Dolgos kezek helyett: szőlőkombájnok
Betakarítás gépei - 2021.09.21
Egyre több szőlőtermesztő gazdát kényszerít arra az égető emberi munkaerőhiány, hogy kézi szedés helyett szőlőkombájnokkal végezze el a termés betakarítását. Partnereink kínálatában a vontatott gépek mellett multifuncionális önjáró eszközök is megtalálhatók, amelyek többféle permetező- és művelőegységgel szerelhetők fel, így az év hosszabb időszakában kihasználhatók.
Nagy területteljesítmény, kíméletes betakarítás, kiemelkedő (akár 99 százalék feletti) tisztaság, hogy a leszüretelt szőlő rögtön a tartályba vagy présbe kerülhessen, illetve szűk fordulókör és nagy stabilitás a lejtős terepen – mindezek ma már alapvető elvárások egy modern szőlőkombájnnal szemben, és a megkérdezett partnereink által forgalmazott gépek valóban képesek is megfelelni ezeknek a kihívásoknak.
Gregoire: a legszélesebb szüretelőalagúttal
A francia Gregoire cég bő négy évtizede foglalkozik prémiumkategóriás, megbízható, magas technikai színvonalú és felszereltségű, ugyanakkor könnyen kezelhető szőlőbetakarító gépek gyártásával. A márka kizárólagos magyarországi forgalmazója 2021 májusától az AXIÁL Kft. A Gregoire a világ minden tájáról, különböző éghajlatú területekről és régiókból szerzett tapasztalataival fejleszti gépeit, amelyek a lehető legkíméletesebben bánnak a szőlővel, de hatékony betakarítást végeznek, az üzemeltetésük és karbantartásuk pedig rendkívül gazdaságos. A cég fő tevékenységként 1978 óta foglalkozik vontatott szőlőkombájnok gyártásával, az első önjáró gépük pedig 1989-ben került piacra. Termékei jól ismertek és elismertek funkcionalitásuk, valamint magas fokú vezetési kényelmük miatt. Minőség-ellenőrző rendszereik rendkívül megbízhatóvá teszik ezeket az eszközöket, lehetővé téve a felhasználó számára, hogy a legjobbat hozza ki a gépből, az ültetvényből és a szőlőből. A Gregoire termékpalettáján 21-féle betakarítógép szerepel, 2 vontatott és 8 önjáró alaptípussal. A traktor után kapcsolható változatok 1,7 méter minimális sortávolságú szőlőbe, az önjárók 1,3 métertől használhatók, ami a legtöbb magyarországi ültetvénybe, még a szűkebb intenzív telepítésekbe is megfelelő. Természetesen előfordulhatnak olyan birtokméretek, terepadottságok, amelyek miatt kizárólag a kézi szüret lehetséges, de napjaink trendje, az ágazatban is egyre égetőbb munkaerőhiány a gépek szélesebb körű elterjedése felé mutat.
Gregoire Gprima vontatott szőlőkombájn
Mi történik a szőlővel a betakarítógépben? Az eszköz lelkét a szüretelőegység, vagyis a rázólécekkel ellátott rázóegység jelenti, hiszen ezek szedik le – kíméletes módon – a szőlőt. Elsősorban a bogyók hullnak le (a kocsány, a levél a tőkén marad), majd ráesnek a pikkelyes gyűjtőtálcára, amely két oldalra lejtős kialakítású. Innen kerülnek a felhordófülekkel ellátott gumiszalagokra, ezek akár a szőlőlevet is képesek felvinni a két oldalon elhelyezett gyűjtőtartályokba, ahonnan az ürítés megtörténik. Mivel az emelési magasság elérheti a 3 métert, a magasabb konténeres pótkocsik sem jelentenek akadályt. Amíg a bogyók eljutnak a dupla tartályba, elszívóventilátorok távolítják el közülük a leveleket, vesszőket és más szennyeződéseket, amelyek aztán a gép mögött ürülnek ki. Opcionális bogyózó szétválasztó alkalmazásával akár 99,8 százalékos tisztaság is elérhető a Gregoire gépeivel – ezt az tudja igazán értékelni, aki maga is foglalkozik feldolgozással.
Az, hogy az eszköz mennyire bánik kíméletesen a tőkékkel, a bogyókkal, a munka megkezdése előtt elvégzett beállítások (rázólécek távolsága, rázási frekvencia stb.) határozzák meg. Ez elsősorban fajtafüggő, vagyis a megfelelő működtetéshez nagyban hozzájárul a gazdák gyakorlati tapasztalata. A Gregoire-nál találjuk a legszélesebb szüretelőalagutat (650 mm), ezáltal a gépek a szélesebb lugast is jól kezelik, illetve a szüretelőegység is jobban hozzáférhető a tisztítás, karbantartás során.
A vontatott szőlőkombájnok közül a G3.220 magas technikai szintet képvisel. A kétoldali rázóval ellátott ARC szüretelőfejnek köszönhetően hihetetlenül hatékony a betakarítás. A rázólécek távolsága a traktor fülkéjéből hidraulikusan állítható. A G3.220 két alsó elszívóventilátorral is fel van szerelve a minél tisztább végeredmény érdekében. Extrém körülmények között OVERBOOST funkció gondoskodik a hajtott kerekek extra nyomatékáról, ami átlendíti a gépet a nehezebb terepen. A másik vontatott gép a Gprima, amelynél az egyszerűség párosul
a funkcionalitással. Vontatása már egy kisebb teljesítményű (akár 70 LE-s) traktorral is megoldható, és ha a körülmények szükségessé teszik, a gép felszerelhető
630 köbcentiméteres kerékmotorokkal. Ezek hidraulikanyomása közvetlenül a traktorfülkéből állítható, megfelelő segédhajtást biztosítva a szerelvénynek. A kezelő egy kompakt vezérlőpulton keresztül, könnyedén működtetheti a gép különböző funkcióit. A vontatott gépek 1,7 m sortávolságú ültetvényektől használhatók, a sorok magassága 1,95 m lehet.
Az önjáró Gregoire szőlőkombájnok különböző sortávolságú ültetvényekhez, a könnyebbtől a nehezebb terepviszonyokig, illetve a változó terméshozamokra nyújtanak megoldásokat a betakarításban. Mivel az elejük és a hátuljuk is emelhető, az automatikus szintszabályozás révén könnyen igazodnak a dombos területekhez. A legszűkebb szőlőkbe (1,3 m sortávolságtól) a GM7.4-es típus a megfelelő választás, majd a szélesebb sorokhoz (1,5, 1,6, 1,7 m-től) a GL6.4, GL7.4, GL(X)8.4 és GL(X)8.6 gépek jöhetnek szóba. A leszüretelt szőlő vagy a kétoldalt elhelyezett tartályokba (GM/GL verziók), vagy egy középső tartályba (GX) kerül. Az önjáró szőlőkombájnokat négy- vagy hathengeres, 136–190 LE teljesítményű Deutz motorok hajtják, amelyek megfelelnek a Stage V emissziós előírásoknak. A kezelő a piac legkomfortosabb fülkéjében dolgozhat, ez a gép középvonalában lett elhelyezve. Az irányítás egy multifunkcionális joystick és érintőképernyős kijelző (8,4” vagy 12”), az úgynevezett i-Monitor segítségével történik. A gépek éves kihasználtságát nagymértékben növeli, hogy a szedőegység leszerelhe- tő, és helyére permetezőadapter tehető, de megfelelő konzolok telepítésével különféle szőlőművelő munkaeszközök (csonkázó, soraljművelő stb.) is működtethetők az alapgéppel, akár ISOBUS-irányítással. A permetezőmodulok háromféle kivitelben érhetők el a betakarító alapgépekhez. A légporlasztásos alagútpermetezők előnye, hogy visszanyerik a fölösleges permetlevet, és egyszerre három sor kezelésére képesek. Számos opció mellett az önjáró gépekhez rendelhető NEOmass fedélzeti súlymérő rendszer, GPS segítségével működő NEOtrack sorkövetés, de NEOmap hozamtérképező is, ami hasznos információkat nyújt a jövőben alkalmazandó munkaműveletekhez és technológiákhoz az ültetvényekben.
Nagyítás a képre kattintva!
Bargam: szűk, 2,6 méteres fordulókörrel
Az olasz Bargam cég kínálatában a szántóföldi munkagépek mellett fontos részt képviselnek a vontatott és önjáró szőlőkombájnok. Ezekre kivétel nélkül nagy területteljesítmény, kiemelkedő szedési minőség és szűk fordulási képesség jellemző, de automatikus szintező- és sorkövető rendszerrel, valamint (a hegyvidéki területekhez) intelligens meghajtással és fékezési rendszerrel is fel vannak szerelve. Magyarországi forgalmazójuk a Navik Alfa Kft. mezőgazdasági üzletága, a MEZŐDEPO, amely szőlő- és gyümölcsültetvények gépesítésére specializálódott.
A Bargam a vontatott változatokat V-Train néven hozza forgalomba, és a legkisebb modell is (TRS 32) 2 darab, egyenként 1600 literes rozsdamentes tartállyal rendelkezik, míg a legnagyobb (TRS 40) 2 darab 2000 literessel. A gép szélessége minden esetben 2,55 méter. A megerősített kerettel és alvázzal ellátott gép automatikus minimális távolságtartásra képes a talajtól. A tartály ürítési magassága 3 méter. A vontatott szőlőkombájnok multifunkcionális joystickkal vezérelhetők (a hossz- és harántirányú szintállítás is ezzel történik), de a rezgőkarok távolsága és elektrohidraulikus frekvenciaszabályzása is a traktorkabinból állítható. A hajtókerekek meghajtását a kardánhajtású gépre szerelt független hidraulika-rendszer biztosítja.
Önjáró Bargam V-Track
Az önjáró Bargam szőlőbetakarító gépek a V-Track nevet viselik. Egy TRS 32-es modellt idén júliusban is megtekinthettek munka közben az érdeklődők Balatonlelle-Rádpusztán, a hagyományos VitiTech gyakorlati szőlészeti bemutatón. A házigazda VitiCOOP Kft. 800 hektárt integrál, ezáltal sokféle eltérő ültetvénnyel rendelkezik, és éppen azért választották a Bargam önjáró kombájnját, mert az mindegyikben eredményesen használható, akár a betonoszlopok közé is bemegy. Legfontosabb jellemzője a 90 fokos kormányzási szög, amely minden konkurens gépnél kisebb (2,6 méteres) fordulókört biztosít. Hegyes vidékeken sem borul fel, 30 százalékos oldalirányú, illetve 25 százalékos menetirányú terepszög esetén is megfelelően dolgozik. A gép egy sorérzékelő pálca révén tartja automatikusan a sort, és természetesen itt is megtalálhatók a szüretelőadapterben a rezgőlécek, a pikkelyes gyűjtőtálca, a hidraulikus hajtású kosaras felhordók és végezetül a 2 darab, rozsdamentes acélból készült, egyenként 1600 literes, kiegyenlítőcsigás gyűjtőtartály. A géphez bogyózóegységet is lehet kérni, ami azért hasznos, mert így nem viszik be a telepre a szárat (amelyet utána többnyire visszahoznak a földre), vagyis a szállítási költség alacsonyabb, és egyben a szervestrágya-utánpótlás szempontjából is hasznos.
Az önjáró szőlőkombájn kényelméről és biztonságáról rezgéstompított panoráma-vezetőfülke, borulás elleni (ROPS) védelem, beépített védőkeret, légkondicionáló és sztereó rádió gondoskodik. A kormány állítható, akárcsak a rugózott, kartámaszos vezetőülés. A gép munkasebessége akár 8 km/h is lehet, maximális sebessége 25 km/h. A TWIN-LOCK rendszerű POCLAIN szivattyúkkal szerelt hidrosztatikus összkerékhajtás – csúszásgátló elektronikus vezérléssel – Bargam-szabadalom, és ennek köszönhetően minden időjárási körülménynél és meredek lejtőkön is biztosítja a legjobb tapadást a paralelogramma-rendszerű kerékfelfüggesztésnek.
A munkavégzés hatékonyságát növeli, hogy a gép nagy hatásfokkal gyűjti be a szőlőlevet, nem csorgatja el. TOUCH-CONTROL rendszer biztosítja a megfelelő védőtávolságot az alkalmazott munkaeszköz és a szőlősor között. A 4,5 literes, négyhengeres, 145 LE-s FPT (Iveco) motor megbízható, kis fajlagos fogyasztású, takarékos erőforrás. Az átvitelről elektrohidraulikus automata váltó gondoskodik. A gép nyomtávja 2 méter, önsúlya 4700 kg (az adapteré 2700 kg), terhelhetősége 3200 kg. A multifuncionális betakarítógép többféle permetező- és művelőegységgel is felszerelhető.
Nagyítás a képre kattintva!
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Címkék: szőlőkombájn, Axiál Kft., Gregoire, BargamMire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
A repce alaptrágyázása a versenyképes hozam érdekében
Kukoricazsizsik irtása házilag
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
A Kis-Sárréten idén is sikeresen költöttek fekete gólyák
Aszálykárok a mezőgazdaságban
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...