
Ez aztán a Tempo!
Vető- és talajművelő gépek - 2020.04.17
8 év alatt 5000 darabot adtak el a Väderstad szemenkénti vetőgépeiből A Väderstad ötéves fejlesztést követően, 2011-ben mutatta be a Tempo szemenkénti vetőgépet, amely igazi sikertörténetté vált a svéd mezőgépgyártó vállalat életében. Ma már 20 különféle modellt kínálnak a gazdálkodóknak, két dologban azonban mindegyikük közös: a nagy menetsebességben és a páratlan precizitásban.
A Väderstad a 2019-es hannoveri Agritechnica kiállításon kerített sort az 5000. Tempo vetőgép ünnepélyes átadására. „Számunkra nagyon fontos, hogy többféle növény vethető vele, például cukorrépa, napraforgó, kukorica, szója és káposztarepce, és óránként öt-hat hektáros területteljesítményre képes” – emelte ki a géppel (egy V 12-es modellel) kapcsolatban új tulajdonosa, a német Stefan Kürbs.
A Tempo fejlesztése folyamatos, jelenleg például egy központi magfeltöltésű gépváltozatot tesztelnek Amerikában, amely már jövőre megjelenhet Magyarországon is. Az új megoldás elsősorban a tengerentúli piacokon jelentkező igényekre ad választ, hiszen ezáltal a gép feltöltése gyorsabbá válhat, a tankolás akár Big Bag zsákból is megoldható. A 30 szabadalommal védett Gilstring magadagoló egység természetesen megmaradt, így továbbra is garantált az utolérhetetlen pontosság. A központi magfeltöltés elsőként a Tempo L 12, L 16, L 18 és L 24 verziókhoz lesz elérhető.
A piacra helyezés első évében, 2012-ben Magyarországon néhány 6, illetve 8 soros, vontatott kivitelű Tempo F szemenkénti vetőgépet értékesítettek, majd a következő évben megjelent a kis- és közepes gazdaságok számára ideális, kisebb teljesítményű traktorokhoz tervezett Tempo T (6 és 7 soros, függesztett kivitelben). Már ennél is lehetett változtatni a sortávolságot, ám ebből a szempontból a 2016-ban piacra dobott Tempo V számított igazi úttörőnek, amely lehetővé tette többféle növényi kultúra vetését – egyetlen vetőgéppel.
A 2017-es esztendő újdonsága a vontatott kivitelű Tempo L volt, s ez rögtön világrekorderré vált, ugyanis egy 16 soros változata Enying határában 24 óra alatt 502,05 hektárnyi területet vetett be, átlagban 20 km/h munkasebességgel.
„Magyarországon idén adjuk át az 500. Tempo vetőgépet, vagyis a család minden tizedik tagja idehaza dolgozik – emelte ki az AgrárUniónak dr. Kalmár Tibor, a forgalmazó Vaderstad Kft. ügyvezetője. – Nálunk még mindig a vontatott, 6 és 8 soros Tempo F a legkeresettebb, ez teszi ki az eladások 50-55 százalékát, a függesztett Tempo T modellek 25 százalékot képviselnek az összes értékesítésben, de már közel 100 darab Tempo V is dolgozik a magyar gazdaságokban.” Az egyes családokon belül folyamatosan jelennek meg a különféle modellváltozatok, legutóbb Hannoverben például a Tempo V WideLining (művelősáv kialakítására alkalmas) rendszert díjazták, de ott mutatták be a kisebb, 3000 literes műtrágyatartállyal szerelt Tempo L 8 verziót is. A Väderstad két évtizede már a gabonavetésben is új mércét hozott a Rapiddal, és most a Tempo révén ugyanezt tették a szemenkénti vetésben. Felkavarták vele az állóvizet, hiszen úgy tudtak általa sebességet (18-20 km/h) és teljesítményt növelni, hogy közben – a szabadalmaztatott Gilstring magadagolónak és a nyomott levegős PowerShoot technológiának köszönhetően – megmaradt a felülmúlhatatlan pontosság. A svéd gyártó immár maga készíti a gépek minden részegységét, mert csak így tud megfelelni azoknak a minőségi követelményeknek, amelyeket a nagy sebességű vetés támaszt a Tempo gépek iránt. Nagyot léptek előre vezérléstechnikában is, az E-Control vezeték nélküli adatátvitelt is ennél a családnál használták elsőként. A Tempo szemenkénti vetőgépeken a vetőmag-, műtrágya- és mikrogranulátum-kijuttatás egyaránt szakaszolható, illetve változtatható dózisú, vagyis a gépek a modern precíziós gazdálkodás követelményeinek is maximálisan megfelelnek.
„A munkasebesség további növelését már nem érdemes hajszolni, viszont a kiszolgálás sebességén lehet még javítani, erre szolgálnak a megnövelt vetőmag- és mikrogranulátum-tartályok, valamint a tesztelés alatt álló központi magfeltöltés is” – mutatott rá a fejlesztés újabb irányaira dr. Kalmár Tibor.
Szerző: AgrárUnió
Címkék: vetőgép, Väderstad, Tempo, szemenkénti vetőgép
Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja