Fekete év az állattartóknál
Állattenyésztés - 2022.12.30
Fekete évet zárnak az állattartók. Bár a felvásárlási árak jelentősen emelkedtek, sok esetben így sem fedezték a gazdák növekvő kiadásait. A termelők helyzetét Fekete évet zárnak az állattartók. Bár a felvásárlási árak jelentősen emelkedtek, sok esetben így sem fedezték a gazdák növekvő kiadásait. A termelők helyzetét tovább nehezítette az évszázados aszály, amely nemcsak a takarmányárak drasztikus emelkedését, hanem a legelőkön a fű kiégését is okozta.
Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke szerint a tejágazatot viselte meg legkevésbé a mögöttünk hagyott év, legtöbbet pedig a sertéstartók veszítettek. A magyar bárány ára jóval az uniós árszint felett volt egész évben, de a gyenge szaporasági eredmények és az aszály miatt kiégett legelők és takarmányhiány miatt a juhászok sem lehetnek boldogok. A húsmarhatartók jövedelmi helyzete pedig a viszonylag magas felvásárlási árak ellenére is romlott.
– Ha csak a mostani felvásárlási árak szintjét néznénk, akkor azt hihetnénk, hogy nincs annyira nagy baj, hiszen a tavalyihoz képest minden ágazatban jelentős mértékben nőttek. Igen ám, de ez az emelkedés sok esetben nem akkor és nem olyan mértékben történt, mint amikor és ahogyan a költségek, az infláció és a hitelkamatok megugrottak – fogalmazott a Magyar Nemzet írásában a főtitkár. A szakember szerint ez a fáziskésés nagyon sokba került a termelőknek, ráadásul a dömpingáron az országba érkező német és spanyol sertéshús is komoly kárt okozott az ágazatnak, hiszen a belföldi felvásárlási árakat is lejjebb szorította.
Az energiaköltségek drasztikus emelkedésével kapcsolatban elmondta: a rekord árakon most már talán túl vagyunk, csökkenő a tendencia, de az energiaárak nagy valószínűséggel a békeidőhöz képest legalább kétszeres árszinten stabilizálódnak majd.
A takarmány már év elején drága volt, azonban a korán jött és sokáig tartó aszály miatt évközben már nem is az ára volt a fő kérdés, hanem az, hogy van-e belőle elegendő; egyes tejtermelők kénytelenek voltak másik megyéből tömeg-, és szálastakarmányt vásárolni. A szakember szerint a hazai gyepek állapota is nyugtalanító.
Forrás: Magyar Nemzet
Címkék: állattenyésztés, állattartók, magyar állattenyésztők szövetségeGombatoxinok a kukoricában
16 százalékkal emelkedett a takarmánykukorica ára
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Nashi körte: Az ázsiai ínyencség
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés
Őszi repcekártevők
Súlyos veszteségek a kukorica- és napraforgótermésben
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Szavak után a tettek következnek? – Uniós agrárpolitikai ...