Megrogyott a magyar állattenyésztés, legjobb esetben is csak stagnálni fog az ágazat
Állattenyésztés - 2023.03.05
Az aszály tönkretette a haszonnövényeket, de alaposan odasózott a magyar állattenyésztésnek is. A haszonállat-állományok csökkennek, az ágazat kibocsátása legfeljebb a stagnáláshoz lesz elég.
Csalóka kép alakulhatott ki az állattenyésztési ágazatról a tavalyi esztendőre vonatkozóan, hiszen a tenyésztők nem zártak katasztrofális évet, bár tény, hogy a csapadékszegény időjárás és a nyári aszály miatt a haszonnövények termésmennyisége drasztikusan visszaesett Magyarországon, ez pedig komoly költségdrágulást eredményezett az állattenyésztésben is.
Mindent együttvéve viszont az ágazat kibocsátási értéke 33 százalékkal nőtt 2021-hez képest. Ha részleteiben nézzük, akkor viszont már árnyaltabb a kép: az élő állatok mennyisége 8 százalékkal lett kisebb (a baromfié 10, a szarvasmarháé 8, a sertésé 6 százalékkal esett vissza), míg az állati termékek mennyisége összességében 2 százalékkal csökkent.
A közelmúltban a Magyar Állattenyésztők Szövetsége ügyvezető igazgatója, Wagenhoffer Zsombor is gyorsértékelésre vállalkozott, és egyben javaslatokat tett a szövetség weboldalán a helyzet kezelésére vonatkozóan.
Véleménye szerint is gondot jelent, hogy az aszály, majd a csapadékos őszi időjárás miatt a tervezetthez képest kevesebb és gyengébb minőségű takarmányt sikerült termeszteni. A pótlás új forrásokból jelentős többletköltséget okozott, ráadásul a vásárolt tömegtakarmány szállítására nyújtott támogatás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, kevesen vették igénybe.
A húsmarha- és juhtartók a takarmányhiány miatt az állományuk csökkentésére kényszerültek. A tejelőtehenek és a kocák száma is kevesebb lesz 2023-ban, mint a korábbi években. Az állattenyésztés kibocsátása a legjobb esetben is csak szinten marad.
Egyre égetőbb probléma, hogy Magyarországon nem létesültek a haszonállatok genomvizsgálatára szakosodott laborok, és hiányzik a szakszerű adatelemzéshez és értékeléshez szükséges bioinformatikai háttér. Ha meg akarjuk őrizni genetikai erőforrásainkat, valamint a szuverenitásunkat a tenyésztésben és tenyészállat-előállításban, ahhoz legalább évi 2 milliárd forintos támogatásra volna szükség Wagenhoffer Zsombor szerint.
(Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Videó az ördögi körbe került állattartókról:
Címkék: magyarország, állattenyésztés, állomány, csökkenés, stagnálás
Megbízható, gyors és tartós – Samson PG hígtrágya kijuttató
A gabonakombájnok iránti kereslet csökkent a leginkább
Tűzifa árak 2024 - Idei körkép
Versenyképes ökogazdálkodás a Debreceni Egyetemen
Folyékony alaptrágyázás – súlyos aszály után!
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
A csemegekukorica termesztésének értékelése kritikusan ...
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz- Reliance + Silwet Star + ...
Az őszi búza alaptrágyázása
Ötvenkét őszibúza-fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a ...