Gyümölcsösökben legeltetik teheneiket a lengyel gazdák, és jól teszik
Állattenyésztés - 2023.04.17
Őseink már ismerték és alkalmazták az úgynevezett mezőgazdasági célú erdőgazdálkodást, mely a haszonállatok és gyümölcsfák közös együttéléséről, egymás kölcsönös segítéséről szólt.
Az ENSZ ezt az újrafelfedezést a huszonegyedik század legfontosabb újításának nevezte az Európai Unióban. Lengyelországban már egyre több gazdálkodó alkalmazza ezt az eljárást, amely a mezőgazdaságnak az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképesség növelését is segíti – nyilatkozta a BBC-nek Marcin Wójcik agrár-erdészeti szakértő.
A fák ültetésével csökkentjük a szelek romboló hatását, védjük a talajt a nap perzselésétől, ugyanakkor segítjük a biodiverzitást is, tisztább levegővel, talajvédelemmel. Ugyanakkor talaj vízellátása is nő, így vigyázva vízkészleteinkre is – tette hozzá.
Akad, aki viszont azon a véleményen van, hogy a faültetvények növelése, a szántók átminősítésével csökkenti a mezőgazdasági termelést. A szakértők azonban cáfolják ezt. Andrzej Majerski gazdálkodó saját példáján keresztül bizonyítja ennek az ellenkezőjét, ő a szarvasmarha-tenyésztést ugyanis gyümölcsöskerttel kombinálta.
Beszélt arról, hogy a gyümölcsösnek kifejezetten jót tett a tehenek jelenléte, hiszen nem kell így trágyázniuk, jobb a termés is, s bár a fű is jobban nő, az állatok amolyan ökológiai fűnyírókként szinten tartják ezt is az ültetvényben, a nagy melegben pedig árnyékot adnak a fák a szarvasmarháknak. Tehát mindenki segít mindenkinek, mondja, és arról is beszámol, hogy jóval nagyobbak lettek a termelés utáni bevételeik is, mióta ebben a fajta társulásban gazdálkodnak.
A mezőgazdasági célú gyümölcstermesztési és állattenyésztési kezdeményezést, más néven agrárerdészetet az Állami Erdészet is támogatja, s szívesen segít minden érdeklődő gazdálkodónak, hogy minél többen alkalmazzák.
Rafal Zubkowicz az Erdészet sajtóreferense elmondta, hogy az őshonos fákat is szeretnék népszerűsíteni, ezért fákat is ajánlanak fel a programba belépőknek. Ezek a fák a biológiai sokszínűség alapjai lesznek, amelyek a madarak és rovarok jobb életfeltételeit is biztosítják – tette hozzá Zubkowicz.
Címkék: gyümölcs, ültetvény, szarvasmarha, legeltetés, trágyázás, mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, lengyelország
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
Sztárkutatók Szegeden – elkezdődött az mRNS-konferencia
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Weidemann T4512 teleszkópos rakodógép – A telep szíve, lelke, ...
Vízmegtartás, talajélet – HORSCH termékek az észszerű ...
Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Vadkár jogi esetek – Amikor az igazságszolgáltatást felváltja a ...