Sávos talajművelés Horsch Focusszal
Vető- és talajművelő gépek - 2021.05.17
A tavaszi hideg időjárás a téli sportoknak kedvez ugyan, de a növényeink dideregnek. Remélhetőleg így április dereka felé haladva felmelegszik az idő, a most virágzásban lévő fák nem fagynak el – jó lenne, ha az idei pálinka-alapanyag megteremne.
A sávos talajműveléssel közel tíz éve foglalkoznak Magyarországon. Eredetileg a kukorica- és napraforgó-termesztés őszi alapművelését és a műtrágya sávos kihelyezését végezték, majd tavasszal ezekbe a sávokba jött a vetés. A Horsch Pronto AS – EVO kombinációval már akkor kísérleteztünk, amikor két kézen meg lehetett számolni azokat termelőket, akik itthon RTK-rendszerrel dolgoztak. Az őszi alapművelés még elment, de tavasszal több sort találtunk volna el, ha keresztbe megyünk. A helyzet azóta megváltozott, lassan standarddá válik az RTK-rendszer.
A fejlesztések a sávos talajműveléssel elérték a sűrű soros kultúrákat is. Ez annyiban különbözik a kukorica technológiájától, hogy a kapamező után, amely lazít és műtrágyáz, két méter múlva jön a vetés is.
Focus 3 TD, a kisebb gazdaságokban tökéletes megoldás
A Horsch Focus a megtestesítője a sűrű soros StripTill technológiának. A különböző sortávolságoknak megfelelően a kapák húzástávolsága is változik. A technológia elsősorban a karógyökeres növényekre fókuszál. A vetőgépben a kapamező lazít, és a karógyökérnek olyan feltételeket biztosít, hogy akadálymentesen (bárminemű tömörödést megszüntetve) tudjon fejlődni, ezenfelül a műtrágyát is kihelyezzük a talajba.
25 cm-es mélylazítás és műtrágyázás
A vetőgép 5000 l-es tartálya 60:40 arányban osztott, így például repce vetésénél kétféle műtrágyát tudunk magunkkal vinni, amelyet igényre szabva adagolhatunk, így olyan keverék jut a talajba, amilyenre éppen szükség van. A műtrágyát különböző mélységekbe juttathatjuk ki: egészen a kapa művelési mélység aljára, sekélyre vagy fele-fele arányban. Az így kijuttatott tápanyag folyamatosan táplálja a növényt és „húzza” lefelé a gyökeret.
Logisztika tökéletesítve
A 400 literes kis tartály pedig éppen elég nagy ahhoz, hogy naponta repcevetőmaggal feltöltve ezzel ne kelljen többet foglalkozni.
A kapamező mögött elrendező, aprító „mókuskerekeket” találunk, amelyek a két munkamenet között a hagyományos StripTill során eltelő hat hónapot helyettesítik, vagyis aprítják, morzsalékossá teszik a talajt. Ezek után jön a gumikerekes henger, amely a Prontóban is megszokott módon utat képez a vetőcsoroszlyák számára.
A vetőcsoroszlyák kétfélék lehetnek. A Prontóból ismert TurboDisc vetőcsoroszlyát „normál” körülmények között használunk. Ez azt jelenti, hogy például repcében relatív kevesebb a szármaradvány, és gabona sűrű soros vetését végezzük.
Turbo Edge csoroszlyával a legnagyobb szármaradvány mellett is tökéletes a vetés
Ezenfelül létezik az Edge csoroszlya, amelyik annyiban különbözik a már megszokott dupla tárcsás csoroszlyától, hogy a tárcsák helyett kapás csoroszlyát találunk, de továbbra is megmarad a mélységtartó, vetőmag-tömörítő kerék. Az Edge csoroszlyát a nagy mennyiségű szármaradvánnyal borított talajokon használjuk, illetve direkvetéstnél.
StripTill: kukorica árpatarlóba
A kapaorr eltávolítja a vetési síkból a szalmát, így biztosítva az aprómag számára a jó talajkontaktust. Azon a Focuson, amely hárompont-függesztéssel van ellátva, a vetősín a Maestro vetőegységgel cserélhető, így a másodvetések akár egy menetben is megoldhatók, illetve aki a gyér soros repcére esküszik, ott is a legoptimálisabb feltételekkel lehet elvégezni a vetést.
Rozstarlóba direkt vetett kukorica
A Focus egy olyan intelligens vetőgép, amely a precízen kijuttatott műtrágyát pont oda helyezi, ahol szükség van rá, és a legnagyobb talajtakarás mellett is tökéletes kelést biztosít!
Szász Zoltán
30-743-0302
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Három milliárd eurós hitel a mezőgazdasági termelőknek és a ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...