, illetve 1 méter magas) robot a takarmányt a menetirány szerinti jobb oldalra rendezi, és 5 méter/perc sebességgel halad. Természetesen a nap 24 órájában, előre meghatározott terv szerint, folyamatosan működik. Ha az útjába ember, állat vagy más váratlan akadály kerül, a fejlett navigációjának köszönhetően automatikusan leáll, majd újraindul, miután az út ismét akadálymentessé válik.
Címkék:Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Országos erdészeti fórumsorozatot indít a Nemzeti ...
A pálma téliesítése lépésről lépésre
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
Kiderült mekkora összegre számíthatnak a gazdák a közvetlen ...
Aggodalomra adhat okot az ázsiai lódarázs felbukkanása ...
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...