Hulladékból ingyen energia – Nullára csökkenthető a mezőgazdasági szárítók fűtőanyagköltsége
Az egyik szakmai kiállításon találkoztam Gyárfási Istvánnal, a Nagykun 2000 Zrt. műszaki igazgatójával. A standjukon hosszan elbeszélgettünk arról, hogyan lehet nullára csökkenteni a terményszárítás során a fűtőanyag költségét a rendelkezésre álló gabonahulladék elégetésével. Utalt arra, hogy a gazdaságukban hulladékégető technológia megvalósítását tervezik. Kértem, jelezzen, ha a rendszer megvalósul, szívesen megnézném.
Napjainkban a klímaváltozás korát éljük, ám a mérséklésére számos lehetőség kínálkozik. Ezek egyike a fosszilis energiahordozók – a tüzelőolaj, a fűtőolaj, a földgáz és az LPG – tüzelési célú felhasználásának csökkentése. Ismert, hogy ezek elégetése során szén-dioxid is keletkezik, amely a légtérbe kerül és hozzájárul a klímaváltozáshoz.
A megújuló energiaforrás
A biomassza megújuló energiaforrás, energiahordozó, és az elégetése során keletkező szén-dioxid gáz semlegesnek tekinthető. A növény növekedése során a légtérből veszi fel a szén-dioxidot, amely az égést követően visszakerül a levegőbe. A körfolyamat ismétlődik. A biomassza a fosszilis tüzelőanyagok helyett megoldás lehet a légtérbe kijutó, üvegházhatású szén-dioxid gáz kibocsátásának csökkentésére. A népesség számának növekedésével összhangban jelentős élénkülés várható az élelmiszer-kereskedelemben. Ez várhatóan magasabb igényt fog támasztani a mezőgazdasági termékek feldolgozásával szemben is. Az energiatermelésre szánt biomassza mint megújuló energiaforrás az élelmezésre szánt termékek versenytársaként jelenik meg. Ennek a versenynek az egészséges összhangját meg kell teremteni és a verseny lehetőségét biztosítani kell. Ez azt jelenti, hogy a megtermelt mezőgazdasági terméket elsősorban élelmezésre kell felhasználni, és a „maradékot” hasznosíthatjuk energetikai célra. A termelés során keletkező hulladékot szintén energiahordozóként használhatjuk fel.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!