Fókuszban: kukoricabetakarító adapterek
Állattartás gépei - 2021.07.28
A kukorica-vágóasztalok speciális eszközök, hiszen önmagukban nem használhatók, a kombájnok részeként viszont alapvetően határozzák meg, hogy a terménybetakarítás milyen gyorsasággal és - legfőképpen - milyen minőségben történjen meg. Mindenféle (száraz, nedves, dőlt) állományban helyt kell állniuk, minimális szemveszteséggel dolgozva kell hozzájárulniuk egy-egy adott szezon sikerességéhez. Partnereink termékkínálatából válogattunk.
OptiCorn: könnyű hajtás, tisztább végeredmény
A békési székhelyű OPTIGÉP Kft. közel három évtizede fejleszt és gyárt mezőgazdasági gépeket, elsősorban a napraforgó és a kukorica betakarításához. Kukorica-vágóasztalait OptiCorn, illetve OptiCorn Premium néven kínálja, és mindkettőnek létezik fix és összecsukható (CS jelzésű) változata. A sztenderd OptiCorn család tagjai 2–12 soros verziók-ban érhetők el (közülük a 6 és 8 so--rosak a csukható kivitelűek), 70 és 76 cm-es sortávolsággal. „A gazdák elvárása az, hogy amit megtermelnek a földeken, az szinte 100 százalékban bejusson a kombájnba. A jó munka alapja a megfelelő kombájn–adapter kapcsolat, illetve az, hogy a betakarítóadapter a szezonban végig megbízhatóan teljesítsen, és minden állományban helytálljon, minimális szemveszteséggel dolgozva” – emelte ki a legfontosabb felhasználói szempontokat Héjja Csaba sales manager.
Az OptiCorn adapterek oldalhajtása zárt rendszerű, erősített kivitelű, 3/4-es duplex lánccal ellátva. A karbantartás során sem kell megbontani, a zsírzópontok és a láncspanoló rendszer ugyanis ki vannak vezetve, így minimalizálódik a szennyeződés és a kopás esélye. A tö-rőegységsor kardánnal kötődik össze, és minden törőegység biztonsági racsnis kuplung nyomatékhatárolóval van összekötve, amely a hosszú élettartam garanciája. A könnyű hajtású adapternél a fosztóhengerek egymással szemben forognak, és 4 darab kés található rajtuk. Ezeket milliméter-pontossággal állítják be, műhelykörülmények között, és cserélni is lehet őket. Funkciójuk a szár megroppantása és megtartása, míg a vágás az alájuk épített szárzúzó egység feladata (2450 f/perc teljesítménnyel). Ez olyan, 5-6 centiméteres száraprí-tékot hagy maga után, hogy a gazdának már csak a szántással kell törődnie. A szárzúzó kései tökéletesen lefedik a törőhenger területét, ami hatékony zúzást eredményez, de igény esetén a szárzúzó akár ki is kapcsolható. Mivel a fosztóhengerek körülbelül 20 százalékkal hosszabbak a versenytársakénál, ezáltal a szárnak több ideje van lekerülni, nem jut be a kombájnba, vagyis a munkavégzés tisztább lesz. A fosztóhengerek folyamatos munkáját tisztítókés garantálja.
A kezelői kényelmet növelő műszaki megoldás, hogy a központi elektromechanikus törőlécállítás, illetve a csukás-nyitás a kombájnfülkéből végezhető. Az adapter felszerelhető sav- és UV-álló, anyagában színezett műanyag csőrökkel vagy pedig jobb energiaelnyelő képességű fémcsőrökkel. A koporsó és a sorválasztó csúcsok közé kerülő gumigallér, az úgynevezett csőmentő gumilemez a kipattanó csövek épségét óvja meg. Opcióként kérhető talajkövető és csonktaposó is, valamint oldalmagasítás a szem- és csőveszteség elkerüléséért.Az OptiCorn Premium adaptereknél rozsdamentes acélt kapott az egész váz, az oldalhajtás pedig kardánnal valósul meg. A szárzúzó kések is erősítettek, wolfram-karbiddal bevontak, és nagyjából 500 hektár után érdemes megfordítani őket. A beépített váltóhajtóművek segítségével az adapter a gyári értékhez képest ±5 százalékkal állítható az állomány függvényében. Bár az adapter eleve lapos szögű, a szárnyílásbetétnél tovább lehet állítani a szöget, vagyis az asztal még laposabbá tehető.
Az OptiCorn Premium adapterek 6–12 soros változatokban kaphatók (itt is a 6 és 8 sorosak a csukhatók), és kizárólag műanyag burkolattal érhetők el. Az összes OptiCorn vágóasztalnál 8–10 km/h az ajánlott betakarítási sebesség. Az OPTIGÉP Kft. Európa-szerte értékesíti magas színvonalú termékeit, a folyamatos és megbízható alkatrészellátást pedig viszonteladó partnerein keresztül, valamint közvetlenül a Békésen lévő gyáregységből is teljesíteni tudja. Minden termékre 2 szezon garanciát szavatolnak.
Nagyítás a képre kattintva!
Olimac: automata törőlécállítás, óriási kapacitás
A tatai központú Pannonagri Kft. két évtizede forgalmazza az Olimac betakarítógép-adaptereket. Az olasz gyártóvállalat négy generációra visszatekintő családi vállalkozás, amely kifejezetten a kukorica, a napraforgó és a speciális növények betakarításához használható adapterekre specializálódott. Termékeit Drago néven hozza forgalomba, és kukorica-vágóasztalai 4–12 soros változatokban érhetők el. „Különlegességük a szabadalommal védett, automata törőlécállítás, amely az Olimac találmányának nevezhető. A fordított alternáló mozgást végző törőlécet a növényi szár nyitja és zárja, nagyobb vagy kisebb mértékben, a kapott terhelésnek megfelelően” – tudtuk meg Wierl Károly szervizvezetőtől.
Az Olimac Drago adapterek a megszokottnál hosszabb (38 centiméteres) törőhengerekkel vannak felszerelve, ezáltal a vékonyabb szárakat sem viszik be a kombájnba. A korábbi modellek a Drago 1 és Drago 2 nevet viselik (az utóbbi elsősorban színben különbözik az előzőtől, illetve néhány kopóalkatrész horganyzást, valamint műgyantás szinterfestést kapott), és lapos – 18 fokos dőlésszögű – kialakításuk révén a földön fekvő kukoricát könnyedén felveszik. Mély a csigaárok is, a csigalevelek pedig nagyok, így az adaptereknek a nagyobb hozam betakarítása sem okoz gondot.
Bevált műszaki megoldásuk az alsó hatszögtengely-behajtás, illetve a fordító szögtengelyhajtómű, amely 90 fokos elfordítással gyorsító haj-tóműként működik. Míg a hatszögtengely 650 f/perc fordulattal üzemel, addig ez 4,75-tel gyorsítja, majd bemegy a főhajtóműbe, ahol egy királytengelyen keresztül elosztja a behordóláncoknak, a fosztóhengereknek és a szárzúzónak.
A középszárzúzós kivitel kisebb hátránya, hogy a gyenge, vékony kukoricaszárakat (különösen, ha meg is áznak) nehezebben zúz-za le gyorsabb (8 km/h fölötti) haladás esetén. Ugyanakkor a keményfémmel felrakott, extra hosszú (29 cm-es), kétélű, hosszú élettartamú késekkel 400/800 hektár is betakarítható, és az adapter a zöld, vastag szárakat is kiválóan viszi, akár 8-10 km/h sebesség mellett is (az alaptempó 6,5-8 km/h). Az alacsonyabb fordulatszám előnye a kíméletesebb húzás, vagyis a kisebb csöveket sem bántja, nem véletlen tehát, hogy kísérletek tanúsága szerint a Drago 1 és Drago 2 lényegében szórás nélkül dolgozik. 100 méteres haladásnál legfeljebb 1-2 csőelhagyás tapasztalható, míg a konkurenciánál 30-35 méterenként re--gisztrálható ugyanez.
A Drago 1 és Drago 2 kukoricabetakarító asztalokat a Pannonagri kisgazdálkodóknak és bérmunkát végzőknek egyaránt ajánlja. A nagyszerviz elvégzésére 5-6 év után kell sort keríteni. A hajtóműben cementált acél fogaskerekek találhatók, ezért ajánlott kétévente a kenőanyagot és az EP 0 hajtóműzsírt cserélni. A kenőanyagok ennyi idő alatt oxigént vehetnek fel, ezáltal korrózió, savasodás léphet fel. Ha a fogaskerekeket kenőanyag nélkül párszor túlmelegítik, akkor egy idő után elkezdik egymást enni.
Jelenleg az Olimac csúcsmodellje
a Drago GT, amelynél szintén megtalálható az automata törőlécállítás, míg
a szabadalmaztatott felfüggesztés a kukoricacsövek által a törőlécekre ható ütéseket csillapítja. A sorköztávolság 70-75-80 cm, a hajtás fogaskerekekkel és hypoid hajtású fogaskerekekkel van megoldva, és egyedül a hatszögtengelyhajtás van szabadon. Minden kuplungvég (a fülesláncé, a hosszútengely-lehajtásé, a szárzúzóé)
a hajtóműház királytengelye mentén kapott helyet, és olajban forognak. A gondozásmentesség az autóiparból érkezett megoldás, és a hypoid fogazás csendes működést eredményez. A meghajtásról kizárólag a fogaskerekes hajtómű gondoskodik, nincs szükség szöghajtóművekre, így minimálisra csökken a teljesítményvesztés. A fosztóhengerek a Drago GT esetében is hosszabbak, a törőlécek pedig nemcsak oldalirányba, hanem vízszintesen is elmozdulnak, így egyfajta csillapítóként működnek. Ebből az adapterből orrzúzós és dupla szárzúzós változat is létezik, és utóbbi az orr- és hátsó szárzúzós megoldás összes jó tulajdonságát ötvözi. A duplaolló-hatás ebben az esetben azt jelenti, hogy az első késsor más fordulatszámon, lassabban forog, mint a hátsó, illetve a hátsónak van egy ellenkése is,
ez garantálja a tiszta vágást és a kukoricaszárak egyenletes szétszórását. A Drago GT-nél 15-től 21 fokig lehet gyárilag állítani a dőlésszöget, de az általános ajánlott dőlésszög 18–21 fok közé esik. Ez megnövelt (11–13 km/h-s) menetsebességet garantál, és ezáltal az adapter nagyobb teljesítményű lesz. A Drago GT esetében
a hatsoros, összecsukható változat 200-tól 350 LE-ig ajánlható, ugyanis a hajtás-energiája miatt a kisebb teljesítményű kombájnokat is teljes mértékben kiszolgálja, míg 350 LE fölött már a 8 vagy több soros adaptereket javasolja a forgalmazó.
Nagyítás a képre kattintva!
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Szerző: AgrárUnió
Címkék: kombájn, kukoricabetakarító adapterek, OptiCorn, Olimac, Drago, kukorica-vágóasztalokItt az új KAP menetrend, változások történtek!
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
Gombatoxinok a kukoricában
Gyümölcsöző innovációk
Öröklési szabályok változásai
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka