
A gyapjú nemcsak sálnak való, egészen elképesztő, mire jó még
Állattenyésztés - 2023.04.12
A nagy juhtenyésztő országokban immár hagyománya van a gyapjú alternatív felhasználásának. A gyapjút kedvező tulajdonságai alkalmassá teszik arra, hogy a mezőgazdaságban is sikerrel hasznosítsák.
Magas a nitrogén, a foszfor és a kálium tartalma és a műtrágyákkal ellentétben lassan bomlik le, ennek következtében pedig a tápanyag felszabadulása fokozatos. Előnyei itt nem érnek még véget, hiszen rendkívül jó a víz- és légáteresztő képessége, ennek tudható be az, hogy megóvja a talajt a kiszáradástól, de úgy, hogy az nem penészedik eközben.
A gyomelnyomó képessége és a csigariasztó hatása miatt egy könnyen kezelhető, praktikus mulcsanyag. Előnyös tulajdonságainak kihasználása, hazánkban ilyen jellegű felhasználása mindezidáig még gyermekcipőben jár.
Dr. Veres Andrea környezetgazdálkodási agrármérnök kutatási témái a vegyszermentes alternatív növényvédelmi megoldások vizsgálata, illetve az, hogy milyen hatással vannak a táj természetes és művelés alatt álló élőhelyei a hasznos élő szervezetekre, ezek betelepülésére és kártevő gyérítő hatására.
Mint az a gyapjumulcs.hu oldalon olvasható, 2021-ben talált rá a gyapjúmulcsra, úgy gondolta, hogy ez egy olyan új, innovatív technológia, amely szemléletében is illeszkedett a cégük filozófiájához. Kutatásai során vizsgálta pl. azt, hogy a különböző mulcsanyagok hogyan hatnak a talajnedvesség szabályozásán keresztül a talaj mikrobiológiai aktivitására.
A tudományos munkán túl, közösségi felületeken, előadások keretében igyekszik népszerűsíteni ezt a környezetbarát technológiát, amely biotermesztésre, házikertek, szabadtéri vagy fóliasátras zöldségágyások, szamócaültetvények mulcsozására alkalmas.
Használata egyszerű, leterítés után leszúró tüskével rögzíthető, a növények helyét pedig ollóval lehet bemetszeni. Teljesen természetes anyag, lebomlása során tápanyag szabadul fel a növények számára. Miután elhasználódott, beforgatható a talajba, vagy forgatás nélküli művelés esetén komposztréteggel, majd gyapjúmulcs szőnyeggel takarva ismét beültethető.
(Fotó: David Mark/Pixabay)
Címkék: birka, állattenyésztés, gyapjú, ruházat, mulcs, növénytermesztés, komposzt, kártevők
Talajhigiénia, aszálykezelés a HORSCH gépeivel – Különféle ...

Tovább emelkedett a csirkehús ára

„A Cimbria nagyon megbízható” – Zöldmezős beruházás, minőségi ...

Jövőkép és válaszút a hazai búzapiacon

A tavalyinál 26 százalékkal magasabb a tojás ára

Szigorúbb toxinhatárértékek, mégis eladható termés

Világszerte több az utód lombikból – Számszaki szarvasmarha ...

Növénynemesítésünk jelene és jövője

A hazai és az import szamóca ára is emelkedett

25 éves a BiG X – egyedülálló kategória